Stališče Novinarskega častnega razsodišča DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Nada Ravter, Davorin Koron, Neža Kogovšek Šalamon, Le Širok in Alma M. Sedlar (člani), je na seji 19. decembra 2012 v primeru Sekcija dimnikarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije, Zbornica komunalnega gospodarstva, proti novinarki Dela Marjani Hanc ugotovilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Sekcija dimnikarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije, Zbornica komunalnega gospodarstva, proti novinarki Dela Marjani Hanc
Sekcija dimnikarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije (pritožnik) novinarki očita, da je z navedbami v članku, objavljenem v Delu dne 7. 7. 2012, z naslovom »Dimnikarji na leto poberejo najmanj 47 milijonov evrov«, kršila 1. člen Kodeksa novinarjev Slovenije – KNS (1. člen: novinar mora preverjati točnost zbranih informacij). Kršitev naj bi bila v tem, da iz naslova prispevka ni razvidno, ali naj bi šlo za promet ali dobiček. Kršitev naj bi bila tudi v tem, da naj bi bil podatek o 47 milijonih evrov pretiran in da naj bi zbujal vtis o neupravičeno velikih zaslužkih. Pritožnik namreč trdi, da je skupni letni promet dimnikarske dejavnosti okoli 11 milijonov. Napačna pa naj bi bila tudi podatka, da je v Sloveniji 700.000 enot, ki da jih obiskujejo dimnikarji, in da je najmanjše plačilo za enkratni obisk dimnikarja 27 EUR. Pritožnik novinarki nadalje očita, da je kršila 6. člen KNS (6. člen: novinar mora navesti vir informacij), saj da bralcem ni sporočila, od kod je dobila navedene informacije. Pritožnik novinarki očita še kršitev 3. člena KNS (4. člen: novinar mora pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo) in sicer z navedbami:
• »Dimnikarski koncesionarji obračajo velike vsote denarja, zato se tako borijo proti spremembi dimnikarske zakonodaje.« Ta navedba naj bi bila napačna, saj da dimnikarji ne obračajo velikih vsot denarja.
• »Prvi očitek VCP Dimnik je, da so se z zakonodajo, s katero se je dimnikarska dejavnost prenesla z občin na državno raven, pod okrilje takratnega ministrstva za okolje in prostor, povezali dimnikarski lobi in birokrati v politiki.« Ta navedba naj bi predstavljala obtožbo, za katero bi morala novinarka pridobiti odziv.
• »Po naših podatkih je 350.000 kurilnih naprav na trda goriva … in s tem zaslužijo 28 milijonov. Skupaj tako poberejo najmanj 47 milijonov, velika verjetnost pa je, da so ti zneski večji, koliko davka plačajo državi, pa ni jasno.« Ta navedba naj bi bila napačna in zavajajoča, saj naj bi bilo v Sloveniji samo 150.000 kurilnih naprav, napačna pa naj bi bila tudi navedba, da dimnikarji ne plačujejo davkov.
• »Zaslužki dimnikarjev so v 80 odstotkih pridobljeni iz nedimnikarskih storitev – meritve in pregledi so najbolj donosne postavke.« Ta navedba naj bi bila prav tako napačna in zavajajoča.
• »Bojan Brenčič iz sekcije dimnikarjev pri OZS je lastnik ABD dimnikarstva … žena predstavnika ministrstva v komisiji (Jožeta Kaplarja) pa ima dimnikarsko podjetje Eko dimnik. Tako ABD dimnikarstvo kot Eko dimnik sta dobila koncesijo.« Po mnenju pritožnika naj bi ta navedba vsebovala hudo obtožbo, po kateri naj bi podjetji prišli do koncesije s pomočjo korupcije.
• »Postavili so takšna pravila za podeljevanje … izločili vse male dimnikarje.« Ta navedba naj bi bila neresnična in naj bi vzbujala pri bralcih vtis, da so dimnikarji zaradi koristoljubja namerno prizadeli male izvajalce.
• »Ne glede na opravljeno storitev serviserja pa moramo plačati ‘rento’ dimnikarju, ker so si napisali takšen zakon.« Ta navedba pa naj bi bila zavajajoča, ker sta servisna in dimnikarska storitev ločeni dejavnosti.
Novinarka je na pritožbo odgovorila. Navedla je, da je članek napisala na podlagi podatkov Vseslovenske civilne pobude (VCP) Dimnik in ministrstva za kmetijstvo in okolje. Njune trditve je povzela in to z namenom, da bi bralcem pojasnila, zakaj tečejo prizadevanja za spremembo dimnikarske zakonodaje. Navedba, da so bili štirje člani komisije za podeljevanje dimnikarskih koncesij lastniki dimnikarskih podjetij, naj bi bila resnična, saj da je o tem pridobila tudi dokumente. Podatek, da je v Sloveniji 770.000 gospodinjstev, je potrdilo ministrstvo, dimnikarji pa da obiske zaračunavajo vsem gospodinjstvom, če ne direktno, pa prek upravnikov. Glede zneska 47 milijonov evrov je navedla, da ta znesek predstavlja promet in ne dobiček ter da ta znesek najbrž ni čisto točen, ampak da je precej višji, navedba, da naj bi bil promet 11 milijonov, pa naj bi bila neresnična. Dimnikarji naj bi sami priznavali, da je kurilnih enot 150.000, kar da pomnoženo s štirimi obiski letno po 25 evrov znaša 15 milijonov evrov. Preostalih 627.000 gospodinjstev naj bi plačalo 30 evrov letno, kar znese še 18,8 milijona evrov, stroški prevoza pa naj bi znašali dodatno še 3,8 milijon evrov. Glede na navedene zneske naj bi bil skupni znesek 47 milijonov torej pravilen. Novinarka glede navedbe o utaji davkov navaja, da je pridobila dokument, iz katerega je razvidno, da je ABD dimnikarstvo protipravno zaračunalo 46.248 EUR, saj da je račune z isto serijsko številko z različnimi zneski izdajal različnim uporabnikom. Glede navedbe o izločanju malih dimnikarjev je pojasnila, da pozna dva dimnikarja, ki ju je sistem podeljevanja koncesij izločil, na sodiščih pa naj bi bilo 50 tožb dimnikarjev, ki da so ostali brez službe. Glede navedbe o razmerju med serviserji in dimnikarji je pojasnila, da je treba dimnikarsko storitev plačati tudi po tem, ko je serviser že opravil isto meritev, to pa da pomeni dimnikarsko rento, ki jo zagotavlja zakonodaja.