Novinarsko častno razsodišča, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Ranka Ivelja, Nada Ravter, Špela Šipek, Brigita Mohorič, Mojca Pašek Šetinc in Alma M. Sedlar je na seji 19. junija 2008 v primeru Milenka Škrinjarja proti Bojku Jermanu (Dnevnik) ugotovilo, da je avtor prispevka kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Milenko Škrinjar proti Bojku Jermanu / Dnevnik /
Pritožnik Milenko Škrinjar v pritožbi poziva NČR, naj presodi o domnevnih kršitvah, ki naj bi jih pisec Bojko Jerman v članku z naslovom “Gazele, konji in hijene”, objavljenem v Dnevnikovi prilogi Denar in Svet nepremičnih 16. januarja 2008. Pritožnik avtorju članka očita krištve 2., 4., 6., 11., 12., 15., 17., 19., 20. in 21. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
2., 4. in 6. člen kodeksa naj bi Jerman kršil z navedbo v naslednjem besedilu: »Nekateri novodobni turbopovzpetniki se zdijo sami sebi tako pomembni in bogati, da ne plačujejo niti naročenega blaga in storitev in so ob tem še nesramni. Denimo Mihael Karner, ki je najprej za več millijonov evrov kupil kičasto vilo Lumina v Rožni dolini od znanega nepremičninarja Danila Slivnika, naročil poseben sesalec za prah, si ga pustil vgraditi in ni plačal niti centa. Naročil je še najkakovostnejše toplozračno ogrevanje in tudi ni plačal niti centa, izvajalca pa nagnal kot kakšnega klateža in mu zagrozil z odvetnikom, kot da bi odvetniki varovali neplačnike pred pravico. Skoraj vsak dan čisti stanovanje in najdražje avtomobile z naročenim in neplačanim (banalno bi kdo temu rekel ukradenim) sesalnikom za prah in se za neprobojnim steklom počuti kot zmagovalec. Le zakaj bi se nekdo, ki je pošteno zaslužil, skrival za neprebojnim steklom? Morda zato, ker je veliko osebno bogastvo pridobljeno na podoben način kot sesalec za prah?”
Pritožnik trdi, da je pisec članka z navedenimi stavki na račun M. Karnerja izrekel dve hudi obtožbi, ga blatil, poskušal prek medija nanj vplivati, naj poravna dolg, hkrati pa obtoženemu ni omogočil, da predstavi svoje stališče. Hkrati je z zapisom skušal pridobiti »denarno korist” za svoje podjetje.
11. člen naj bi kršil s tem, ko ni jasno ločil informacij od komentarja.
12. člen naj bi kršil, ker bralcem ni sporočil, da je v “zgodbo” osebno vpleten.
15. člen kodeksa naj bi kršil, ker je, tako trdi pritožnik, lastnik podjetja E-NET, ki izvaja omenjene storitve, in je s tem v konfliktu interesov med objektivnostjo in osebno prizadetostjo.
17. člen kodeksa naj bi obtoženi kršil z javno navedbo informacij, ki jih je pridobil kot zasebni izvajalec storitev in jih v članku uporabil zoper M. Karnerja.
S tem, ko avtor članka bralcev ni obvestil o lastništvu podjetja, ki naj mu M. Karner ne bi poravnal storitev, je Jerman kršil 19. člen. 20. in 21. člen naj bi kršil z nespoštovanjem pravice do zasebnosti ter s tem, ko je domnevni dolg M.Karnerja predstavil senzacionalističen in ga označil kot javni interes.
Pritožnik Milenko Škrinjar še navaja, da je imel z Bojkom Jermanom v vlogi direktorja podjetja E-NET neprijetno osebno izkušnjo, ko je naročil storitve pri omenjenem podjetju, ki pa po Škrinarjevem prepričanju niso bile profesionalno opravljene, zato tudi sam ni plačal celotne kupnine.
Pisec Bojko Jerman v članku “Gazele, konji in hijene” v osebnem slogu razmišlja o nagradah, ki jih Gospodarska zbornica Slovenije podeljuje uspešnim slovenskim podjetjem – podjetnikom – slovenskim gazelam. V članku govori o “pravih gazelah”, podjetnikih, ki si ta naziv zaslužijo, o navideznih gazelah, ki pridobijo naziv zaradi vplivnih prijateljev, o gazelah – konjih, ki trdo delajo in nazadnje o gazelah – hijenah, novodobnih turbopovzpetnikih, ki ne plačujejo naročenega blaga in storitev in pri tem navaja informacije v zvezi z M. Karnerjem.
Na poziv NČR, naj pojasni očitane kršitve kodeksa, se je odzval avtor članka Bojko Jerman in med drugim zapisal, da je pritožba zoper njega oz. poziv NČR po njegovem mnenju “brezpredmeten”, saj ni novinar in je članek napisal kot fizična oseba, hkrati pa dodal, da je počaščen, da ga NČR obravnava kot novinarja. Sporoča še, da so navedbe v članku preverjene, in da je pritožnik Milenko Škrinjar, ki v članku sploh ni omenjen, eden od naročnikov omenjenih storitev, ki pa jih ni plačal, in je proti njemu uveden sodni postopek.
Urednik Dnevnikove priloge Denar in Svet nepremičnine Miran Kump je na poziv NČR pojasnil, da je B. Jerman zunanji sodelavec, ki zapisane trditve v svoji kolumni vedno argumentira.
NČR pa še dodaja, da je navedbe pritožnika Milenka Škrinjarja o domnevnem lastništvu Bojka Jermana podjetja E-NET d.o.o., preveril v Poslovnem registru Slovenije in ugotovil, da je B. Jerman res družbenik v omenjenem podjetju, česar pa v članku ne navaja, prav tako Jerman ne navaja imena podjetja.