Razsodba NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Brevar (podpredsednik), Ranka Ivelja, Brigita Mohorič, Jože Možina, Špela Šipek, Davorin Koron in Nada Ravter (člani) je na seji 24. septembra 2003, v primeru Drago Kos proti novinarjema Nini Mrzlikar in Boštjanu Lajovicu, z petimi glasovi za, enim vzdržanim in dvema proti razsodilo, da je novinarka Nina Mrzlikar v prispevku za osrednjo informativno oddajo TV Slovenija (v Dnevniku, 26.10.2002) prekršila Kodeks slovenskih novinarjev. K razsodbi je član NČR Peter Jančič podal ločeno mnenje, ki sta ga podprla tudi Jože Možina in Vili Einspieler.
Primer: Drago Kos proti novinarjema TV Slovenije Nini Mrzlikar in Boštjanu Lajovicu
Drago Kos se je na NČR pritožil, ker naj bi Boštjan Lajovic in Nina Mrzlikar v prispevku Dvojna morala prekršila 1., 4. in 7. člen Kodeksa slovenskih novinarjev. V prispevku naj bi ga neupravičeno obdolžila, da je službeno stanovanje, v katerem sta živeli njegovi hčerki (sam naj bi živel z novo družino v drugem stanovanju), uporabljal v nasprotju s predpisi in etičnimi načeli. Pri tem naj bi zagrešila vrsto netočnosti, nekorektnosti in neresnic. Kos navaja, da ga je Boštjan Lajovic v napovedi prispevka predstavil kot namestnika direktorja Urada za preprečevanje korupcije, in s tem kot javnega funkcionarja, namesto s pravo funkcijo – kot državnega podsekretarja v tem uradu oziroma javnega uslužbenca. Po mnenju Draga Kosa je razlika v pravnem statusu zelo pomembna: v prvem primeru veljajo politična, v drugem pa le strokovna merila odgovornosti. Lajovic naj bi s tem kršil 1. člen kodeksa.
Mrzlikarjeva naj bi kršila 7. člen kodeksa, in sicer s tem, da je namerno zamolčala informacijo, s katero je razpolagala – da službeno stanovanje, ki ga je zasedal Kos, ni bilo več namenjeno uporabi policije, saj je bilo na seznamu stanovanj MNZ, ki so bila predvidena za prenos v sklad Stanovanjske komisije Vlade RS. V primeru, da bi gledalcem to pojasnila, prispevka – tako Kos – ne bi mogla končati s komentarjem oziroma z vprašanjem, »kako bi občasno bivanje v službenem stanovanju predstavnik Urada za preprečevanje korupcije pojasnil nekaj deset policistom, ki imajo prav tako družine in še vedno čakajo na službeno stanovanje.« Lajovicu in Mrzlikarjevi očita tudi kršitev 4. člena kodeksa, po katerem mora novinar, če je le mogoče, navesti vir informacije, da bi lahko javnost ocenila njen pomen in verodostojnost. Po mnenju Kosa sta Mrzlikarjeva in Lajovic obrekljive informacije anonimnega vira skrila za sintagmo »po naših podatkih…(z družino živi v drugem lastniškem stanovanju)«, čeprav sta razpolagala z dopisom MNZ – servisa skupnih služb, v katerem je pisalo, da Kos in njegovi hčerki stanovanje uporabljajo »v skladu z veljavno najemno pogodbo in aneksom…«
Boštjan Lajovic je v odgovoru na pritožbo priznal, da je napačno navedel funkcijo Draga Kosa in pojasnil, da so napako v Dnevniku popravili, vztraja pa pri stališču, da je vsaj moralno sporno, če javni uslužbenec v službeno stanovanje namesti svoji hčerki, sam pa živi drugje. Nina Mrzlikar je v svojem odgovoru potrdila, da je razpolagala z omenjenim dopisom MNZ – servisa skupnih služb, zaman pa si je prizadevala pridobiti uradni odgovor od MNZ ali generalne policijske uprave. Zaključni komentar po njenem naj ne bi bil neupravičen ali zlonameren, saj je bilo stanovanje v času priprave prispevka še vedno v upravljanju MNZ (tako so ji sporočili iz servisa skupnih služ Vlade). Mrzlikarjeva se v svojem odgovoru sklicuje na »številna dejstva« in na »anonimne priče«, ki so namigovala na to, da Drago Kos ne uporablja več omenjenega stanovanja. Vztraja pri tem, da je bilo njegovo ravnanje tako v nasprotju s predpisi kot z etičnimi načeli.