Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Jure Tepina, Vanja Tekavec, Damijana Žišt, Manica Janežič Ambrožič, Igor Vobič, Nataša Štefe, Brane Piano (člani-ce), je na seji 21. 1. 2025 v primeru Mitja S. proti Osteju Bakalu odločilo, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Mitja S. proti novinarju Osteju Bakalu (Slovenske novice)
Mitja S. (pritožnik), zanj odvetnik Robert Pungerl, se pritožuje zaradi prispevka novinarja Osteja Bakala (novinar) Gnoj pred sodiščem, objavljenem 3. 5. 2024 v Slovenskih novicah. Očita mu kršitev 2., 3. in 17. člena Kodeksa novinarjev Slovenije (kodeks).
Pritožnik pravi, da je novinar brez soglasja objavil njegove osebne podatke (njegovo ime, kraj in občino bivanja op. NČR). Zaradi tega »so lahko vsi vedeli, za katero osebo gre, čeprav ni bilo vsaj v času pisanja članka znano, kdo je dejanje storil«. Pritožnik meni, da je s tem novinar kršil tudi njegovo pravico do zasebnosti, ki jo določa 35. člen Ustave RS.
Novinarju očita kršitev 2. člena kodeksa, ker je »žaljivo pisal o oškodovanem in mu očital storitev kaznivega dejanja«. Ker ni pridobil odziva pritožnika in bralca na to v prispevku ni opozoril, mu pritožnik očita tudi kršitev 3. člen kodeksa. Ker je o zadevi pisal »senzacionalistično in neupravičeno razkrival njegovo zasebnost javnosti«, čeprav ni javna osebnost in javni interes zanj ne more imeti večje teže kot spoštovanje zasebnosti, pa je novinar po mnenju pritožnika kršil 17. člen kodeksa. Pritožnik je pritožbi priložil kopijo prispevka v Slovenskih novicah.
Novinar Oste Bakal je na pritožbo odgovoril.
Novinar, zanj Odvetniška pisarna Zakonjšek, zanika, da bi kršil 2. člen kodeksa, saj »nobenega podatka ali dejstva ni zapisal na način, ki bi bil žaljiv«. Poudarja, da pritožnik ne navaja, kateri del zapisa naj bi bil žaljiv. Zavrača očitek, da bi pritožniku očital storitev kaznivega dejanja, saj je v prispevku »Gnoj pred sodiščem – Nič kaj prijetna prvomajska budnica v središču Murske Sobote« v podnaslovu zgolj v vprašalni obliki zapisal: »Ali je gnoj stresel Mitja S., ker se mu v boju za otroka godi krivica?«. V nadaljevanju prispevka je zapisal, da bo šele po policijskem ogledu znano, ali gre za kaznivo dejanja ali za prekršek. Policijska preiskava bo tudi pokazala, ali »drži splošno prepričanje«, da je dejanje storil Mitja S., ali mu je kdo pomagal. Novinar pravi, da v zvezi s tem »ni naredil nobenih zaključkov«.
O očitku o kršitvi 3. člena kodeksa novinar pravi, da je želel pridobiti odziv pritožnika in mu je poslal telefonsko sporočilo. Ta mu je dva dneva kasneje odpisal, da dovoli objavo »njegovih fotografij« pod pogojem, da sam napiše tekst, na kar novinar ni pristal in zato »tudi odziva Mitje S. ni objavil«.
O očitku o kršitvi 17. člena kodeksa novinar meni, da je prispevek napisan tako, da pritožnik ni prepoznaven v javnosti. Pravi, da se na pravico do zasebnosti ne more sklicevati nekdo, ki jo krši drugim, saj so bile ob gnoju pred sodiščem table z imenom in priimkom mame otrok. Na to pravico se po njegovem mnenju tudi ne more sklicevati nekdo, ki dovoli objavo »njegovih fotografij« pod pogojem, da sam napiše tekst, ki bo objavljen v celoti, »zanimiv, udarniški, z imeni in priimki«. Tudi sodna praksa je, da se na pravico do zasebnosti ne more sklicevati oseba, ki jo drugim krši.
Novinar je odgovoru na pritožbo priložil:
– posnetek zaslona drugega svojega prispevka o isti temi na spletni strani slovenskenovice.si, kjer je več fotografij gnoja pred sodiščem in tabel z imeni matere, socialnih delavk in sodnice,
– posnetek zaslona svojega telefona s sporočilom pritožniku in dvema odgovoroma pritožnika.