Razsodba/Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Nina Jerman, Nada Ravter in Alma M. Sedlar (člani), je na seji 10. marca 2011 v primeru Varuh človekovih pravic proti Jožetu Šmigocu in novinarju, podpisanem z inicialkama OM (Štajerski tednik), ugotovilo, da sta urednik in novinar kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Varuh človekovih pravic proti uredniku Jožetu Šmigocu in novinarju OM (Štajerski tednik)
Varuh človekovih pravic se je na NČR pritožil zaradi članka Obtožen še treh kaznivih dejanj zoper mladoletne osebe, objavljenem 8. 10. 2010 v časopisu Štajerski tednik. Po mnenju pritožnika sta urednik in novinar kršila 20., 21. in 22. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Novinar naj bi 20. člen KNS (novinar spoštuje pravico posameznika do zasebnosti in se izogiba senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti. Poseg v posameznikovo zasebnost je dovoljen le, če za to obstaja javni interes…, novinar se mora zavedati, da lahko z zbiranjem ter objavo informacij in fotografij škodi posameznikom, ki niso vajeni medijske in javne pozornosti) po mnenju pritožnika kršil, ker v konkretni zadevi ni izkazan javni interes za poseg v zasebnost družine in je z identifikacijo žrtvam povzročena večja škoda, kot pa je bilo od javne objave imena morebitne koristi. Poročanje po mnenju pritožnika ni z ničimer prispevalo k boljšemu obveščanju o za javnost pomembnih zadevah ali večji osveščenosti ljudi, saj gre za opis dejanj, ki so sama po sebi zavržna. Zaradi takega poročanja po oceni pritožnika trpijo mladoletne žrtve kaznivega dejanja, prav zaradi poročanja medijev pa naj bi bilo življenje žrtev stresno, s hudimi čustvenimi posledicami.
21. člen KNS (ko novinar poroča s področja pravosodja, upošteva, da nihče ni kriv, dokler ni pravnomočno obsojen. Novinar mora biti pazljiv pri omembi imen in objavi slik storilcev, žrtev ter njihovih svojcev v poročilih o nesrečah in predkazenskih postopkih) naj bi novinar kršil, ker je bila z objavo imena storilca in njegove fotografije omogočena tudi prepoznava mladoletne žrtve. Pritožnik opozarja, da ima lahko v določenih primerih objava fotografije osumljenca še hujše posledice kot razkritje imena in priimka. Po mnenju pritožnika je bila z objavo fotografije osumljenca omogočena njegova prepoznava, pa tudi prepoznava njegovih žrtev tistim, ki niso poznali njegovega imena, poznajo pa osebo in njegovo družino na videz.
22. člen KNS (posebno obzirnost mora novinar pokazati pri zbiranju informacij, poročanju in objavi fotografij ter prenašanju izjav o otrocih in mladoletnikih, tistih, ki jih je doletela nesreča ali družinska tragedija, osebah z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju ter drugih huje prizadetih ali bolnih) naj bi novinar in urednik kršila, ker z objavo imena osumljenca ter njegove fotografije nista pokazala dovolj obzirnosti do mladoletnih žrtev, saj je poročanje pripomoglo k natančni identifikaciji žrtev. Po oceni pritožnika je posledica takega poročanja poglabljanje družinske tragedije, travm žrtev kaznivega dejanja in slabšanje njihovega zdravstvenega stanja.
Ker je NČR v podobni zadevi že odločalo in javna objava razsodbe ni preprečila nadaljnjih istovrstnih kršitev kodeksa, pritožnik predlaga, da NČR v skladu s svojimi pooblastili sprejme najstrožje sankcije proti novinarju in odgovornemu uredniku, saj bi po mnenju pritožnika s svojim generalno preventivnim učinkom lahko ustavila razraščanje podobnih kršitev v slovenskih medijih.
Novinar in urednik na pritožbo nista odgovorila.