Razsodba NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter, Mario Belovič, Neža Kogovšek Šalamon, Lea Širok, Alma M Sedlar (člani), je na seji 13. 6. 2012 v primeru Anita Gajšek in Stojan Korošec proti novinarju Zdenku Kodriču in uredniku Aljoši Peršaku (Večer), sklenilo, da novinar in urednik nista kršila Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Anita Gajšek in Stojan Korošec proti novinarju Večera Zdenku Kodriču in uredniku Aljoši Peršaku
Stojan Korošec je v svojem imenu in imenu Anite Gajšek vložil pritožbo proti novinarju Zdenku Kodriču in uredniku Aljoši Peršaku zaradi prispevka “Milijon evrov, očitki in sedem stanovanjskih hiš”, objavljenega v Večeru 6. 3. 2012, v katerem naj bi kršila 1., 2., 4., 8. in 15. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Prvi člen Kodeksa (novinar mora preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam; svoje napake mora priznati in popraviti) naj bi novinar kršil s tem, ko je v članku navedel, da kazenske ovadbe zoper nepremičninsko agencijo Zoro niso bile vložene, kar da je preveril na policiji. Pritožnika v pritožbi navajata, da dejstvo, da kazenska ovadba ni bila vložena, ni resnično, saj da sta bila agencija Zoro in njen prokurist Zoran Gaber ovadena na mariborskem tožilstvu pod št. D2219201/K1198106. Prvi člen kodeksa naj bi novinar tudi kršil, ko je navedel, »da je banka ustavila prodajo« stanovanj, ki jih je zgradilo podjetje Angrad, kar naj bi bile laži. Pritožnika navajata, da je podjetje Angrad res imelo odredbo za prepoved prodaje, ki pa da je bila dosežena s ponarejeno dokumentacijo z namenom izsiljevanja, zatem pa navaja, da so bile na nepremičninah plombe tudi od bank, ki so delno financirale projekt. Nadalje naj bi 1. člen Kodeksa novinar kršil tudi s tem, ko je navedel, da se je podjetju ustavil dotok denarja, da ni imelo sredstev za pokrivanje kreditov in da je banka ustavila prodajo hiš. Pritožnika trdita, da so vse tri trditve laž ter da so dejstva drugačna, kar bi lahko preveril na sodišču v Slovenski Bistrici in Kranju, na zemljiški knjigi in v pogovoru z odvetnikom. Pritožnika navajata drugačna dejstva, češ da je šlo za izsiljevanje, da so spor z izsiljevalci dobili, da so z začasno odredbo dosegli prepoved odtujitve in obremenitve nepremičnin in da sedaj nadaljujejo kazenski pregon zoper agencijo Zoro.
Drugi člen Kodeksa (novinar se mora izogibati nekorektnemu, osebno žaljivemu predstavljanju podatkov in dejstev) naj bi novinar kršil s tem, ko naj bi poniževalno in vehementno razlagal, kako lahko podjetje Angrad prodaja kar sedem hiš za 1,1 milijona evrov, kot da so »nesposobni in nelegitimni«, ter s tem, da je žalil, poniževal in omalovaževal zmožnost podjetja Angrad.
Četrti člen Kodeksa (novinar ne sme zamolčati informacij, ključnih za razmevanje teme) naj bi novinar kršil s tem, ko je ignoriral pisne dokumente, ki so mu bili predani z namenom uporabe v članku. Pritožnika sta navedla, da je bila kazenska ovadba s strani tožilstva zavržena, da pa to še ne pomeni, da oškodovanci pregona ne nadaljujejo.
Osmi člen Kodeksa (Novinar se z virom informacij, ki ga lahko identificira, lahko dogovori za anonimnost; novinar je dolžan spoštovati dogovor o anonimnosti vira;) naj bi novinar kršil s tem, ko je objavil podatke in imena, kljub temu, da je pritožnik Stojan Korošec novinarju in uredniku povedal, naj se ti podatki ne objavijo. To je želel tudi zaradi lastnice podjetja Anite Gajšek, ki je zaradi »večletnega izsiljevanja in groženj« utrpela zdravstvene posledice.
Petnajsti člen kodeksa (novinar je dolžan ločiti informacijo od komentarja) naj bi novinar kršil s tem, ko je opisoval in žalil podjetje.
Novinar Zdenko Kodrič na pritožbo ni odgovoril. Urednik Aljoša Peršak je na pritožbo odgovoril.
Urednik odgovarja, da kršitev 8. člena zavrača, ker pritožniku Stojanu Korošcu ni nikdar obljubil, da mu bo zagotovljena anonimnost, saj niti ni avtor članka. Glede želje po anonimnosti je pritožniku povedal, da jo bo prenesel novinarju kot avtorju članka. Ko sta med pripravo članka z novinarjem govorila o objavi imen, sta se odločila, da z imeni ni treba operirati, vendar pa se omembi družbe Angrad nista mogla izogniti, saj je bistvo članka spor med to družbo in agencijo Zoro. Glede drugih navedb v pritožbi je urednik zapisal, da jih težko komentira, ker ni avtor članka. Urednik je v odgovoru še navedel, da je po objavi članka, ko ga je pritožnik Korošec poklical, opozoril na možnost objave popravka, ki je pritožnik ni izkoristil.