Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Ranka Ivelja, Peter Jančič, Špela Šipek in Brigita Mohorič (člani) je na seji 23. junija 2004, v primeru Matej Kovačič proti novinarju Radia Glas Ljubljane Mitji Urbančiču razsodilo, da uredništvo RGL-a in Mitja Urbančič nista kršila 1., 2. in 23. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Matej Kovačič proti novinarju Radia Glas Ljubljane Mitji Urbančiču
Pobudnik Matej Kovačič je menil, da je novinar Radia Glas Ljubljane (RGL) Mitja Urbančič v oddaji Dosjeji 7. novembra 2003, kršil Kodeks novinarjev Slovenije v 1., .2. in 23. členu. V oddaji, ki po Kovačičevih navedbah ni kontaktna, torej poslušalci nimajo možnosti klica, so govorili o izbrisanih. Po voditeljevem informativnem uvodu so predvajali posnetek izjave poslanca Zmaga Jelinčiča, ki je med drugim pravnega zastopnika izbrisanih Matevža Krivica označil za psihičnega bolnika. V delu, kjer so govorili o odškodninah, so predvajali Krivičevo izjavo, ki pa je govoril izključno o odškodninah in pojasnil, da gre pri visokih številkah za zavajanje. Po premoru so v eter znova spustili Zmaga Jelinčiča, ki je imel edini – drugi poslušalci ne prej ne pozneje niso mogli poklicati v oddajo, možnost za še en izbruh nestrpnosti, v katerem je ponovil trditve o Krivicu kot psihičnem bolniku in kverulantu, ki da ga je treba zapreti. Voditelj Jelinčičevih izjav ni komentiral, do konca oddaje pa tudi ni omogočil klica nikomur drugemu. Kovačič je naslednji dan na RGL-ovo spletno stran poslal pritožbi in zastavil 6 vprašanj, na katera nikoli ni dobil odgovora. Voditelj o tej pritožbi ni spregovoril niti v naslednji oddaji 13. novembra, ki je znova govorila o izbrisanih, niti ni dal možnosti Matevžu Krivicu, da odgovori na Jelinčičeve obtožbe.
Mitja Urbančič zanika, da poslušalcem ni dal možnosti, da se odzovejo, kajti odziva, kot trdi, ni bilo. V naslednji oddaji, da je želel pripraviti soočenje med Krivicem in Jelinčičem (2. člen kodeksa), vendar je Krivic to zavrnil. Priznava, da je na pritožbo, poslano na spletno stran, do naslednje oddaje na to temo pozabil. Po njegovem tudi za kršitev 23. člena kodeksa ni nobenih temeljev, saj pri Jelinčičevem nastopu ni šlo za rasne, spolne starostne ali druge stereotipe, saj tarča napada niso bili izbrisani, ampak Matevž Krivic. Glavna in odgovorna urednica RGL Majda Juvan pa dodaja, da je od »filtriranja« klicev poslušalcev do cenzure le korak in da bi bilo v nasprotju z načelom svobode govora in tiska, če bi cenzurirali spopad dveh osebnosti, ki si ob tem problemu stojita diametralno nasproti – obe pa sami odgovarjata za svoja stališča.