Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Nada Ravter, Jasna Tepina, Brigita Mohorič, Špela Šipek in Alma M. Sedlar (člani), je na seji 4. februarja 2010 v primeru Snaga d.o.o., zanjo Irena Bartok proti novinarju NET FM Stojanu Auerju sklenilo, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Snaga, javno podjetje d.o.o. (zanjo direktorica Irena Bartok) proti Stojanu Auerju (NET FM)
Direktorica Irena Bartok se je v imenu Snage d.o.o. pritožila na NČR zaradi intervjuja novinarja Stojana Auerja s Stanislavom Žagarjem, objavljenega 8. 10. 2009 na NET FM. Po njenem mnenju je novinar kršil 1., 2., 12. in 19. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
1. člen kodeksa (novinar mora preveriti točnost zbranih informacij in biti previden, da se izogne napakam) naj bi novinar kršil, ker navedbe »vsem nam, ki plačujemo položnice Snage takšne ali drugačne rekordne pa ne samo v Sloveniji, temveč lahko rečemo na Balkanu« ni preveril. Navedba, da so položnice, ki jih JP Snaga d.o.o. izstavlja za odvoz smeti, rekordne, je po mnenju pritožnice poslušalce navedlo na misel, da so te položnice najvišje doma in na Balkanu. Pritožnica navaja, da to ne drži, in prilaga cenik, iz katerega je razvidno, da imajo v nekaterih slovenskih mestih primerljivo višjo ceno za odvoz smeti, kot jo plačujejo občani Mestne občine Maribor in drugih lokalnih skupnosti, ki imajo sklenjeno pogodbo za odvoz smeti s podjetjem Snaga. Novinar po mnenju pritožnice ni preveril cen odvoza smeti pri drugih komunalnih podjetjih, s čemer naj bi kršil 1. in 2. člen Kodeksa novinarjev Slovenije (ko gre za hude obtožbe, jih mora novinar preveriti pri tistih, ki jih te obtožbe zadevajo), saj navedb, s katerimi naj bi podjetju Snaga povzročil poslovno in moralno škodo in ki po trditvah pritožnice niso točne, ni preveril.
12. člen kodeksa (če je novinar vpleten v dogodke, o katerih poroča, mora to razkriti oziroma se kot novinar izločiti) naj bi novinar po mnenju pritožnice kršil, ker v prispevku ni razkril, da je tudi sam član skupščine Snaga javno podjetje d.o.o. in da ima kot član skupščine dostop do vseh informacij o podjetju Snaga, prav tako pa ima možnost in obveznost sooblikovanja poslovne politike ter tudi odgovornost pri nadziranju izvajanja te politike v podjetju Snaga. Po mnenju pritožnice bi moral Stojan Auer v navedenem intervjuju poslušalcem razkriti svojo funkcijo v Snagi ali pa se zaradi vpletenosti kot novinar izločiti.
19. člen kodeksa (morebitne neizogibne konfliktne interesov mora novinar razkriti javnosti ali se kot novinar iz poročanja in komentiranja izločiti) naj bi novinar po mnenju pritožnice kršil, ker »dvojne vloge« do podjetja Snaga in do bivšega direktorja Snage Stanislava Žagarja, s katerim je napravil intervju, ni razkril poslušalcem, s čemer naj bi po mnenju pritožnice zavajal javnost.
Novinar Stojan Auer je na pritožbo odgovoril. V odgovoru pojasnjuje, da je prav zato, da bi se slišal »odziv tistih, ki jih informacije zadevajo«, v oddajo povabil dolgoletnega direktorja Javnega podjetja d.o.o. Stanislava Žagarja, ki je Snago vodil vrsto let. Dne 1. 10. 2009 je bil Stanislav Žagar na predlog župana Mestne občine Maribor zaradi domnevno »sumljivih« poslov sicer razrešen, še vedno pa je po mnenju novinarja v omenjenem obdobju »za poslovanje podjetja oziroma utemeljitev višine položnic in njihovo morebitno primerjanje z ostalimi kraji, mesti v državi in širše na Balkanu edina verodostojna oseba«. Med oddajo so sprejemali telefonske klice, SMS sporočila in elektronsko pošto poslušalcev, sogovornik pa je imel možnost, da nanje odgovarja ter tako teze, navedbe in vprašanja potrdi ali ovrže. Novinar pojasnjuje, da se je pri navedbi teze oz. vprašanja o višini cen skliceval na članek, objavljen v dnevniku Večer, v katerem več novinarjev primerja cene komunalnih storitev v osmih občinah po Sloveniji in iz katerega je po navedbah novinarja jasno razvidno, da so cene za odvoz odpadkov v Mariboru kar štirikrat večje, kot jih plačujejo v Ljubljani. Pri tem novinar navaja, da oblikovanja in višine cen ni komentiral ali o njih poročal, temveč je zgolj »povzel« tezo o višini položnic po številnih člankih v tiskanih in elektronskih medijih. O tem, kaj o teh navedbah menijo v Snagi, pa je imel neposredno možnost v intervjuju spregovoriti bivši direktor Snage d.o.o. Stanislav Žagar.
Novinar tudi meni, da ni kršil 12. in 19. člena kodeksa, saj kot avtor prispevka in član skupščine podjetja Snaga v omenjeni oddaji ni poročal ali komentiral poslovne politike podjetja, prav tako ni poročal o samem nadziranju izvajanja politike v tem podjetju.