Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter in Alma M. Sedlar (člani) je na seji 14. februarja 2008 v primeru Darko Žiberna proti Mojci Dumančič, v časniku Dobro jutro podpisani kot Judita Valič ugotovilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Darko Žiberna proti Mojci Dumančič, v časniku Dobro jutro podpisani kot Judita Valič
Direktor bolnišnice dr. Franc Derganc v Šempetru pri Gorici dr. Darko Žiberna novinarki Mojci Dumančič, ki se je pod članek v časniku Dobro Jutro z naslovom Ne nova metla, sesalec bo potreben (objavljen je bil 19. maja 2007) podpisala kot Judita Valič, očita kršitev 1., 2., 3. in 4. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
Direktor Darko Žiberna novinarki očita, da je z zapisanim „V javnost je prišlo novo pismo zaposlenih – tokrat brez podpisa, saj je bila strahovlada v bolnišnici očitno vse hujša“ kršila 1. člen kodeksa (novinar mora preveriti točnost informacij). S tem, posebej pa z uporabo besede „strahovlada“ je kršila tudi 2. in 3. člen (pri objavljanju informacij s hudimi obtožbami mora novinar skušati dobiti odziv tistih, na katere se nanašajo), dodaja pritožnik. Kot trdi, informacij ni preverila neposredno pri direktorju zavoda (dr. Žiberni), temveč je sama enostransko sklenila, da pismo ni podpisano, ker, kot je zapisala: „je bila strahovlada v bolnišnici očitno vse hujša.“
Pritožnik navaja tudi novinarkin citat: „Spomnimo: poslovni direktor Darko Žiberna je prepovedal vsakršno dajanje izjav o razmerah v bolnišnici vsakemu od zaposlenih. Usta je zaprl celo strokovnemu direktorju Šinigoju, glavni medicinski sestri, sindikalistom …“ Kot pravi, je novinarkina izjava neresnična in dodaja: „Kot direktor zavoda nisem z nobenim dokumentom ali dejanjem prepovedal dajanje izjav ali zapiral usta komurkoli.“ Pri tem ji očita kršenje 1., 2. in 4. člena kodeksa (novinar mora, ko je to mogoče, navesti vir informacije).
Novinarka v ugovoru k pritožbi pravi, da je bila informacija o anonimnem pismu točna in preverjena, z njim so bili seznanjeni vsi mediji na Goriškem, pošiljatelji pa so prosili za anonimnost, saj so se bali posledic. Kot dodaja, je direktor dr. Žiberna zaradi prejšnjih in zadnjega (anonimnega) pisma z javno okrožnico v bolnišnici pisno prepovedal dajanje kakršnihkoli izjav o razmerah v javnem zavodu vsem zaposlenim – z obrazložitvijo, da je le on sam pristojen za informacije oziroma izjave. Novinarka pojasnjuje, da je v vseh člankih v časopisu Dobro jutro objavila vsa pisma, ki so odražala razmere v javnem zavodu, tudi pisma oziroma odgovore direktorja Žiberne, torej mnenje, odgovor, odziv obeh strani. Besedo „strahovlada“ je uporabila zato, pojasnjuje, ker je ugotovila, da je poslovni direktor vsem zaposlenim prepovedal dajanje vsakršnih izjav o razmerah v bolnišnici in za edinega merodajnega za to „oklical samega sebe“. Novinarka še trdi, da je direktorja povprašala za njegovo videnje razmer tudi po njegovi izdaji okrožnice, s katero je zaposlene zavezal k molčečnosti. „Njegov odgovor je bil, da mu to omogoča zakon o javnih zavodih … To sem v članku tudi zapisala,“ dodaja. Na očitek, da ne navaja virov informacij odgovarja, da to velja le za primer anonimnega pisma.
Urednik časnika Dobro Jutro Iztok Lipovšek je skladno z zakonom o medijih objavil celoten ugovor dr. Žiberne, v naslednji številki pa še odgovor novinarke, v katerem je, kot pravi, pojasnila vire informacij.
NČR je novinarko in pritožnika povabilo na soočenje v javni obravnavi, do katerega ni prišlo. Novinarka je NČR dodatno obrazložila svoj ugovor k pritožbi in priložila fotokopijo „Sklepa o določitvi odgovorne osebe in način dajanja informacij za javnost v Splošni bolnišnici Dr. Franca Derganca Nova Gorica.”