Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Jasna Tepina, Alma M. Sedlar, Davorin Koron in Lea Širok (člani), je na seji 12. maja 2011 v primeru Nada Pernek Kostanjevec proti novinarju Nedeljskega dnevnika Cirilu Brajerju ugotovilo, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Nada Pernek Kostanjevec proti novinarju Nedeljskega dnevnika Cirilu Brajerju
Pritožnica očita Cirilu Brajerju, da je v članku V kraljestvu zvez in poznanstev kršil 1. in 2. člen Kodeksa novinarjev Slovenije s tem, ko je zapisal: »Postopek, v katerem je treba dokazati, da je obdolženi Boris Kostanjevec (mož pritožnice, op. NČR) kradel davkoplačevalski denar, ni prioriteta, na drugi strani pa je temu istemu sodišču prioriteta predmet, v katerem je vpletena žena Borisa Kostanjevca, bivša tožilka, zdaj državna pravobranilka Nada Pernek Kostanjevec. Ona zlahka zlorablja murskosoboško državno tožilstvo, da bi preganjala svoje nasprotnike. Boris Kostanjevec si je kot finančnik na Univerzi v Mariboru organizirano, s prevaro, prilaščal davkoplačevalski denar, primer čiste korupcije pa je vodila kar njegova žena. Gospo, ki jo ona preganja, privede policija iz Litije.«
Vse to, trdi pritožnica, je laž. Neresnične naj bi bile tudi navedbe v odstavku Beg pred sodniki, v katerem je zapisano, da je bil Boris Kostanjevec pogojno obsojen, ker si je protipravno prilastil denar prek študentske napotnice, zaradi podobnega primera pa da ga preganjajo tudi v Murski Soboti. Boris Kostanjevec, trdi pritožnica, ni bil nikoli kaznovan, niti mu zaradi takšnega dejanja ne sodijo v Murski Soboti. Gospa, ki so jo privedli iz Litije, še pravi Nada Pernek Kostanjevec, je njena nasprotnica Boža Plut, obsojena zaradi žaljive obdolžitve (gospa Kostanjevec je bila v tej zadevi tožilka, op. NČR), ki da je, kot izhaja iz sodbe, sama pogojevala svoj prihod na sodišče s prisilno privedbo, češ, da denarja za pot nima. (Sodišče je to zahtevo zavrnilo, torej trditev pritožnice drži le delno, op. NČR). Pritožnica pravi, da je iz elektronske pošte med njo in avtorjem članka razvidno, da so navedbe izbrane iz raznih pisanj Radeta Šobota, ki naj bi bil po neuradnih virih Brajerjev prijatelj. Nada Pernek Kostanejvec je NČR poslala tudi kopijo sodbe, ki kaže, da sta bili družini Kostanjevec in Šobot v sosedskem sporu, ki ga je Rade Šobot izgubil.
Opozarja, da novinar pri tem članku iz novembra 2010 ni poiskal njenega in moževega odziva, je pa v njem objavljen v okviru z naslovom Ni res, kar je njun komentar na obtožbe iz leta 2009. Pritožnica je priložila kopije sodb v primeru sosedskega spora, kopijo sodbe, s katero je murskosoboško sodišče Borisa Kostanjevca oprostilo v zadevi ponarejanja listin, kopijo pogojne obsodbe Kostanjevca na mariborskem krožnem sodišču zaradi zlorabe položaja pa tudi kopijo njene potrditve na višjem sodišču v Mariboru. Na NČR je poslal tudi zavrnitev pritožbe Bože Plut na Višjem sodišču v Mariboru, sklep Inšpektorata za okolje, prostor in energetiko o izločitvi gradbenega inšpektorja ob sosedskem sporu, policijski zapis ustne ovadbe Radeta Šobota in druge dokumente, ki zadevajo sosedski spor.
Novinar Ciril Brajer pojasnjuje, da je članek nastal na podlagi pisanja in prijav, ki jih je zoper Nado Pernek Kostanjevec in njenega moža Borisa Kostanjevca na različne institucije pošiljal Rade Šobot. Zavrača, da bi bila prijatelja, z njim se je srečal šele, ko se je ta kot »zvesti bralec« želel srečati z njim. Tedaj je v Ljubljano prinesel kovček dokumentov, po tem pa sta se videla ob novih dokumentih le še dvakrat. Sicer pa je o tem pisal v treh člankih in že v prvem sta bila Kostanjevčeva seznanjena z vsemi očitki na njun račun. Pri drugem članku jo je prosil za komentar – in ta je bil objavljen. V tretjem (predmetu pritožbe) je ni, ker v njem odgovarjajo prejšnji in sedanji nadrejeni Nade Pernek Kostanjevec. Sicer pa Nadi Pernek Kostanjevec ni pošiljal svojih vprašanj, pač pa (ob soglasju avtorja) izjave Radeta Šobota natanko takšne, kot so bile zapisane in potem objavljene. Trditve v članku so v bistvu Šobotovi citati. Podatke o korupciji in Kostanjevčevem prilaščanju denarja je Brajer, kot trdi, preveril pri protikorupcijski komisiji, tožilstvu in pravodosodnem ministrstvu. Brajer je poslal tudi Šobotovo pisno različico dogajanj ob Kostanjevčevi zlorabi uradnega položaja. Takole pravi: »Že v prijavi na KPK Dragu Kosu, 6. 6. 2006, sem podal izjavo, da je Nada Pernek Kostanjevec na moji parceli Borisu Kostanjevcu predlagala, naj uredi delo za moje sinove preko študentskega servisa na Univerzi Maribor, da bi nekaj zaslužili… V isti prijavi sem povedal tudi, da je Nada Pernek Kostanjevec glede dela mojega otroka na UM z mano komunicirala skoraj v celoti sama. Povedal sem tudi, da sem denar, nakazan s strani UM Borisu Kostanjevcu. vrnil, on pa je 5.000 SIT dal mojemu otroku, ostanek 95.000 SIT pa svoji ženi Nadi Pernek Kostanjevec.« V zvezi s tem dejanjem je bil Kostanjevec na Mariborskem okrožnem sodišču tudi pogojno obsojen, obsodba pa je bila potrjena tudi na višjem sodišču. Tudi muskosoboško sodišče je v podobni zadevi, potem ko je na prvi stopnji Kostanjevca oprostilo, po pritožbi izreklo pogojno obsodbo. (NČR nima podatkov, ali je ta že pravnomočna.)
Tudi Ciril Brajer in njegov informator Rade Šobot sta NČR predložila vrsto dokumentov, prevdsem kopij ovadb in odzivov nanje.