Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Davorin Koron, Alma M. Sedlar, Lea Širok, Neža Kogovšek Šalamon, Mojca Ramšak, Mario Belovič, Nina Jerman in Nada Ravter (člani), je na seji 11. oktobra 2011 v primeru Pomorski muzej Sergej Mašera Piran (zanj direktorica Martina Gamboz) proti novinarki Primorskih novic Lei Kalc Furlanič ugotovilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Pomorski muzej Sergej Mašera Piran proti novinarki Primorskih novic Lei Kalc Furlanič
Pomorski muzej Sergej Mašera Piran (zanj direktorica Martina Gamboz), v nadaljevanju Pomorski muzej, novinarki Primorskih novic Lei Kalc Furlanič v prijavi očita, da je v članku z naslovom »Gambozovi nezaupnica«, obavljenem 3. junija 2011 v Primorskih novicah, storila šest kršitev 1. člena Kodeksa novinarjev Slovenije, v nadaljevanju kodeksa (novinar mora preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam. Svoje napake — četudi nenamerne — mora priznati in popraviti), kršitev 2. člena kodeksa (novinar se mora izogibati nekorektnemu, osebno žaljivemu redstavljanju podatkov in dejstev), dve kršitvi 5. člen kodeksa (ko novinar objavlja nepotrjene informacije, govorice ali ugibanja, mora na to opozoriti) in kršitev 6. člena kodeksa (Novinar mora, kadar je le mogoče, navesti vir informacije).
Martina Gamboz pri prvi očitani kršitvi 1. člena kodeksa navaja, da je novinarka Lea Kalc Furlanič to storila z navedbo v omenjenem članku: „…direktorica Pomorskega muzeja Martina Gamboz po izbruhu afere o svojem domnevno nezakonitem ravnanju z denarjem za obnovo Muzeja solinarstva išče podporo zunaj muzeja, tudi v politiki.“ Gambozova v obrazložitvi kršitve zatrjuje, da ni članica nobene politične stranke, zato gre – tako Gambozova – za popolnoma neresnične in napačne navedbe novinarke, te pa v nadaljevanju članka novinarka utemeljuje z dejstvi, na podlagi katerih, po mnenju Gambozove, ni mogoče sklepati, da gre za politično podporo, recimo z navedbo da: „je direktorica nanj (na sestanek) povabila predstavnico službe za premično dediščino in muzeje iz ljubljanskega Narodnega muzeja Marjeto Mikuž, ki glede na vsebino dnevnega reda kolegija tam ni imela kaj iskati.“ Drugo kršitev 1. člena kodeksa in kršitev 2. člena kodeksa naj bi po prepričanju Gambozove novinarka storila z navedbo “da se je ta (Martina Gamboz) s pomočjo Mikuževe želela oprati dvomov o zakonitosti poslovanja.“ To kršitev kodeksa direktorica muzeja utemeljuje z revizijo poslovanja, iz katere je po njenem razvidno, da je bilo poslovanje zakonito. Tretjo kršitev 1. člena kodeksa naj bi Kalc Furlaničeva storila z navedbo v članku, da je Gambozova muzej solinarstva obnavljala „Brez javnega naročila…za obnovitvena dela v Solinarskem muzeju…“. Gambozevi se pri tem zdi sporno tudi novinarkino navajanje mnenja predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, za katerega pravi, da ni neposredno povezano s konkretnim primerom. Četrto kršitev 1. členka kodeksa je novinarka po mnenju pritožnika storila z navedbo „V treh letih je tako porabila 170.000 evrov javnega denarja.“ Gambozova pri tem navaja, da denarja direktorica, torej ona, ni porabila sama, kot bi bilo mogoče razbrati iz članka. Peto kršitev 1. člena kodeksa naj bi novinarka po mnenju pritožnika storila s povzemanjem mnenja dr. Aleksija Mužine, nekdanjega predsednika Državne revizijske komisije, da „(revizija)… v ničemer ne sledi revizijskemu namenu.“ Gambozova kršitev v tem primeru utemeljuje s tem, da se z revizijo poslovanja preverja zakonitost poslovanja javnega zavoda, ki da dokazuje, da v javnem zavodu ni nepravilnosti. Zadnjo, šesto kršitev 1. člena kodeksa, drugo kršitev 5. in kršitev 6. člena kodeksa naj bi po mnenju Gambozove novinarka storila, ko je zapisala: „S primerom se že ukvarja protikorupcijska komisija in kriminalisti.“ Pri tem se Gambozova opira na pogovor z direktorjem Primorskih novic, ki ji je dejal, de se beseda „primer“ nanaša na Roberta Hrobata (izvajalca del obnove) in ne nanjo, tega podatka pa po njenem ni mogoče razbrati iz članka. Ob tem dodaja, da je klicala tudi protikorupcijsko komisijo, kjer so ji povedali, da je bila prijava podana 24. maja in da 3. junija, ko je bil članek objavljen, ni bila oddana v obravnavo kriminalistični policiji.
Novinarka Primorskih novic Lea Kalc Furlanič se na obtožbe prijavitelja ni odzvala.