Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Alma M. Sedlar in Špela Šipek (člani) je na seji 11. februarja 2010 v primeru Sava Kranj, zanjo odvetnik Damijan Pavlin proti Ani Turk, Gregorju Trebušaku ter Bojanu Travnu ugotovilo, da so novinarja in urednik kršili Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Sava Kranj, zanjo odvetnik Damijan Pavlin proti novinarjema Kanala A, Ani Turk in voditelju Gregorju Trebušaku, ter uredniku Bojanu Travnu
Damijan Pavlin se je v imenu Save Kranj na NČR pritožil zaradi prispevka »Savini dolgovi«, ki je bil v oddaji Svet na Kanalu A objavljen 4. 12. 2009. Po njegovem mnenju so urednik in novinarja kršili 1., 2., 7. in 11. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Prvi člen kodeksa (novinar mora biti previden, da se izogne napake in mora te – četudi nenamerne – priznati in popraviti) naj bi novinarja po mnenju pritožnika kršili z navedbami, kot so, da je Sava vse bolj zadolžena, da je predsednik uprave Janez Bohorič dan pred objavo prispevka družbo »še dodatno zadolžil za 26,5 milijona evrov in pol«, pri čemer »bo moral plačati še mastne obresti, katerim bi se lahko mirno izognil, če bi namesto tega očitno prepotreben denar za Savine posle iztržil od prijatelja Bineta Kordeža in za 20-odstotni delež Merkurja dobil kar 114 milijonov, in to za pomoč, ki jo je namenil Kordeževi privatizaciji Merkurja, o čemer sta prijatelja podpisala tudi opcijsko pogodbo.«
Pritožnik trdi, da navedene trditve niso resnične, saj je Sava d.d. v prvih devetih mesecih 2009 ustvarila 5,6 milijona dobička, družbe poslovne skupine Sava pa 10,6 milijona evrov dobička. Poslovanje je bilo tudi v minulih letih ves čas uspešno, podatki so javno dostopni, obvestilo o poslovanju Save v minulem letu pa so na Kanalu A prejeli že 6. 11. 2009. Predsednik uprave Janez Bohorič je v pogovoru novinarki pojasnil, da Sava, d.d. svojo finančno zadolženost zmanjšuje, to pa je bilo podrobno pojasnjeno tudi v zahtevku za objavo popravka na navedeni prispevek. V tej zahtevi je med drugim navedeno, da je delež kreditov 44 odstotkov pod povprečjem primerljivih podjetij. Novinarji so že pred objavo prispevka dobili informacije, da je namen izdaje petletnih obveznic v spremembi strukture kratkoročnih in dolgoročnih obveznosti, vendar tega niso upoštevali. Objavili niso ne navedenih podatkov, ne odgovora, ki so jim ga iz Save poslali 3. 12. 2009, ne informacij iz pogovora novinarke s predsednikom uprave Save 4. 12. 2009, ne zahtevka po objavi popravka. Prvi člen kodeksa so urednik in novinarja kršili, ker niso priznali napak in jih niso popravili, čeprav so bili nanje opozorjeni.
Drugi člen kodeksa (novinar mora pri objavljanju informacij, ki jih zadevajo hude obtožbe, hkrati pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo) naj bi novinarja in urednik po mnenju pritožnika kršili, ker je bil celoten prispevek »narejen senzacionalistično s sporočilom o kritični zadolženosti Save, d.d., kjer dajejo prijateljskim povezavam prednost pred poslovnimi interesi družbe«. V prispevku so bile objavljene tudi konkretne informacije, ki po oceni pritožnika vsebujejo hude obtožbe, med drugim da bi se lahko Bohorič izdaji obveznic izognil, če bi denar za Savine posle s prodajo Merkurja iztržil od Kordeža, česar pa da noče storiti, ker je Kordež njegov prijatelj.
Pritožnik pojasnjuje, da je novinarka na Savo sicer posredovala novinarska vprašanja, vendar med njimi ni bilo vprašanj, ki zadevajo hude obtožbe, kakršna je po oceni pritožnika namigovanje o prijateljskih navezavah in o dajanju prednosti takim navezavam pred poslovnimi interesi in pred interesom družbe. Prav tako novinarka teh vprašanj ni postavila v daljšem pogovoru s predsednikom uprave na dan objave prispevka. Pritožnik meni, da zgolj posredovana novinarska vprašanja ali pogovor sami po sebi še ne pomenijo, da je novinar pridobil informacije tistih, ki jih te obtožbe zadevajo, zato so novinarja in urednik po njegovem mnenju kršili 2. člen kodeksa.
7. člen kodeksa (novinar ne sme zamolčati pomembnih informacij, ki jih je zbral ali ponarejati dokumentov) naj bi novinarja kršila, ker sta še pred objavo prispevka iz Save prejela odgovore na novinarska vprašanja, ki so vsebovali pomembne informacije prav o trditvah iz vsebine prispevka. Prav tako je novinarka takšne informacije dobila iz pogovora s predsednikom uprave, vendar pa so vse te informacije v prispevku zamolčali oz. jih niso objavili.
11. člen kodeksa (novinar mora ločiti informacije od komentarjev, razlika med poročilom o dejstvih in komentarjem pa mora biti jasno razvidna) naj bi novinarja in urednik kršili s tipično komentatorskimi vložki, ki v prispevku niso ločeni od dejstev, zato je meja med njimi zabrisana. V navedbah, kot so tiste o prijateljskih povezavah med Bohoričem in Kordežem, o tem, da bi se Sava lahko izognila izdaji obveznic, če bi prodala 20-odstotni delež Merkurja itd., je meja med komentarjem in poročanju o dejstvih zabrisana. Zasnova celotnega prispevka, objava, način vodenja, naslov in napoved je po oceni pritožnika taka, da informacije od komentarja ni mogoče ločiti.
Novinarja in urednik na pritožbo niso odgovorili.