Stališče Novinarskega častnega razsodišča DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Alma M. Sedlar, Davorin Koron, Mario Belovič, Mojca Ramšak, Vasja Jager, Neža Kogovšek Šalamon in Nina Jerman (člani), je na seji 13. februarja 2013 v primeru Odvetniška družba Matoz o.p., d.o.o. proti novinarki Žurnala 24 Suzani Kos ugotovilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije. Ranka Ivelja je glasovala proti.
Primer: Odvetniška družba Matoz o.p., d.o.o. proti novinarki Žurnala24 Suzani Kos
Odvetniška družba Matoz o.p., d.o.o. (v nadaljevanju odvetniška družba) očita novinarki Suzani Kos, da je v prispevku »Matoz izgubil proti državi«, objavljenem v Žurnalu24 13. 7. 2012, kršila 1., 2., 4. in 6. člen Kodeksa novinarjev Slovenije (v nadaljevanju kodeksa).
Prvi člen (novinar mora preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam. Svoje napake – četudi nenamerne – mora priznati in popraviti. V tem primeru NČR lahko presodi, da novinar ni kršil kodeksa.) naj bi kršila dvakrat. Prvič s tem, da je v naslovu članka »Matoz izgubil proti državi« zapisala neresnično informacijo. Po navedbah pritožnika odvetnik Matoz v času izdaje sodbe namreč ni (več) zastopal Občine Piran, »zato ni res, da naj bi on izgubil proti državi.« Po pojasnilih pritožnika je Občina Piran odvetniški družbi dne 9.12.2009 v omenjeni tožbi preklicala pooblastilo. Z objavljenim naslovom naj bi novinarka kršila tudi 2. člen kodeksa (novinar se mora izogibati nekorektnemu, osebno žaljivemu predstavljanju podatkov in dejstev.) Ker je novinarka Matozovo ime izpostavila v naslovu, gre po mnenju pritožnika za »osebno obračunavanje z odvetnikom Matozom.« Informacija v naslovu o tem, da je »izgubil«, je za pritožnika »osebno žaljivo in najmanj nekorektno.« Pritožnik trdi tudi, da ob pisanju članka novinarka ni pridobila in objavila njegovega odziva, čeprav navedbe v članku, »vsebujejo hude obtožbe.« Novinarka naj bi kršila tudi 4. člen kodeksa (novinar ne sme zamolčati informacij, ključnih za razumevanje obravnavane teme). To naj bi storila s tem, ko je zamolčala informacije, ključne za razumevanje obravnavane teme, to pa so informacije o tem, da je bilo odvetniški družbi že dne 9. 12. 2009 preklicano pooblastilo in da v sodnem postopku v okviru glavne obravnave odvetniška pisarna ni bila udeležena, kar pa je z vidika sodnega odločanja bistvenega pomena. 6. člen kodeksa (novinar mora, kadar je le mogoče, navesti vir informacije) naj bi novinarka kršila s tem, »da ni navedla, kateri vir se je opredelili do sodne takse, ki naj bi jo plačali piranski davkoplačevalci. Dejstvo je namreč, da občina ni zavezana k plačilu sodne takse in bi navedba vira omogočila presojo verodostojnosti napisanega,« navaja pritožnik. Drugo kršitev 2. člena kodeksa naj bi novinarka storila s tem, da je v članku »nekorekto in osebno žaljivo« predstavljala dejstva, da naj bi Matoz ob vložitvi tožbe »napačno presodil o možnosti njenega uspeha.« Z navedbo, da »naj bi bili davkoplačevalci ob vložitvi dolžni plačati sodno takso med osem in devet tisoč evri«, naj bi novinarka po mnenju pritožnika drugič kršila 1. člen kodeksa in tretjič 2. člen kodeksa.
Novinarka Suzana Kos je odgovorila na pritožbo in zavrača vse očitane kršitve. V odgovoru trdi, da naslova ni napisala ona, temveč nekdo v uredništvu; kdo je to storil »brez moje vednosti in soglasja«, ji v redakciji niso odgovorili. Sama je napisala naslov: »Državo tožil za milijon« in, zatrjuje, v celoti drži. V dokazilo pošilja print elektronske pošte s poslanim člankom. K temu novinarka dodaja, da tudi objavljeni naslov »pravzaprav vzdrži.« To pa zato, ker so bile zaradi zaradi istega zemljišča vložene tri tožbe, pri dveh pa je sodeloval odvetnik Franci Matoz.
Novinarka odgovarja, da ne drži trditev pritožnika, da pri pisanju članka ni poskusila dobiti njegovega odziva. Odvetniku Matozu, »ki se na moje klice zadnje čase praviloma ne oglaša več«, je poslala tri sms sporočila, kar je razvidno iz izpisa njenih telefonskih klicev/elektronskih sporočil, ki ga prilaga. Novinarka v odgovoru posredno priznava, da so občine res oproščene plačila sodnih taks. Torej omenjene takse v tem primeru »niso plačali piranski davkoplačevalci«, kot je to zapisano v članku. V zagovor novinarka navaja, da je dopisnica, ki mora pokrivati vsa področja, in ne pravna strokovnjakinja, zato tega, da so občine oporščene plačila takse, ob objavi ni vedela. Za pomoč se je obrnila na sodelavko, ki pokriva pravosodje in kroniko, in sicer s prošnjo, da naj od katerega od odvetnikov pridobi oceno višine takse. Ta novinarke v odgovoru ni podučil, da je občina oproščena plačila. Da se ga ne navaja kot vir, je bila odvetnikova želja. Novinarka zavrača tudi trditve pritožnika, da ga je s člankom blatila in s tem kršila 2. člen kodeksa.