Stališče Novinarskega častnega razsodišča DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Brane Piano (podpredsednik), Damijana Žišt, Sonja Merljak Zdovc, Manica Ambrožič in Ranka Ivelja (člani-ce), je na seji 1. februarja 2024 v primeru Alenka Bratušek proti Gašperju Petovarju sprejelo stališče, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije. Igor Vobič, Jure Tepina in Vanja Tekavec so glasovali proti.
Primer: Alenka Bratušek proti novinarju TV Slovenija Gašperju Petovarju
Pritožnica Alenka Bratušek, zanjo Odvetniška pisarna Rauter, Gašperju Petovarju, avtorju prispevka, ki je bil objavljen 4. 7. 2023 v osrednji informativni oddaji Dnevnik na Prvem programu Televizije Slovenija, očita kršitve 3., 12., 14. in 15. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
Prispevek »Ministrica črnograditeljica – počitniško hišico legalizirala šele letos« je dosegljiv na povezavi https://www.rtvslo.si/slovenija/infrastrukturna-ministrica-alenka-bratusek-je-bila-lastnica-crne-gradnje/674080.
3. člen kodeksa naj bi po mnenju pritožnice novinar Petovar kršil, ker je njena dejanja označil kot »sporne rabote«, ki jih je v prispevku komentiral izdajatelj spletnega portala Trma.si. Ta je med drugim kategorično zatrdil, da je Alenka Bratušek, »ministrica vlade Slovenije, kršila uredbo oziroma predpise države Slovenije«. V pritožbi je zapisano, da novinar Alenke Bratušek ni seznanil s takšnim očitkom in ji tako ni dal možnosti, da se o njem izjasni, kar bi moral storiti, njen odgovor oz. komentar pa objaviti v istem prispevku, saj je »časovni element hkratnosti ključnega pomena pri zagotovitvi objektivnega obveščanja javnosti«. S tem je po mnenju pritožnice novinar kršil 3. člen Kodeksa.
12. člen kodeksa naj bi novinar kršil, ker naj bi »očitno nezakonito motil lastniško posest Alenke Bratušek, ko je brez njenega dovoljenja stopil na njeno parcelo in odprl vodovodni jašek«, pri čemer ga je – po trditvah pritožnice – delno tudi poškodoval. Podatke je tako zbiral na nedovoljen in protizakonit način, v imenu pritožnice zatrjuje odvetniška pisarna, ki v pritožbi nadaljuje, da je novinar svoje samovoljno ravnanje v prispevku zgolj pavšalno pojasnil z besedami: »V javnem interesu je, da zadevi pridemo na čisto,« kar, kot piše v pritožbi, ni v skladu z 12. členom kodeksa, ki določa: »Če informacij, ki so za javnost izrednega pomena, ni mogoče pridobiti drugače, mora svoje ravnanje in razloge zanj predstaviti javnosti.« Pritožnica še izpostavlja, da je v primeru, če so izpolnjeni pogoji za izjemo po 12. členu, pogoj za nedovoljeno pridobivanje podatkov pritrdilno mnenje odgovornega urednika, ki pa ga novinar ni pridobil.
14. člena kodeksa naj bi novinar kršil s tem, ker je v prispevku posnetek, ki prikazuje, kako se po telefonu pogovarja z Alenko Bratušek, pri čemer pa novinar sogovornice ni opozoril, da pogovor zvočno snema, v prispevku pa novinar ni pojasnil razlogov za takšno odločitev. Zato je Gašper Petovar po mnenju pritožnice kršil 14. člen kodeksa, ki določa, da lahko novinar zvočno snema pogovor le po privolitvi snemane osebe. Tudi če bi veljalo, da je novinar v konkretnem primeru utemeljeno menil, da bo le na način, da snemane osebe ne seznani s snemanjem, razkril informacije, ki so v interesu javnosti, po mnenju pritožnice v prispevku ni pojasnil razlogov za takšno odločitev. Po prepričanju pritožnice je novinar kršil 14. člen kodeksa, ki določa, da sme novinar izjemoma snemati osebo brez privolitve, kadar utemeljeno meni, da bo na ta način razkril informacije, ki so v interesu javnosti, razloge za takšno odločitev pa mora pojasniti v prispevku. V pritožbi je še izpostavljeno, da za nedovoljeno snemanje Petovar ni imel predhodnega pritrdilnega mnenja odgovornega urednika, kar določa 14. člen kodeksa.
Po pozivu razsodišča k dopolnitvi pritožbe je pritožnica dodala še obrazložitev kršitve 15. člena Kodeksa novinarjev Slovenije, v kateri ugotavlja, da je novinar prispevek zaključil s svojo oceno, da ministrica »kljub zavedanju, da je lastnica črne gradnje, ni premogla odločne drže, ki jo je – po njenih besedah – izkazal Igor Maher«. Na ta način naj bi novinar podal komentar, kar je pri objektivnem novinarskem poročanju prepuščeno izključno gledalcem, so zapisali v pritožbi.
Gašper Petovar na pritožbo ni odgovoril.