Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (podpredsednik), Ranka Ivelja, Brigita Mohorič in Nada Ravter, je na seji 18. decembra v primeru Viktor Markežič proti uredništvu glasila MOK ugotovilo, da je to kršilo Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Viktor Markežič proti uredništvu glasila Mestne občine Koper
Viktor Markežič uredništvu glasila Mestne občine Koper (MOK), ki ga po navedbah iz pritožbe sestavljajo odgovorna urednica, zaposlena v službi za odnose z javnostjo, Mojca Beljan, direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in še nekateri javni uslužbenci, očita kršitev preambule kodeksa, 1. 2., 3., 4., 7., 9., 12., 13., 14. in 22. člena kodeksa. Kršitve naj bi uredništvo zagrešilo v 12., 13. in 14. številki glasila.
Preambulo naj bi uredništvo MOK kršilo, ker ne daje možnosti, da bi tudi politična opozicija predstavila svoje mnenje preko glasila, kar naj bi dokazoval negativen odgovor na predloga, naj bi bil v uredniškem odboru vsaj en predstavnik opozicije ali pa bi pogledom opozicije namenili vsaj eno stran.
1. člen, ki novinarja obvezuje, da preverja točnost zbranih informacij, se izogiba napakam in te prizna in popravi, če do njih pride, naj bi uredništvo kršilo, ker se ob navedbi obtožb zoper Markežiča, predsednika Oljke, ni nikoli nihče obrnil nanj ali na pristojne osebe v Oljki. Zahtevek za prikaz nasprotnih dejstev je urednica zavrnila, čeprav naj bi šlo za neresnične navedbe. Ne drži namreč navedba v 12. številki, zatrjuje pritožnik, da je znano, “da je slednji (Tomos, op. NČR), še bolj pa tedanji zaposleni, v brezizhodno brezno zapadel ravno v obdobju, ko je na čelu tega podjetja sedel danes prvi mož Oljke Viktor Markežič. Istovrstna obtožba se ponovi tudi v 14. številki. Na 10. strani so zapisali: “Na nas se vsipajo tudi pisma nekdaj zaposlenih v podjetju Tomos, ki razkrivajo zgodbe iz časa direktorovanja Viktorja Markežiča, za katerega se ve, da je to nekdaj uspešno podjetje spravil v stečaj. Njihove zgodbe bomo objavili v eni od naslednjih številk in verjamemo, da bodo le-te še kako zanimive…” Pritožnik zatrjuje, da je res prav nasprotno: da je on s sodelavci ohranil proizvodnjo v Tomosu, saj ta deluje še danes, v času, odkar ima lastniški delež v Tomosu tudi MOK, pa je bilo več množičnih odpuščanj.
Omenjene trditve v glasilu MOK po mnenju pritožnika predstavljajo hude obtožbe, zato meni, da je bil kršen tudi 2. člen. Kršitev tega člena vidi tudi v trditvi, ki jo je v intervjuju v 14. številki izrekel Boris Popovič. Njegova izjava se glasi: “Ko sem videl izračun grobarja Tomosa, prvaka Oljke Viktorja Markežiča in podpredsednika Oljke Patrika Peroše, tajnega policijskega sodelavca, nekdaj znanega razpečevalca ter prekupčevalca mamil in pedofilskega pornografskega materiala in žal tudi predsednika KS Žusterna ter človeka, ki je zgoljufal zadnje volitve v ŠOUP in drži popolni nadzor nad finančnimi sredstvi ŠOUP…”
Avtor besedila naj bi z objavo te trditve kršil tudi 3. člen, ker ni opozoril, da gre za nepotrjene informacije.
Kršitev 4. člena, ki zahteva od novinarja, da kadar je mogoče navesti vir informacije, tega navede, pritožnik v zvezi s to trditvijo omeni, vendar je ne utemelji. Kršitev tega člena vidi tudi v tem, da pri objavi fotografij in besedil iz gradiva Oljke niso navedli vira informacije in avtorstva.
Avtorju besedila (intervjuja) očita tudi kršitev 22. člena, ki govori o tem, da mora novinar pokazati posebno obzirnost pri zbiranju informacij, poročanju in objavi fotografij ter prenašanju izjav o otrocih, mladoletnikih, tistih, ki jih je doletela nesreča ali družinska tragedija, osebah z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju ter drugih huje prizadetih ali bolnih. Pritožnik meni, da bi moral avtor besedila ta člen smiselno spoštovati glede na to, da so dejanja, ki jih intervjuvanec oziroma avtor besedila podtika Peroši, kazniva, “še posebej, ker gre za etično normo”, “saj bi lahko sklepal, da naj bi bil zoper tovrstna dejanja sprožen kazenski postopek, ki pa ga nikoli ni bilo”.
7. člen kodeksa, ki pravi, da novinar ne sme zamolčati zamolčati pomembnih informacij, ki jih je zbral, ali ponarejati dokumentov, naj bi uredništvo kršilo, ker ni razkrilo, da je bila občina solastnica podjetja Tomos v obdobju, ko je to imelo negativne poslovne rezultate.
9. člen kodeksa, ki prepoveduje plagiat, naj bi uredništvo kršilo z objavo fotografij in besedil iz gradiva Oljke, ki so grafično obdelana tako, da so slabo berljiva, meglena in obdelana z belo črto, ki asociira na razpoke, v nasprotju z besedili in fotografijami, ki predstavljajo stališče župana in uprave MOK in so izbrana in napisana tako, da odgovarjajo na stališča Oljke. 12. člen, ki novinarje zavezuje, da se razkrijejo ali izločijo, če so v dogodke vpleteni, naj bi uredništvo kršilo s tem, da so vsi člani uredniškega odbora zaposleni na MOK in zaradi narave svojega dela intenzivno vpleteni v dogodke, o katerih poročajo, prispevki pa tudi niso podpisani. Da so prispevki delo uredniškega odbora, pritožnik le sklepa.
13. in 14. člen kodeksa, ki govorita o tem, da ni dopustno prepletanje in združevanje novinarskih in oglaševalskih besedil in da morajo biti oglasna sporočila razpoznavno in nedvoumno ločena od novinarskih besedil, naj bi uredništvo kršilo z objavo govora župana s proračunske seje občinskega sveta, ki je predstavlja kar 20 odstotkov celotnega obsega glasila. Pritožnik meni, da je objava govora v velikem nesorazmerju z obsegom glasila, zato naj bi pomenila prikrito oglaševanje oziroma hibrid med oglaševalskimi in novinarskimi vsebinami. Navaja tudi odlomke besedila in podpise k slikam, ki so oblikovani tako, da po Markežičevem mnenju hvalijo delo župana in občinske uprave in diskreditirajo politično opozicijo. Posebej izpostavlja rubriko Razčiščujemo na 7. strani 13. številke glasila MOK. V tem sestavku z Markežičevo fotografijo med drugim piše:“Kot napovedano, bomo v eni od prihodnjih številk razodeli ozadje propada nekdaj zelo uspešnega podjetja Tomos, za katerim stoji prvak stranke Oljka Viktor Markežič. O njegovih nečednih poslih med ljudmi krožijo številne govorice. Njegove sumljive posle, ki menda ne segajo le v propad Tomosa, temveč tudi veliko dlje, bomo preverili tudi mi.”Prispevka, v katerem bi te sume preverili in dokazali, po informacijah NČR niso objavili. Podobno obtožbo (prav tako brez navedenih dokazov) je, kot smo že zapisali, najti tudi v 12. številki glasila MOK.
Uredništvo glasila MOK na pritožbo ni odgovorilo.