Razsodba/stališče* NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Jasna Tepina, Alma Maruška Sedlar, Lea Širok in Nina Jerman (člani), je na seji 18. marca 2010 v primeru Varuhinja človekovih pravic proti novinarki Danici Ksela, urednicama Barbari Repovž in Špeli Šipek ugotovilo, da sta novinarka in urednica Barbara Repovž kršili Kodeks novinarjev Slovenije.
Špela Šipek se je iz obravnave in odločanja o primeru izločila.
Primer: Varuhinja človekovih pravic, zanjo namestnik Tone Dolčič, proti novinarki Danici Ksela, urednici Špeli Šipek (POP TV) in urednici Barbari Repovž (www.24ur.com)
Varuhinja, zanjo njen njen namestnik Tone Dolčič, se je na NČR obrnila zaradi prispevka Pokopali ustreljeno natakarico, objavljenega v oddaji 24 ur in na spletnem portalu 24ur.com. Po mnenju pritožnika so POP TV, njegova novinarka Danica Ksela, urednica informativnega programa Špela Šipek oziroma televizijski spletni portal www.24ur.com z urednico Barbaro Repovž, odgovorni za kršenje 20. in 22. člena Kodeksa novinarjev Slovenije. 20. člen naj bi omenjena novinarka in urednici kršili, ker so v prispevku, objavljenem v obeh medijih, razkrili osebne podatke trinajstletnika, objavili njegovo sliko, polno ime, ime pokojne matere pa tudi okoliščine tragične smrti in podatke o okolju, v katerem otrok živi. Čeprav je, kot pravi pritožnik, otrok (in morda njegov skrbnik) domnevno privolil v objavo, to samo po sebi ne razbremenjuje novinarjev in urednikov etične odgovornosti pri presoji o tem, ali bodo izjave in osebne podatke otroka objavili. Toliko bolj, ker je bila izjava pridobljena na pogrebu otrokove matere. Meni, da za razkrivanje podrobnosti iz najožje osebne otrokove sfere ni mogoče najti javnega interesa. 22. člen naj bi novinarka in obe urednici kršili, ker pridobivanje izjav in snemanje otroka na pogrebu matere ne izkazujejo posebne obzirnosti. Tudi če je vsebina prispevka nakazovala, da novinarko zanima otrokova korist, bi bilo ta namen mogoče doseči z večjo mero obzirnosti. Še bolj neprimerno je bilo, da je bila novica objavljena na spletni strani, ki omogoča tudi objavo komentarjev, nekateri so utegnili stisko otroka še povečevati.
Barbara Repovž s portala 24ur.com je prepričana, da ni kršila kodeksa. Prispevek je naredila na prošnjo skrbnika in Mednarodnega kluba slovanskih rojakov Ruslo iz Maribora. V tem primeru se je pokazalo,da gre uredništvu izključno za otrokovo korist, saj so v članku objavili tudi številko tekočega računa za pomoč mladoletniku. Ostro zanika, da bi zlorabili otrokovo stisko. Z objavo imena niso nikomur škodovali. Koristili pa so fantu, kar je bil tudi namen objave. Avtorica je tudi z vso skrbnostjo pretehtala okoliščine in interes vpletenih, preden se je odločila za objavo. Meni, da so z objavo prispevka naredili več dobrega kot slabega.
Urednica informativnega programa POP TV Špela Šipek je razsodišču poslala potrdilo, da je bila na dan objave bolna. Kljub vsemu pa meni, da njihova novinarka ni kršila kodeksa, saj ga je naredila na prošnjo skrbnika in Mednarodnega kluba slovanskih rojakov, ki je medije povabil na pogreb. Prispevek je omogočil otroku ostati v Sloveniji, kjer je vključen v socialno okolje in ga ne bodo deportirali v Ukrajino. Objava je v tem primeru koristila, kar so potrdili tudi v šoli, ki jo obiskuje. Novinarka je pokazala posebno obzirnost. Na koncu dodaja, da bi varuh ta dejstva, če bi odšel na teren, tudi bolje spoznal, tako pa pritožbe vlaga po avtomatizmu.