ZADEVA: Zavrnitev predloga za obnovo postopka
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Nada Ravter, Nina Jerman, Lea Širok, Alma M. Sedlar, Davorin Koron in Jasna Tepina (člani), je na seji 24. marca 2011 ugotovilo, da Miroslav Zelko, ki jo vložil predlog za obnovo postopka v primeru Miroslav Zelko proti Andreju Bedeku, ni predložil novih dejstev in dokazov, ki bi lahko vplivali na spremembo prvotno izrečene razsodbe. Zato je NČR predlog udeleženca postopka, ki je v skladu s 25. členom Pravilnika o delu NČR zahteval njegovo obnovo, zavrnilo kot neutemeljen.
Primer: Miroslav Zelko proti novinarju časopisa Vestnik Andreju Bedeku
Miroslav Zelko je novinarju Vestnika Andreju Bedeku očital, da je v članku»Zelko je čist«, objavljenem 9.9.2010 v časopisu Vestnik kršil 2., 3., 11., 20 in 21. člen Kodeksa novinarjev Slovenije. Novinarsko častno razsodišče je na seji odločilo, da novinar Andrej Bedek Kodeksa novinarjev Slovenije ni kršil.
2. člena kodeksa ni kršil, saj na Policiji veljajo posebna pravila obveščanja javnosti in posredovanja informacij. Tako je v članku Zelko je čist objavljen odgovor Skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, kar po mnenju NČR ni kršitev kodeksa.
3. člena kodeksa novinar ni kršil, saj je z izrazom »menda« bralce opozoril, da gre za ugibanja in nepotrjene informacije. Poleg tega je jasno zapisal, da preiskava ugibanj ni potrdila.
Novinar ni kršil 11. člena kodeksa, saj gre v članku za klasično poročilo in torej ni mešal poročila s komentarjem.
Po mnenju NČR novinar ni kršil 20. člena kodeksa, saj je Miroslav Zelko zaradi svojega službenega položaja javna osebnost in torej za njegovo ravnanje obstaja javni interes.
Novinar ni kršil niti 21. člena kodeksa, saj je objavil sporočilo Skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, da v ravnanju Miroslava Zelka niso ugotovili elementov kaznivega dejanja.
Miroslav Zelko se z razsodbo Novinarskega častnega razsodišča ni strinjal in je zato vložil predlog za obnovo postopka, ki ga je opremil z obsežno dokumentacijo. Zapisal je, da je do novih dejstev prišel po tem, ko je na NČR poslal svojo pritožbo. Na Vrhovno državno tožilstvo je namreč poslal zaprosilo za vpogled in prepis dokumentacije, ki jo je tožilstvo vodilo zoper njega. Predlogu za obnovo postopka je priložil svoja zaprosila. Priložil je tudi kopijo odgovora Vrhovnega državnega tožilstva, v katerem so zapisali, da ima pravico do vpogleda v spis. Dodal je odgovor Generalne policijske postaje novinarju Andreju Bedeku, v katerem so novinarju z GPU odgovorili, da Generalna policijska uprava prijave o sumu nepravilnosti pri zaposlovanju na Policijski upravi Murska Sobota ni prejela.