Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Bervar (podpredsednik), Jože Možina, Nada Ravter, Davorin Koron, Špela Šipek (člani) je na seji 7. oktobra 2004 določilo, da je Svetlana Vasović Mekina kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer:Tone Murgelj proti novinarki Svetlani Vasović Mekina
Ravnatelj Osnovne šole Bežigrad Tone Murgelj se je pritožil na Novinarsko častno razsodišče (NČR), ker je po njegovem v besedilu ZA PRVINSKE PRAVICE OTROK GRE, GOSPOD MINISTER, objavljenem v prilogi ONA Svetlana Vasović Mekina kar nekajkrat grobo kršila kodeks. Po njegovem je brez argumentov zapisala, da pričakuje zaradi slabega dela vodstva šole, na začetku novega šolskega leta za učence na osnovni šoli Bežigrad precej klavrno stanje. Zamolčala je, da so za prvošolce in njihove starše 20. januarja 2004 pripravili kulturno prireditev in poseben roditeljski sestanek in ni poskrbela za pravice druge strani, da bi bili bralci o dogajanjih na šoli celovito obveščeni. Pritožnik trdi, da novinarka posplošeno govori o nepravilnostih v delu šole, pri tem se sklicuje na starše, predstavnike lokalne skupnosti ter učitelje, ne navede pa nobenega konkretnega očitka, razen domnevnega dogodka v Kranjski gori, ko naj bi učiteljica zaklenila dva učenca v počitniški dom, ki pa tudi po uvedbi inšpekcijskega nadzora še ni doživel epiloga. Po mnenju pritožnika je s tem kršila določila preambule kodeksa, saj dela ni opravila natančno in vestno, navedb pa ni podkrepila s primeri. Novinarka je hkrati mati enega od učencev in je v dogajanja izjemno vpletena, zato bi po 12. točki kodeksa morala to jasno razkriti oziroma se kot novinarka izločiti.
Ne da bi upoštevala vse zakonske predpise s tega področja, piše o ravnateljevi neprimerni izobrazbi za to delovno mesto. Ko piše o učiteljici, ki da jo je ravnatelj pred leti poskušal nezakonito vreči iz službe, po pritožnikovem mnenju ni preverila, kako je postopek zoper to učiteljico sploh potekal. Niti se o tem ni pozanimala pri njem. Prav tako novinarka s primeri ne potrdi v prispevku očitane kaznovanosti z visokimi kaznimi za podjetniško dejavnost, ki jo ravnatelj opravlja v prostem času in s tem krši 2. točko Kodeksa novinarjev Slovenije. Vrh vsega, pa je po trditvah Toneta Murgelja neresnična trditev, da ravnatelj v šoli krade, s čimer sta prekršeni 2. in 4. točka kodeksa. Isti točki je po mnenju pritožnika novinarka kršila tudi s tem, da je zapisala, da je stražil pred učilnico, v kateri je potekal sestanek Sveta staršev šole, da bi odganjal predstavnika sveta ustanovitelja šole, ki naj bi prišli na Sejo sveta šole, ki da sploh ni bila sklicana.
Novinarka Svetlana Vasović Mekina je NČR poslala obširno dokumentacijo iz katere je razvidno, da je pritožniku poslala pisna vprašanja, na katera pa podobno kot za intervju na RTV Slovenija, ni bil pripravljen odgovoriti. Po njenem je ravnatelj Tone Murgelj kršil njene pravice, saj je v Oni in Dnevniku objavil izrazito obrekljivi pisma (ki pa jih NČR v tej prijavi ni poslal), ki nista imeli nobene zveze z navedbami v članku, njej pa v Oni niso omogočili odgovoriti na Murgljevo pisanje. Ravnatelj je novinarjem prepovedoval objavo fotografij, kako na avtomobilskem sejmu prodaja zgoščenke, čeprav so bile posnete na javnem mestu. Staršem in novinarjem je kljub zakonu o javnih uslužbencih zavračal vpogled v zapisnike Sveta šole in druge listine. Predstavnikom staršev je z oboroženimi varnostniki onemogočil sodelovanje na Svetu šole, ki je razpravlja o njihovih pritožbah. Poleg tega je sejo Sveta šole, za katero trdi, da ni bila sklicana v resnici odpovedal tik pred začetkom.