Stališče Novinarskega častnega razsodišča DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter, Mario Belovič, Jernej Rovšek, Nina Jerman in Neža Kogovšek Šalamon, je na seji 1. julija 2014 v primeru Evgenija Carl (zanjo odvetnik Gregor Velkaverh) proti odgovorni urednici časopisa mestne občine Koper Andreji Čmaj Fakin ugotovilo, da je urednica kršila Kodeks novinarjev Slovenije (v nadaljevanju kodeks). Proti stališču je glasovala Ranka Ivelja, ki je napisala ločeno, deloma pritrdilno, deloma odklonilno mnenje k stališču, in Neža Kogovšek Šalamon, ki se je ločenemu mnenju pridružila.
Primer: Evgenija Carl (zanjo odvetnik Gregor Velkaverh) proti odgovorni urednici časopisa mestne občine Koper Andreji Čmaj Fakin.
Pritožnica odgovorni urednici Andreji Čmaj Fakin očita, da je v decembrski izdaji časopisa mestne občine Koper (leta 2013) v rubriki »Pristranske novice« na 22. strani objavila članek z naslovom »Joške do Koroške« z naslednjo vsebino: »…dama iz javne hiše televizijske, med sodelavci bolj znana po svoji jezikavosti in konfliktnosti kot pa po odkrivanju tabu tem in raziskovalnemu novinarstvu, si je prislužila cehovsko nagrado. In kako tudi ne bi, gliha vkup štriha. Zdaj naj bi jo njena nekompromisnost zalučala med zvezde. Resda Slovenka leta ni nujno, da je najlepša, a kakšen popravek tu in tam pa očitno ne škodi…« Z objavo tega anonimnega zapisa je po mnenju pritožnice Andreja Čmaj Fakin kršila 2. člen kodeksa (Novinar se mora izogibati nekorektnemu, osebno žaljivemu predstavljanju podatkov in dejstev.), 17. člen kodeksa (Novinar spoštuje pravico posameznika do zasebnosti in se izogiba senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti. Poseg v posameznikovo zasebnost je upravičen le, če javni interes pretehta nad spoštovanjem njegove zasebnosti. Pri poročanju o javnih osebnostih in tistih, ki želijo dobiti moč in vpliv ter vzbujati pozornost, je pravica javnosti do obveščenosti širša. Novinar se mora zavedati, da lahko z zbiranjem ter objavo informacij, fotografij in posnetkov škodi posameznikom, ki niso vajeni medijske in javne pozornosti.) in 20. člen kodeksa (Novinar se mora izogibati narodnostnim, rasnim, spolnim, starostnim, verskim, geografskim in drugim stereotipom ter podrobnostim, ki so povezane s spolnimi nagnjenji, invalidnostjo, fizičnim videzom, socialnim položajem ali drugimi osebnimi okoliščinami posameznikov in skupin.)
2. člen kodeksa naj bi Čmaj Fakin kršila, ker članek »nekorektno, subjektivno in objektivno osebno žaljivo predstavlja podatke in dejstva v zvezi z pritožnico.« Pritožnica ob tem poudarja, da je iz županovih izjav, posredovanih javnosti, žaljenje dobilo razsežnosti obračunavanja med novinarji preko člankov, prispevkov, radijskih oddaj itd., in sicer obračunavanj med novinarji občinskega glasila in njo.
17. in 20. člen kodeksa naj bi urednica kršila v objavljenem stavku »Resda Slovenka leta ni nujno, da je najlepša, a kakšen popravek tu in tam pa očitno ne škodi…« Ta po oceni pritožnice pomeni poseg v njeno zasebnost, saj predstavlja podrobnosti, ki zadevajo njen fizični videz. Tovrstna objava ni bila v javnem interesu, ki bi pretehtal nad spoštovanjem pritožničine zasebnosti, sama vsebina pa ni takšne narave, da bi lahko v zvezi s podano informacijo sprožila razpravo v javnem interesu.
Še dve kršitvi naj bi urednica Andreja Čmaj Fakin storila z objavo podpisa pod sliko koprskega župana Borisa Popoviča, in sicer v isti številki mestnega glasila na 21. strani, kjer piše: »Župana pred sodiščem vsakič počaka gruča novinarjev. Med njimi župan na zadnjih obravnavah pogreša novinarko RTV Evgenijo Carl.« Z objavo tega komentarja naj bi Čmaj Fakin po navedbah pritožnika kršila 2. in 21. člen kodeksa (Spodbujanje k nasilju, širjenje sovraštva in nestrpnosti ter druge oblike sovražnega govora so nedopustni. Novinar jih ne sme dopustiti, če pa to ni mogoče, se mora nanje nemudoma odzvati oziroma jih obsoditi.)
Kršitev 2. člena kodeksa naj bi se v tem primeru po navedbah pritožnice zgodila s tem, ker komentar pod sliko s precejšnjo mero sarkazma označuje odnos med županom Popovičem in pritožnico kot novinarko. Tudi v tem primeru gre, po mnenju pritožnice, za nekorektno predstavljanje podatkov in dejstev, saj je vsakemu povprečnemu razumnemu človeku jasno, da gre za zafrkavanje in posmehovanje. S takšnimi komentarji se spodbuja tudi k širjenju nestrpnosti do pritožnice, s čimer naj bi Čmaj Fakin kršila 21. člen kodeksa, saj je iz komentarja nedvomno razbrati jasen, neposreden in očiten namen zaničevanja pritožnice.
Andreja Čmaj Fakin naj bi kodeks kršila tudi z izjavo radijca in stand up komika Denisa Avdiča, ki jo je v isti številki omenjenega glasila objavila na 55. strani v rubriki »Izjave zadnjih mesecev.« V njej je Avdič komentiral predlog župana Borisa Popoviča, da bi bilo treba raziskati, kdo je plačal domnevno »umetno napihnjeno« oprsje novinarke RTV (pritožnice Evgenije Carl, op. p.). Avdič je izjavil: »Mislim, da ima Boris Popovič prav. Če imamo že inšpekcije za cel kup enih stvari, npr. za črne gradnje, zakaj jih ne bi imeli še za črne vsadke. Če lahko inšpekcije preverjajo nenaravne gradnje po bohinjskih hribčkih, zakaj ne bi imeli še inšpektorja za tiste druge hribčke…« Z objavo te izjave je Andreja Čmaj Fakin po mnenju pritožnice kršila 2. člen kodeksa, 3. člen kodeksa (Novinar mora pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo, praviloma v istem prispevku, sicer pa takoj, ko je mogoče. Enako mora storiti tudi, ko povzema hude obtožbe iz drugih medijev ali arhivov. Če novinar odziva ni mogel pridobiti, mora to javnosti pojasniti.) ter 17. in 20. člen kodeksa.
2. člen naj bi bil kršen že s samo objavo Avdičeve izjave, ki da pomeni nekorektno in osebno žaljivo predstavljanje podatkov in dejstev. Kršitev 3. člen kodeksa naj bi se po mnenju pritožnice zgodila s tem, ko Avdič predlaga ustanovitev inšpekcije za črne vsadke, saj s tem hudo obtoži pritožnico, da je do svojega (domnevno) umetnega oprsja prišla nezakonito, ob tem pa ni pridobil odziva pritožnice. Tudi z objavo te izjave naj bi se zgodil hud poseg v pritožničino zasebnost, ne da bi bili za to izpolnjenji zakonski pogoji, to pa je kršitev 17. člena kodeksa. Uporaba besed, kot so »črni vsadki« in »tisti drugi hribčki«, se po mnenju pritožnice nedvomno nanaša na njen fizični videz in s tem na njeno osebnost, s tem pa je bil kršen 21. člen kodeksa.
Odgovorna urednica časopisa mestne občine Koper Andreja Čmaj Fakin na obtožbe ni odgovorila.