Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Brane Piano (podpredsednik), Damijana Žišt, Vanja Tekavec, Manica Janežič Ambrožič, Igor Vobič, Peter Merc in Sonja Merljak Zdovc, je na seji 7. marca 2024 v primeru United Group, zanj Agencija Propiar, proti Petri Sovdat (Finance), odločilo, da novinarka ni kršila Kodeksa novinarjev Slovenije (v nadaljevanju kodeksa).
Primer: United Group, zanj Agencija Propiar, proti Petri Sovdat (Finance)
Družba United Group se pritožuje zaradi novinarskega prispevka z naslovom »Šolakov United Group za poplačilo dolga prodaja premoženje: je naprodaj tudi Telemach?«, ki je bil dne 2. 2. 2023 objavljen na spletni strani Finance.si. Pritožnik preko pooblaščenca (Propiar) zatrjuje, da je bil članek napisan na način, ki je za bralca zavajajoč, s tem pa naj bi bila povzročena poslovna škoda v obliki zmanjšanja ugleda skupine United Group in družbe Telemach, ki je del skupine.
Povzetek pritožbe
Kršitev 1. člena.
Naslov prispevka, ki je predmet pritožbe, vsebuje vprašanje (»je naprodaj tudi Telemach?«). Po mnenju pritožnika je avtorica prispevka kršila 1. člen kodeksa, ker po prejetem odgovoru pritožnika ni spremenila naslova prispevka in ker navedbe v članku ne predstavljajo objektivnega poročanja, temveč so senzacionalistične, napisane izključno z namenom privabljanja večjega števila bralcev.
Kršitev 2. člena.
V prispevku so med drugim opisani preteklo zadolževanje skupine v obliki obveznic in finančne obveznosti iz tega zadolževanja. Kot vir informacij glede poslovanja družbe in prihodnjih planov družbe avtorica ne navaja konkretnega osebnega imena (predstavnika družbe United Group), ampak namesto tega uporabi izraz »Šolakovi«.
Po mnenju pritožnika je avtorica prispevka kršila 2. člen kodeksa, ker naj bi v celotnem članku namigovala na neuspešno poslovanje družbe United Group in ker je na koncu prispevka, kot vir informacij za prispevek, namesto imena direktorice zapisala »odgovarjajo Šolakovi«.
Kršitev 6. člena.
Z navajanjem vira kot »Šolakovi«, ne pa s točno navedbo imena direktorice, ki je dala uradno izjavo v imenu družbe United Group, je po mnenju pritožnika avtorica prispevka kršila 6. člen kodeksa.
Kršitev 3. člena.
Avtorica prispevka naj bi kršila 3. člen kodeksa, ker v prispevku ni upoštevala dodatnih pojasnil, ki jih je posredovala družba, pri čemer naj bi šlo pri teh dodatnih pojasnilih za odgovor na hude obtožbe na račun pritožnika. Predvsem na namigovanja na prodajo Telemacha in na (pre)veliko zadolženost Skupine United Group, kar naj bi povzročalo poslovno škodo in škodo ugledu obema družbama. Tudi po tem, ko je Jela Krivokapić, vodja za odnose z javnostmi v podjetju SBB Serbia Broadband, poslala dopis vodstva skupine United Group glavnemu uredniku časnika Finance in odgovorni urednici časnika Finance, se ta na dopis ni odzvala, čeprav je dopis vseboval dodatna pojasnila in odziv, ki je osvetlil poslovanje Skupine United Group.
Kršitev 4. člena.
Avtorica prispevka je po mnenju pritožnika kršila 4. člen kodeksa, ker naj bi zamolčala informacije, ki so ključne za razumevanje obravnavane teme. Novinarka je namreč izpostavila samo United Group in na hitro omenila A1, pri tem pa ni dodala, da je prodaja pasivnega dela premoženja trenutno razširjena in običajna poslovna strategija, ki se je poslužujejo mnogi
telekomunikacijski operaterji na evropski in svetovni ravni. Če se je novinarka že sklicevala na članek Bloomberga, objavljenega 12. oktobra 2022, bi prav gotovo morala bolj raziskati situacijo in poiskati relevantne in celostne informacije o tem, kaj se dogaja v branži, o čemer so tuji mediji že pisali.
Odgovor novinarke
Novinarka Petra Sovdat se je odzvala na poziv NČR in zavrnila očitke, da je kršila Kodeks novinarjev Slovenije. V odgovoru je podala še dodatna pojasnila oziroma svoje mnenje.
Novinarka je zatrdila, da ni kršila 1. člena kodeksa, ker je bila napaka glede imena družbe takoj priznana in popravljena.
Prav tako naj ne bi kršila 2. člena, saj v članku ni žaljivih navedb, dejstev ali podatkov. V članku so po mnenju avtorice resnični in pravilni podatki.
Po mnenju avtorice v članku ni nobenih hudih obtožb, odziv na informacije pa je bil pridobljen pravočasno in že objavljen v članku, zato ni kršila 3. člena.
Novinarka trdi, da ni kršila 4. člena kodeksa, ker ni zamolčala nobene informacije, ki naj bi bila ključna za obravnavanje teme. V članku je bil po mnenju avtorice poudarjen odgovor, ki ji ga je poslal pritožnik.
Novinarka ni podala svojega odgovora glede kršitve 6. člena kodeksa.
Avtorica članka je v zvezi s pritožbo izpostavila, da dokumenti, ki jih je pošiljal pritožnik v zvezi z zadevo – to vključuje tudi pritožbo, naslovljeno na društvo novinarjev -, niso podpisani, niti ni jasno, kdo je njihov avtor, saj ne vsebujejo imen. Pojasnila je tudi, da ura, ki je izpisana ob članku na spletni strani, ne pomeni ure objave članka, ampak uro, ko je bilo na tem spletnem mestu možno začeti pripravljati članek. Članek je bil objavljen kasneje isti dan, po prejemu odgovora pritožnika. Po zagotovilih avtorice je to možno dokazati z vpogledom v tehnični sistem.