Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Bervar (podpredsednik), Nada Ravter, Alma M. Sedlar, Špela Šipek, Mojca Pašek in Davorin Koron (člani) je na seji 16. januarja 2008 v primeru Nada Dolinar proti Iztoku Umerju razsodilo, da je novinar kršil Kodeks novinarjev Slovenije. Za razsodbo so glasovali Vili Einspieler, Gojko Bervar, Špela Šipek, Mojca Pašek in Davorin Koron, proti pa Nada Ravter in Alma M. Sedlar. Nada Ravter je k razsodbi pripravila ločeno mnenje, ki sta se mu pridružili tudi Ranka Ivelja in Alma M. Sedlar.
Primer: NADA DOLINAR proti IZTOKU UMERJU, Slovenske novice
Nada Dolinar (zanjo odvetniška pisarna Miro Senica in odvetniki) je na NČR vložila pritožbo zoper Iztoka Umerja, novinarja Slovenskih novic, kateremu očita, da je v članku Očetove počitnice brez malega Staša, objavljenem v Slovenskih novicah 27. 8. 2007 na 4. strani, kršil 1., 2., 3., 4., 11., 15., 20., 21. in 22. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
1. člen, po katerem mora novinar preverjati točnost zbranih informacij, naj bi bil novinar v članku prekršil s tem, ker je objavil nepreverjene informacije.
2. člen, po katerem mora novinar pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, poskušati hkrati pridobiti odziv tistih, ki jih informacije zadevajo, je prekršil s tem, ker informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, ni preveril pri materi, ki jo te obtožbe zadevajo.
3. člen, po katerem mora novinar opozoriti, če objavlja nepotrjene informacije ali ugibanja, naj bi prekršil prav s temi – po mnenju pritožnice – neresničnimi informacijami.
Po mnenju pritožnice naj bi bil prekršil tudi 4. člen, po katerem mora novinar, kadar je le mogoče, navesti vir informacije, ki v članku ni naveden, 11. člen, ker ni vidna meja med komentarjem in poročilom, 15. člen pa, ker se ni izognil situaciji, ki bi lahko privedla do konflikta interesov, dejanskega ali navideznega, s katerim bi lahko kompromitiral svoje dobro ime oz. novinarsko skupnost, naj bi prekršil.
Novinar naj bi bil kršil tudi 20. člen, po katerem bi moral spoštovati pravico posameznika do zasebnosti in se izogibati senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanji njegove zasebnosti v javnosti. Tak poseg je dovoljen le, če za to obstaja interes javnosti.
Kršil naj bi bil tudi 21. člen, po katerem mora novinar pri poročanju s področja pravosodja upoštevati, da nihče ni kriv, dokler ni pravnomočno obsojen. Prav tako mu ta člen nalaga, da mora biti previden pri omembi imen in objavi slik storilcev, žrtev ter njihovih svojcev v poročilih o nesrečah in predkazenskih postopkov.
V članku naj bi bil kršen tudi 22. člen, po katerem mora pokazati novinar posebno obzirnost pri zbiranju informacij, poročanju in objavi fotografij ter prenašanju izjav o otrocih in mladoletnikih, tistih, ki jih je doletela nesreča ali družinska tragedija, osebah z motnjami v telesnem in duševnem razvoju ter drugih huje prizadetih ali bolnih…
Iztok Umer je v Slovenskih novicah 27. avgusta 2007 objavil članek Očetove počitnice brez malega Staša , v katerem je navajal podrobnosti iz zasebnega življenja pritožnice in njenega mladoletnega sina. Obtožbe, s katerimi naj bi bil po mnenju pritožnice kršil novinarski kodeks, so, da je izključno pritožnica kriva za to, da se ne izvajajo stiki med otrokom ter njegovim očetom, ter da je storila vse, da bi jih preprečila. Tak je povzetek celostranskega članka v Slovenskih novicah, v katerem se prepletajo citati iz sodnih odločb in njihove interpretacije.
Pritožnica je pritožbi priložila dokumente, ki pojasnjujejo njeno ravnanje, ki je predmet Umerjevega članka.
NČR je pozvalo novinarja, naj odgovori na očitke, vendar ni odgovoril.