Prispevek_Brigite_Ferlic_Zgajnar
Prispevek_Brigite_Ferlic_Zgajnar1
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Bervar (podpredsednik), Brigita Mohorič, Jože Možina, Nada Ravter, Davorin Koron, Ranka Ivelja in Peter Jančič (člani) je na seji 29. marca 2006, v primeru Stane Krainer proti Brigite Ferlič Žgajnar in Danilu Slivniku razsodilo, da novinarka Brigite Ferlič Žgajnar ni kršila 1., 2., 3., 4. in 21. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Stane Krainer proti novinarki Brigite Ferlič Žgajnar in glavnemu ter odgovornemu uredniku Danilu Slivniku (oba Mag)
Notar Stane Krainer se je pritožil na NČR zaradi članka Malomeščanske spletke v katerem Brigite Ferlič Žgajnar piše o domnevnih malverzacijah z nepremičninami na Bledu. O pritožniku je, tako trdi, zapisala, da sodi v skupino ljudi, ki naj bi tvorili »hudodelsko združbo« Okrajnega sodišča v Radovljici, da je na nezakonit način sodeloval pri urejanju listin Justine Erčulj, povzema zapise Radeta Stanića v spletnem forumu Dossier Korupcija, po katerem ta pravosodna mafija obvladuje področje nepremičnin. V grafični predstavitvi domnevnih povezav med ljudmi, ki naj bi bili vpleteni v te posle, osebe v okvirčkih označuje z besednimi zvezami »hobotnice«, » »predolge lovke«, »naveza, ki se ukvarja z nečednostmi«, nepismeni uradniki«, »zloraba notranjih informacij«, » slovenska pravosodna mafija.« V članku Notarjev sloves pa je zapisala, da se je v času kandidature notarja Krainerja za župana zgodila afera z divjim lovom , da je bila zoper njega vložena prijava na notarsko zbornico, namige o nepravilnem finančnem delovanju pritožnika kot predsednika Konjeniškega kluba Triglav Bled, o njegovi prilastitvi večine klubskih hlevov in statutarnih nepravilnostih. Po mnenju pritožnika so kršeni 1., 2., 3., 4. in 21. člen Kodeksa novinarjev Slovenije. 1. in 2. člen naj bi kršila, ker točnosti informacij ni preverila pri pritožniku, čeprav vsebujejo hude obtožbe. Pritožnika pa je poklicala dvakrat v istem tednu, čeprav so ji povedali, da je na dopustu, niti ni poskušala priti v stik po njegovi vrnitvi v službo, ko bi ji lahko z dokumenti dokazal, da so obtožbe neutemeljene. Novinarka se je opirala na izjave ljudi, ki jih ni mogoče identificirati, da bi ustvarila vtis, da ne gre za nepotrjene informacije s čimer je kršila 3. in 4. člen kodeksa. Celoten članek je oprt zgolj na obtožbe Radeta Stanića, ki poskuša pritožnika čimbolj očrniti. 21. člen je po mnenju pritožnika novinarka kršila s tem, ko je namigovala, da gre za mafijsko združbo, čeprav zaradi tega ni bil nikoli pravnomočno obsojen, prav tako je bil postopek zaradi krivolova ustavljen.
Novinarka naj bi kršila tudi preambulo kodeksa saj ni podala celovite slike dogodkov.
Brigite Ferlič Žgajnar se na poziv NČR naj pojasni zadevo s svoje plati, ni odzvala, je pa v telefonskem pogovoru povedala, da je pritožnika klicala dvakrat v 14-dnevnem razmaku in ne v istem tednu kot trdi on, številke mobilnega telefona pritožnika pa ji niso hoteli dati; potem pa se je rok za oddajo članka iztekel. Poleg tega pritožnik nikoli ni zahteval popravka v tedniku Mag.