Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Mojca Ramšak, Vasja Jager, Mario Belovič in Nada Ravter je na seji 21. marca 2012 v primeru Andrej Perdan proti novinarju Dela Samu Petančiču ugotovilo, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Andrej Perdan proti novinarju Dela Samu Petančiču
Pritožnik Andrej Perdan meni, da je novinar v članku »Stanovalci prepričani, da je sodišče kršilo zakon« kršil 1., 3. in 4. člen Kodeksa slovenskih novinarjev. Sporno se mu zdi besedilo, v katerem novinar trdi, da »je leta 1998 do stanovalcev in lastnikov stanovanj na Kebetovi pristopil moški, ki se je predstavil kot Andrej Perdan, lastnik podjetja Ataurus. Ponudil je, da v zameno za manjše plačilo zanje opravi vpis v zemljiško knjigo. Ker tega več let ni storil, so leta 2004 lastniki zahtevali, da jim izročeno dokumentacijo vrne, a se je s papirji takrat menda pomujal na sodišče. Podatki, ki jih je sodišču predložil Perdan, so bili po navedbah stanovalcev povsem napačni in ti so – namesto, da bi bili v ZK vpisani kot lastniki svojih stanovanj – postali lastniki zemljišča v Ilovi Gori.«
Sporen naj bi bil tudi zapis, da so »devet tisočakov stanovalci doslej plačali za odvetnike. Andrej Perdan jih namreč toži.«
Andrej Perdan trdi, da novinar informacije ni nikoli preveril pri njem in že s tem kršil tako 1. kot 3. člen kodeksa. Če bi namreč preveril, bi ugotovil, da s stanovalci ni govoril on, ampak njegov oče, ki se ni predstavil kot Andrej Perdan. Kar da je nebistveno, saj so etažni lastniki tako ali tako v razmerju s podjetjem Ataurus Andrej Perdan s. p., kar poskušajo zdaj s to dezinformacijo spodbijati. Ni res, trdi pritožnik, da bi etažni lastniki postali lastniki zemljišča v Ilovi gori. To ni nikoli veljalo, čeprav je res, da je prišlo do napake pri zapisu številke katastrske občine. Toda ta napaka ni vplivala na pravilnost vpisa etažne lastnine, saj je vložnik (njegovo podjetje) navedel pravilne parcelne številke in tudi na prvo stan zapisal z besedo pravo katastrsko občino. Na podlagi te vloge je sodišče izvršilo pravilen vpis v zemljiško knjigo. Za večino lastnikov je bilo to opravljeno že v letih 2005/2006.
Ko gre za plačilo odvetnikom (9.000 evrov) in napačno evidenco, po kateri da je razsojalo sodišče, pritožnik opozarja, da gre za tožbo njegovega podjetja proti nekaterim lastnikom, ki niso plačali njihovih storitev, tako kot je določeno v pogodbi. Do danes je bilo izdanih 11 sodb prvostopenjskega sodišča in 3 sodbe višjega sodišča, ki so vse dale prav tožniku. To, da je šlo za sodbe na podlagi napačnih evidenc, bi pomenilo, da sodišče ne zna brati zemljiške knjige. Torej bi ob 14 sodbah to pomenilo, da 14 sodnikov in sodnic ne zna brati zemljiške knjige. Te sodbe so ključne za razumevanje obravnavane teme, a o njih v besedilu ni govora, s čemer je novinar kršil 4. člen KSN.
Res je, pravi pritožnik, postopki so dolgi, a medtem se je temeljito spremenila nepremičninska zakonodaja. Opozarja pa, da njegovo podjetje od etažnih lastnikov od leta 1998 do 2005, ko je končno izdalo račun za nevalorizirani znesek, ni vzelo denarja. Pooblaščenka etažnih lastnikov pa naj bi mu grozila, da bo uničila njegovo firmo, če ne bo pristal na zunajsodno poravnavo.
Novinar Samo Petančič v odgovoru na pritožbo trdi, da ni v ničemer kršil kodeksa. Kot je že razvidno iz naslova, je šlo za kritiko oziroma preučitev delovanja Okrajnega sodišča v Ljubljani, ki da je z dolgotrajnimi postopki in nenavadnimi odločitvami – po oceni prizadetih – delovalo v škodo državljanov. Ker se je članek ukvarjal predvsem s sodiščem, je ocenil, da je vpletanje omenjenih strank v postopek nepotrebno, celo neprimerno. Točnost informacij, pravi novinar, je preverjal na sodišču, kjer jasno odgovarjajo, da se z razlagami občanov ne strinjajo. Njihovi odgovori so bili merodajni in suvereni. Spor med Ataurusom in stanovalci Kebetove je bil v drugem planu. Dejstvo pa je, da občani stojijo za svojimi trditvami. Uredništvo je tudi objavilo Ataurusovo dopolnitev članka. Zato po njegovem 1. člen ni bil kršen. Zanika tudi kršitev 3. člena saj meni, da v članku, ki se je ukvarjal predvsem z neučinkovitostjo in nekakovostjo dela javne ustanove, komentar gospoda Perdana ni bil potreben. Zanj je bil kredibilen vir in avtoriteta predvsem sodišče. Po mnenju novinarja ni bil kršen niti 4. člen, saj ni bila nobena informacija zamolčana, odgovor sodišča, ki je bil za članek ključen, pa je bil objavljen v celoti.