Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Sonja Merljak Zdovc, Katarina Vučko, Matej Luzar, Peter Merc, Irena Brejc in Nataša Štefe (člani in članice) je na seji 4. 3. 2021 v primeru Bojan Kirbiš, ki ga zastopajo odvetniki Vesna Gorjup Zupančič, Franci Košar, Jure Ivančič in Tarek Naji, proti avtorju Gašperju Petovarju, Reporter, razsodilo, da je avtor kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Bojan Kirbiš proti Gašperju Petovarju (Reporter)
Bojan Kirbiš (v nadaljevanju: pritožnik) se je na NČR obrnil s pritožbo zaradi članka Gašperja Petovarja z naslovom: »Se štajerski župan ukvarja s prostitucijo?«, ki je bil dne 24. 2. 2020 objavljen v reviji Reporter. Pritožnik avtorju očita, da je kršil 1., 2., 5., 8. in 18. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
V predmetnem članku avtor navaja, da je skupina občanov na Komisijo za preprečevanje korupcije, finančno upravo in finančni urad Maribor poslala pismo, v katerem opozarjajo na domnevno sporne posle župana Kirbiša. Članek navaja vsebino pisma in odzive pritožnika. V zadnjem odstavku članek navaja, da občani Kirbišu očitajo, da je do premoženja prišel tudi z nočnim klubom Rocco v Mariboru, kjer naj bi ženske silil v prostitucijo, ter pritožnikovo zanikanje in odgovor, da si to izmišljujejo njegovi nasprotniki z namenom diskreditacije, ker ga z njegovim delom na občini ne morejo diskreditirati.
Prav glede zadnjega odstavka članka pritožnik avtorju očita kršitev kodeksa ter navaja, da je namen članka zgolj diskreditacija in blatenje njegovega dobrega imena in časti ter da avtor ni imel utemeljenega razloga, da verjame v resničnost anonimnega pisanja. Pritožnik trdi, da je avtor grobo posegel v njegovo dostojanstvo in da besedilo vsebuje nepreverjene hude obtožbe, da je do premoženja prišel tudi z nočnim klubom Rocco, kjer naj bi silil ženske v prostitucijo. Zaradi teh navedb naj bi pritožniku že nastala nepopravljiva škoda, po objavi je bil deležen številnih vprašanj in pojasnjevati je moral, da ni bil nikoli povezan s prostitucijo in da se zoper njega ne vodijo nobeni predkazenski ali kazenski postopki. Prav tako je v pritožbi navedel, da so bili osramočeni tudi člani njegove ožje in širše družine.
V dopolnitvi pritožbe je pritožnik dodatno obrazložil zatrjevane kršitve kodeksa, ko je pritožbi dodal očitek kršitve 8. člena kodeksa, umaknil pa je sprva zatrjevano kršitev 17. člena kodeksa.
Pritožnik navaja, da je novinar kršil 1. člen kodeksa, ker je zgolj povzel anonimno pisanje domnevnih krajanov, ne da bi preveril točnost zbranih informacij, saj iz članka ni mogoče razbrati, na kakšen način naj bi bil pritožnik povezan s prostitucijo. Pritožnik meni, da bi lahko točnost preveril s poizvedbo, ali se zoper pritožnika vodi (pred)kazenski postopek zaradi kaznivega dejanja zlorabe prostitucije. Po mnenju pritožnika bi avtor, če bi informacije preverjal, ugotovil, da pritožnik ni bil povezan s prostitucijo. Pritožnik še navaja, da bi avtor tudi lahko preveril, na kakšen način je pritožnik prišel do premoženja, tako pa je zgolj povzel anonimno pisanje krajanov.
Pritožnik meni, da je 2. člen kodeksa avtor kršil z naslovom »Se štajerski župan ukvarja s prostitucijo?« in z žaljivim povzemanjem vsebine domnevnega anonimnega pisanja, ko je zapisal: »Občani pa Kirbišu očitajo, da je do premoženja prišel tudi z nočnim klubom Rocco v Mariboru, kjer naj bi po njihovih besedah ženske silil v prostitucijo.«
Peti člen kodeksa naj bi po mnenju pritožnika avtor kršil, ker iz članka ni mogoče razbrati, da avtor objavlja nepotrjene informacije, govorice ali ugibanja, povzel je zgolj vsebino pisanja skupine občanov.
Pritožnik trdi, da avtor očitno zagotavlja anonimnost »skupini občanov«, saj jih v članku ne imenuje. Meni, da je avtor s tem kršil 8. člen, saj bi informacije lahko pridobil na drug način, prav tako pa naj objava ne bi bila v javnem interesu.
Glede zatrjevane kršitve 18. člena kodeksa pritožnik navaja, da bi moral novinar upoštevati, da nihče ni kriv, dokler to ni ugotovljeno z odločitvijo pristojnega organa. Meni, da je očitek siljenja žensk v prostitucijo, ne da bi bil zoper to osebo sprožen kazenski postopek ali da bi bila za kaznivo dejanje obsojena, lahko namenjen zgolj naklepnemu ravnanju, s katerim se želi direktno škoditi tej osebi.
Avtor Gašper Petovar na pritožbo ni odgovoril.