Razsodba NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Ranka Ivelja, Katarina Vučko, Sonja Merljak Zdovc, Brane Piano, Nataša Štefe in Bojan Šuštar je na seji 2. septembra 2020 v primeru Mestna občina Kranj, ki jo zastopa župan Matjaž Rakovec, proti novinarki Vilmi Stanovnik, Gorenjski glas ugotovilo, da novinarka ni kršila Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Mestna občina Kranj, ki jo zastopa župan Matjaž Rakovec, proti Vilmi Stanovnik, novinarki časopisa Gorenjski glas
Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj (MOK), se pritožuje zaradi besedila v članku z naslovom Robert Kranjec ni več svetnik avtorice Vilme Stanovnik, objavljenem 14. aprila 2020 v časopisu Gorenjski glas, dan pozneje pa tudi na spletni strani tega medija:
»Tako smo ostali zvesti svojim načelom ter primer za zgled. Zato smo tudi javno pozvali kranjskega župana Matjaža Rakovca, da sledi temu zgledu ter kot Ljubljančan odstopi,« je pojasnil vodja svetniške skupine Zoran Stevanović.
Matjaž Rakovec piše, da je v tem odlomku naveden zavajajoč kraj njegovega bivanja, da je »novinarka citat objavila enostransko«, ker ni preverila, navedla resničnih dejstev, »ali pa dala županu Mestne občine Kranj možnost, da pojasni resnično situacijo«.
Po pritožnikovem mnenju je novinarka kršila 1., 4., 5. in 25. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Vilma Stanovnik v članku z naslovom Robert Kranjec ni več svetnik piše o kadrovskih spremembah v svetniški skupini Zoran za Kranj. Osrednji del prispevka je izjava Zorana Stevanovića, vodje te svetniške skupine, ki pojasnjuje, da je njihov svetnik, nekdanji svetovni prvak v smučarskih poletih Robert Kranjec, odstopil, vzrok pa je selitev v novo stanovanjsko hišo, ki je na področju občine Naklo, zaradi česar ne more biti več kranjski mestni svetnik. »Zato smo tudi javno pozvali kranjskega župana Matjaža Rakovca, da sledi temu zgledu ter kot Ljubljančan odstopi,« je novinarki še povedal Stevanović.
Po mnenju pritožnika navedba, da je Rakovec Ljubljančan, daje izkrivljen pogled na kraj njegovega bivanja, s čimer sta mu bila povzročena škoda in okrnjen ugled, saj bi, če bi imel stalno prebivališče v drugem kraju, kršil zakonodajo, če bi bival v drugem kraju, bi mu s tem prenehal mandat, poleg tega bi zavajal svoje volivke in volivce. Matjaž Rakovec, kranjski župan, je prepričan, da gre za resno obtožbo novinarke, ki ni preverila objavljenega podatka, ni poiskala odziva župana, ki bi ji osebno pojasnil, kje je njegovo bivališče, ni opozorila, da gre za govorice ali ugibanja. S tem je po mnenju pritožnika kršila 1. člen , 4.člen in 5. člen Kodeksa novinarjev Slovenije, novinarki pa Rakovec še očita, da je dala možnost svetniški skupini Zoran za Kranj, ki jo vodi Zoran Stevanović. Stevanović je bil protikandidat župana Rakovca na zadnjih volitvah, zato je Matjaž Rakovec v prispevku Stanovnikove prepoznal politično propagando oziroma hibrid med politično propagando in novinarsko vsebino, ker Stevanović v izjavah enostransko predstavlja neresnico o aktualnem županu. Po njegovem mnenju bi moral imeti prispevek oznako, da gre za oglas, zato meni, da je novinarka kršila tudi 25. člen kodeksa.
Pritožnik je poleg časopisnega in spletnega članka priložil tudi fotografijo svojega osebnega dokumenta, iz katerega je razvidno, da je njegovo stalno prebivališče v občini Kranj.
Novinarka VILMA STANOVNIK se je odzvala na poziv NČR in zavrača očitke, da je kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Pojasnjuje, da je napisala prispevek, ki je »običajno novinarsko poročilo«, v katerem opisuje kadrovske spremembe v eni izmed svetniških skupin v MOK. Novinarka piše, da je za izjavo prosila vodjo svetniške skupine. »Čeprav v članku nisem naredila nobene napake, je bil v skladu z zakonom o medijih v časopisu, ki je izšel 24. aprila 2020, objavljen odgovor MOK,« piše novinarka, ki v nadaljevanju obtožbo o mešanju novinarskih in oglasnih vsebin označuje kot žaljivo. Prepričana je, da ta obtožba predstavlja politični pritisk nanjo.
V svojem odgovoru je novinarka razložila, da sta pogoja za župansko kandidaturo dva: polnoletnost in stalno bivališče kandidata v občini, v kateri kandidira. Dodaja, da se v MOK zaradi nedorečene zakonodaje že drugič zastavlja vprašanje, kje živi župan. V mandatu Mohorja Bogataja je bilo tako, ker je imel stalno bivališče prijavljeno v Kranju, živel pa je v Žirovnici, za sedanjega župana Matjaža Rakovca pa je novinarka zapisala, da je po rodu sicer Kranjčan, približno 30 let pa je delal in živel v Ljubljani, zato mu marsikdo pravi, da je Ljubljančan. »Zaradi lokalnih volitev pred dvema letoma je stalno bivališče prijavil pri očetu v Kranju,« je napisala Vilma Stanovnik v svojem odgovoru na pritožbo.
Novinarka poudarja, da se zavzema za profesionalno novinarsko delo, da pa je v zadnjem času deležna političnih pritiskov. MOK se v zadnjih dveh letih kritično odziva na njene novinarske prispevke, potem pa se izkaže, piše Vilma Stanovnik, da so bile njene navedbe točne. Priložila je tudi primer poročila s seje občinskega sveta in zapisnik, objavljen na spletni strani MOK, ki to potrjujeta.