Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Špela Šipek, Alma M. Sedlar in Davorin Koron (člani), je na seji 11. februarja 2010 v primeru Splošna Bolnišnica Celje proti Urošu Slaku, voditelju Sveta na Kanalu A, in Bojanu Travnu, odgovornemu uredniku Kanala A, odločilo, da sta kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Splošna bolnišnica Celje proti odgovornemu uredniku Kanala A Bojanu Travnu in voditelju Sveta na Kanalu A Urošu Slaku
Uprava Splošne bolnišnice Celje, zanjo Danijela Gorišek, vodja službe za odnose z javnostmi, voditelju in odgovornemu uredniku očita kršitev 1. člena, po katerem mora novinar preverjati točnost zbranih informacij in biti previden, da se izogne napakam, te pa mora priznati in popraviti, in 2. člena kodeksa, ki novinarja zavezuje, da pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, poskuša pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo. 1. in 2. člen naj bi omenjena kršila v napovedi prispevka, objavljenega 4. 9. 2009 (Še en primer smrti v Celjski bolnišnici, avtorica prispevka Tina Hojnik, op. NČR). Neresnična in zavajajoča naj bi bila trditev: “O. L. (v oddaji je navedeno polno ime bolnika, op. NČR) pa že 13 let dokazuje, da so mu celjski zdravniki odrezali tretjino zdravih pljuč. Kljub odpustnici, na kateri jasno piše, da so njegov izvid zamenjali z izvidom rakavega bolnika, napake ne priznajo.” Pritožnica zatrjuje, da celjski zdravniki nikoli niso zdravili O. L., prav tako mu niso odrezali pljuč. Zdravnik celjske bolnišnice je opravil le patohistološki pregled biopsijskega materiala tega pacienta, in sicer, kot navaja, korektno in strokovno, v času, ki ga določajo strokovne smernice, operacija sama pa je bila opravljena v mariborski bolnišnici. Oboje je razvidno tudi iz priložene sodbe okrožnega sodišča v Celju, ki je 18. marca 2008 zavrnilo tožbeni zahtevek zoper Splošno bolnišnico Celje, in sodbe višjega sodišča v Celju, ki je 20. marca 2009 razveljavilo sodbo okrožnega sodišča še v tistem delu, v katerem je to razsodilo, da so za škodo zaradi prehitrega in zato morda nepotrebnega operativnega posega odgovorne Bolnišnica Topolšica, Zavarovalnica Triglav, Splošna bolnišnica Maribor, kjer so operativni poseg opravili, in Zavarovalnica Maribor. Pritožnica poudarja, da je bil odgovorni urednik z vsemi temi dejstvi, vključno z informacijo o obeh razsodbah, seznanjen že ob pripravi 1. in 2. prispevka, nanje pa so jih opozorili tudi v vseh treh (zavrnjenih) zahtevkih za objavo popravka, s katerimi razpolaga tudi NČR. Prvi zahtevek (za popravek dveh prispevkov, objavljenih 1. in 4. 5. 2009, z naslovoma Odrezali so mu tretjino pljuč in Spet nič krivi) so odgovornemu uredniku Bojanu Travnu poslali 11. maja 2009, drugi popravek 17. septembra 2009 in tretjega 1. oktobra 2009. Pritožnica je še zapisala, da voditelj, ki je izrekel sporno trditev, in odgovorni urednik resničnosti težke obtožbe – v navedeni trditvi vidijo pripisovanje krivde celjski bolnišnici – nista preverjala in nista poiskala odziva bolnišnice na objavljeno trditev, zato obema očitajo tudi kršitev 2. člena kodeksa.
Bojan Traven in Uroš Slak na pritožbo nista odgovorila.