Stališče/razsodba NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Sonja Merljak Zdovc, Peter Merc, Katarina Vučko, Bojan Šuštar in Irena Brejc, je na seji 7. julija 2020 ugotovilo, da
(1.) v primeru pritožbe Simone Razpotnik, zanjo Odvetniška družba (OD) Čeferin, proti spletni strani siol.net zaradi prispevka »Sum podkupovanja na Darsu: vročajo krivdne odpovedi« z 19. 11. 2019, avtorjev Primoža Cirmana in Vesne Vuković, sta novinarja kršila Kodeks novinarjev Slovenije,
(2.) v primeru pritožbe Simone Razpotnik, zanjo OD Čeferin, proti spletni strani 24ur.com zaradi prispevka »Sumi podkupovanja: na Darsu se vrstijo krivdne odpovedi vodilnih« z 19.11.2019 avtorice Veronike Lavrenčič, je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije in
(3.) v primeru pritožbe Simone Razpotnik, zanjo OD Čeferin, proti spletni strani dnevnik.si zaradi prispevka »Dars: Dobavitelji podkupovali vodjo javnih naročil?« z 19.11.2019, avtor AH, je novinar/ka kršil(a) Kodeks novinarjev Slovenije.
Brane Piano je glasoval proti razsodbi/stališču in napisal ločeno mnenje.
Primer: Simona Razpotnik proti siol.net, Primožu Cirmanu in Vesni Vukovič, proti 24ur.com in Veroniki Lavrenčič ter proti dnevnik.si in avtorju AH
Pritožnica je preko OD Čeferin na NČR 5. 12. 2019 naslovila tri posamične pritožbe in jih po pozivu NČR v skupni pritožbi s 23. 12. 2019 dopolnila.
Pritožba se nanaša na prispevek »Sum podkupovanja na Darsu: vročajo krivdne odpovedi« avtorjev Primoža Cirmana in Vesne Vuković, objavljen od 19. 12. 2019 dalje na siol.net. Pritožnica trdi, da sta bila »na podlagi omenjenega prispevka« istega dne v dveh drugih medijih objavljena še dva prispevka: na 24.ur prispevek »Sumi podkupovanja: na Darsu se vrstijo krivdne odpovedi vodilnih« Veronike Lavrenčič, na dnevnik.si pa prispevek »Dars: Dobavitelji podkupovali vodjo javnih naročil?« avtorja AH. Pritožnica meni, da so vsi omenjeni novinarji z objavo prispevkov kršili 3. člen Kodeksa novinarjev Slovenije (v nadaljevanju – kodeksa), saj prispevki vsebujejo hude obtožbe o podkupovanju, pa vendar novinarji niso poskusili pridobiti odziva pritožnice. Pritožnica pravi, da že iz samega prispevka na siol.net izhaja, da »so navedbe o korupciji domnevne in neraziskane«, nepridobitev odziva pritožnice pa kaže na »namerno omalovaževanje in šikaniranje«. Ker prispevek na siol.net navaja tudi prejšnje funkcije in zaposlitve pritožnice, postavlja pod vprašaj »korupcije« velik del kariere pritožnice, omenjanje jadranja pritožnice pa so »izjemno neokusne« (…) »navedbe in namigovanja«, s čimer naj bi Cirman in Vuković kršila tudi 2. člen kodeksa.
Pritožnica sama potrjuje, da je siol.net 5. 12. 2019 objavil njen popravek oz. prikaz nasprotnih dejstev. V njem pravi, da je odpoved njene pogodbe o zaposlitvi na DARS nezakonita in da bo to dokazala v sodnem postopku, saj očitki temeljijo na njenem zasebnem življenju in da se tudi uprava DARS redno udeležuje dogodkov in druženj s poslovnimi partnerji in izvajalci v postopkih javnih naročil.
Urednik 24ur.com je objavo popravka zavrnil, ker ta ne zanika navedb. Pritožnica se s tem stališčem ne strinja, saj po njenem popravek zanika navedbe o »sumu korupcije«.
Urednik dnevnik.si se na zahtevo o objavi popravka ni odzval.
Pritožnica se v zvezi z neobjavo oz. neodzivnostjo sklicuje tudi na kršitve Zakona o medijih, o čemer pa NČR ni pristojno razsojati.
Siol.net oz. novinarja Primož Cirman in Vesna Vuković sta se na poziv NČR odzvala na očitane kršitve in zavrnila očitke o kršitvi kodeksa.
Glede očitane kršitve 3. člena pravita, da ne drži, da ne bi poskušala pridobiti odziva pritožnice. Informacije sta preverjala na več mestih. 18. novembra 2019 jima je predsednik NS DARS Jože Oberstar potrdil, da je uprava Darsa nadzorni svet »seznanila s postopkom odpovedi dveh zaposlenih«. Objavila sta samo ime pritožnice, saj so jima njeno identiteto potrdili trije viri. Na DARS jima niso želeli posredovati telefonske številke pritožnice. Prispevek sta zato objavila brez njenega odziva in iz enakega razloga izpustila podrobnosti o razlogih za njen odhod. Navedla sta le, da je DARS proti njej začel postopek krivdne odpovedi, da ji očitajo kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), da so ji zapečatili pisarno in prepovedali vstop na sedež družbe, da je bila najmanj enkrat na večdnevnem jadranju z vodilnimi uslužbenci podjetij, ki na DARS dobivajo posle, najem jadrnice pa naj bi plačalo eno od teh podjetij.
Pravita, da sta namenoma zamolčala podatke, ki jih nista mogla preveriti pri pritožnici, in sicer, s katerimi osebami iz podjetij dobaviteljev je bila na jadranju, kdo je plačal jadranje in katere postopke javnega naročanja, v katerih so sodelovali ti dobavitelji, je vodila.
Zapisala sta, da »bomo Razpotnikovo za pojasnila zaprosili danes« in sta jo zato 20. 11. 2019 tudi klicala na mobilno številko, ki sta jo dan kasneje pridobila in ki jo je pritožnica vrsto let uporabljala. Cirman ji je poslal SMS z naslednjo vsebino: »Spoštovana ga. Razpotnik, sem Primož Cirman, novinar Siol.net. Bi želeli kakorkoli komentirati vašo razrešitev in odpoved na Darsu? Vnaprej hvala.« Odgovora nista prejela, zato nadaljevanja članka nista objavila. Dan kasneje je Cirman za kontakt s pritožnico prosil še nekdanjo visoko uslužbenko DARS in dobil odgovor: »Glede kontakta vprašam in sporočim«. Sporočila nista dobila.
Je pa pritožnica 5. decembra gostovala na TV Slovenija v oddaji Tarča in novinarja sta to razumela kot njeno odločitev, da z mediji komunicira selektivno.
Cirman in Vuković trdita, da sta storila vse, da bi pridobila odziv pritožnice. Zanikata, da bi šlo za njeno namerno omalovaževanje in šikaniranje, saj sta informacijo o njeni krivdni odpovedi preverjala pri uradnih virih, zamolčala pa vse podrobnejše informacije, ki bi lahko povzročile škodo njej in drugim osebam. Nadaljevanja članka nikoli nista napisala.
Prav tako zanikata očitek o kršitvi 2. člena kodeksa. V prispevku nista nikjer »osebno žaljivo predstavljala podatkov in dejstev o pritožnici, nista uporabljala stilnih kvalifikatorjev ali kakršnih koli subjektivnih obtožb. Posebej sta poudarila, da zadeva ni povezana z vodenjem razpisa za Karavanke. Nista navajala »hudih obtožb, ki se nanašajo na namigovanja o korupciji pri opravljanju funkcije vodje oddelka za javna naročila«, ampak sta le poročala o dogajanju, saj je DARS gospodarska družba v lasti Republike Slovenije, sumi o konfliktih interesov ali protikurupcijskega zakona v DARS pa so v največjem mogočem javnem interesu.
Zanikata tudi, da bi šlo za obtožbe o prejšnjih zaposlitvah pritožnice, saj prispevek le povzema njeno karierno pot ter pod vprašaj nikakor ne postavlja velik del njene kariere. Navedla sta le, da jo je nekdanja uprava DARS leta 2015 razrešila kot predsednico strokovne komisije za gradnjo prve etape avtocestnega odseka Draženci-Gruškovje in da jo je nova uprava vrnila na položaj vodje javnih naročil. Takrat je Cirman v prispevku v Dnevniku celo napisal: »Po naših informacijah je namreč Darsova uprava pred dnevi razrešila predsednico strokovne komisije za izbiro izvajalca Simono Razpotnik. To je storila brez utemeljitve, kar je že sprožilo ugibanja, ali ni v ozadju te odločitve tudi pritisk za izbiro »pravega izvajalca del.« Iz tega izhaja, da je novinar takrat podvomil v razloge za odstavitev sedanje pritožnice ter dokazuje, da je ni imel razloga prikazovati v negativni luči.
24ur.com in dnevnik.si oz. avtorji prispevkov v teh medijih se na poziv NČR, da odgovorijo na očitane kršitve, niso odzvali.