Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Nada Ravter, Mojca Pašek Šetinc, Alma M. Sedlar in Davorin Koron (člani), je na seji 25. februarja 2010 v primeru Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor, ki ga zastopa direktorica Tanja Vindiš Furman, proti novinarki TV Kanal A Tini Hojnik soglasno odločilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije. Špela Šipek se je izločila iz odločanja.
Primer: Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor, ki ga zastopa direktorica Tanja Vindiš Furman, proti novinarki TV Kanal A Tini Hojnik
Javni medobčinski sklad Maribora (v nadaljevanju Sklad) je na NČR naslovil pritožbo proti novinarki Kanala A Tini Hojnik v oddaji Svet na Kanalu A, predvajani 27. 8. 2009. Po mnenju pritožnika je novinarka v prispevku o prizadetih v plazu na Meljskem hribu prekršila 1. in 2. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Novinarka naj bi kodeks kršila v napovedi prispevka, ki ga je po mnenju pritožnika voditelju oddaje pripravila sama. Napoved se glasi: »Mariborski družini, ki sta po sodnem dnevu ostali brez doma, mesec dni pa sta nato živeli v prikolici, se končno selita v stanovanje. Kljub tragediji, ki ju je doletela, pa jim bo ‘Kanglerjeva občina’ zaračunala najemnino in stroške. Ob tem pa sta družini Kapun in Visočnik od mariborske občine dobili le gole stene, ki jih bodo občinarji očitno dobro zaračunali. Za nekaj deset kvadratnih metrov bosta morali družini, katerih imetje je uničil plaz, Kanglerjevim plačati od 160 do 220 evrov za mesec in seveda tudi stroške …«
V Skladu poudarjajo, da je izraz »Kanglerjeva občina« povsem neprimeren, pri čemer ga novinarka napačno povezuje in enači z Javnim medobčinskim stanovanjskim skladom Maribor. Ta skladno z določili stanovanjskega zakona lahko neprofitna stanovanja oddaja izključno v najem, najemnik pa mora plačevati neprofitno najemnino in poravnavati stroške. V primeru družin Kapun in Visočnik je Sklad najemnikoma dodelil neprofitni stanovanji brez javnega razpisa na podlagi določil za izjemne primere. Pri tem je bila izjema v tem, da sta družini doživeli elementarno nesrečo. Poleg tega se novinarka ni prepričala, da se neprofitna stanovanja oddajajo z opremljeno kopalnico in s pripravljenimi instalacijami, vendar brez notranje opreme, dodajajo v Skladu. Ne Mestna občina Maribor ne Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor ne moreta določati višine najemnine in ne najemnika oprostiti plačevanja. Lahko pa najemniki prosijo za subvencije, pojasnjujejo v Skladu.
Pritožnik meni, da je novinarka z izrečenim prekršila 1. člen kodeksa (novinar mora preveriti točnost zbranih informacij) in 2. člen (ko novinar objavlja hude obtožbe, mora skušati pridobiti odziv tistih, ki jih informacije zadevajo). V Skladu kršitev 2. člena utemeljujejo še s tem, da novinarka ni bila pripravljena na srečanje z direktorico sklada ob uri, ko bi bilo to mogoče.
1. člen kodeksa naj bi kršila tudi s tem, ko je poročala, da bodo morali prizadeti plačevati najemnino od 160 do 220 evrov, saj je zgornja meja 220 evrov izmišljena in neresnična, trdi pritožnik. Visočniki namreč plačujejo 160 evrov, Kapunovi naj bi po poročanju novinarke torej plačevali 220 evrov. Slednje pa ne drži, pravijo v Skladu in pojasnjujejo, da najemnina v resnici znaša 197,24 evra.
Pritožnik je razsodišču priložil posnetek prispevka in predlagal javno obravnavo z udeležbo predstavnikov sklada in novinarke. Novinarka na poziv NČR ni odgovorila.
NČR je ugotovilo, da glede na podatke, ki jih ima na razpolago, javna obravnava z udeležbo vpletenih ni potrebna.