Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter, Jasna Tepina, Alma M. Sedlar, Lea Širok in Nina Jerman (člani), je na seji 6. januarja 2010 v primeru Ivan Kroflič proti Alenki Marovt (POP TV) ugotovilo, da novinarka ni kršila Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Ivan Kroflič proti Alenki Marovt (POP TV)
Pritožnik meni, da je novinarka v prispevku Pohlep in beda, objavljenem 31. avgusta 2010, kršila 1., 2., 3., 4., 11. in 20. člen Kodeksa novinarjev Slovenije. 1. člen naj bi kršila s trditvijo: “Osupljivo premoženje naj bi si nagrebli tudi drugi vodilni. Ivan Kroflič, desna roka Tovšakove, naj bi imel kar 140 stanovanj, 2 samska domova, 6 apartmajev v Rabcu. Na elektronsko pošto se ni odzval.« Z isto trditvijo, pri kateri novinarka ni opozorila, da gre za nepotrjene trditve, naj bi kršila tudi 3. člen kodeksa. Četrtega pa, ker pri tem ni navedla vira informacij.
11. člen naj bi bil kršen, ker v pripevku ni jasno, ali sogovornik Dejan Štangler nastopa kot vir informacij ali kot komentator s subjektivnim mnenjem. Po pritožniku naj bi bil prekršen tudi 20. člen, češ da v prispevku ni spoštovana pravica posamenika do zasebnosti. S prispevkom mu je bila, trdi, prizadejana škoda, saj ni vajen medijske pozornosti. 2. člen kodeksa pa naj bi novinarka kršila, ker v prispevku ni navedla, da je na elektronsko pošto dobila uradni odgovor o premoženju ene osebe (Hilde Tovšak), poudarila pa je zgolj neodzivnost drugih. Njihov odziv ni imel nobenega vpliva na oblikovanje prispevka, še pravi pritožnik.
Ivan Kroflič je pritožbi ob zgoščenki z vsebino prispevka priložil izpis plačanih prispevkov za nadomestilo uporabe zemljišča v občini Ljubljana. Dodal je tudi odziv na novinarkino pošto, v katerem (domnevno) Vegradova PR-ovka Ana Lepen odgovarja na del vprašanj, ki zadevajo Hildo Tovšak, ne pa na vsa. Poleg tega pa ta pošta novinarko napoti na osebni stik s preostalima človekoma, omenjenima v prispevku. Tudi z Ivanom Krofličem, ki je novinarkino pošto očitno dobil (je namreč eden od naslovnikov pošte z vprašanji), ni pa predložil nobenega dokumenta, ki bi dokazoval, da je nanjo tudi odgovoril.
Novinarka Alenka Marovt pritožnikove obtožbe zavrača. Pravi, da je poskušala najprej preveriti neuradne informacije, tudi pri gospodu Ivanu Krofliču, a se ta na njena poizvedovanja ni odzval ne po telefonu ne po elektronski pošti. Svojih virov ne namerava razkriti, je pa informacije, ki jih je predstavila, potrdilo več ljudi. Dejan Štanger, ki ga navaja Ivan Kroflič, ni njen vir, še pravi novinarka, je pa eden redkih, ki je upal spregovoriti pred kamero. Zavrača obtožbo, da je prispevek senzacionalističen.