Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (predsednik), Jelena Aščić (podpredsednica), Davorin Koron, Neva Železnik, Jernej Rovšek, Ranka Ivelja, Anja Gorenc, Katarina Vučko (člani), je na seji 6. septembra 2016 v primeru, Irena Prodan proti novinarju Primorskih novic Danijelu Ceku sklenilo, da novinar ni kršil Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Irena Prodan proti novinarju Primorskih novic Danijelu Ceku
Pritožnica Irena Prodan meni, da je novinar Daniel Cek kršil kodeks v članku z naslovom Klokočovnika je ovadil Alojz Pečan, ki je bil v Primorskih novicah objavljen 9. julija 2015, kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Članek se nanaša na sojenje o spornih poslih med izolsko občino in podjetju Marvas ter obnovo hiše in kopalnice brata nekdanjega izolskega župana Tomislava Klokočovnika.
Pritožbe Prodanove pa se nanašajo na zapis v članku, kjer je novinar citiral Majdo Rupnik, ki je v izolski občinski upravi pol leta skrbela za naložbe. Ta je dejala: »Irena Prodan je morda edina vedela veliko o teh zadevah in mi iz neznanega razloga ni hotela nič povedati.«
Prodanova meni, da je novinar kršil 1. člen kodeksa s tem, da trditve, ki se nanaša nanjo, ni preveril.
Novinar je po mnenju pritožnice kršila 2. člen kodeksa s tem, ko je nekorektno in osebno žaljivo predstavil domnevno resnične podatke v izjavi Rupnikove in v mednaslovu članka, kjer je zapisano »Sodelavka ji ni povedala ničesar«, nato pa navedla pritožničino ime in priimek.
Pritožnica meni, da je novinar kršil 3. člen kodeksa, ker na žaljive in neresnične navedbe ni poiskal njenega odziva. Prodanova trdi, da je bil novinar tudi prisoten na obravnavi, kjer je bila zaslišana kot priča in je označila izjavo Majde Rupnik kot neresnično, a novinar o tem ni poročal.
4. člen kodeksa je novinar po mnenju pritožnice kršil s tem, ker je zamolčal ključne informacije.
Očita mu tudi kršenje 5. člena, ker novinar ni opozoril, da so bile objavljene nepotrjene informacije, ugibanja ali osebno mnenje. Trditve pa ni popravil niti po tem, ko ga je na to opozorila.
Novinar je na očitke odgovoril in jih zavrača.
Na očitke o kršitvi 1. člena je navedel, je Rupnikova v svojem pričanju večkrat omenjala gospo Prodan z imenom in priimkom in ker je pojasnila, da je bila gospa Prodan tako kot ona občinska uradnica, je to izjavo zapisal tako, kot jo je gospa Rupnik izrekla. Gospa Rupnik je pričala pod prisego, zato je štel, da je izjava resnična, navaja Cek.
Glede kršitve 2. člena kodeksa Cek opozarja, da mednaslov v celoti ustreza izjavi, ki jo je izrekla gospa Rupnik.
O kršitvi 3. člena kodeksa pa Cek pravi, da je bilo med sojenjem v tem primeru izrečenih nešteto izjav, ki bi bile lahko za marsikoga sporne, gospa Rupnik pa je le povedala tisto, kar je sama hotela. Zato tudi ni poiskal odziva gospe Prodan na njeno izjavo, pa tudi zaradi načina poročanja s sodnih procesov, pri katerem bi preverjanje vseh izjav terjalo nerazumno veliko količino dela in dobesedno onemogočilo konkretno poročanje iz sodnih dvoran. Na obravnavi, na kateri je pričala Prodanova, ni bil prisoten. Kot dokaz je priložil evidenčni list prisotnosti v službi. Pred sodiščem pa Prodanove, kot trdi, ni nikoli ne videl ne slišal.
Novinar trdi, da ključnih informacij, ki bi kazale, da je izjava gospe Rupnik neresnična ali zavajajoča, na obravnavah, ki jih je poslušal, ni slišal. Trditev, da je zadržal ali zamolčal katerokoli ključno informacijo, ne drži, trdi novinar.
Cek pojasnjuje, da je od gospe Prodan dobil ogorčeno pismo z njeno zahtevo, da se ji mora javno opravičiti. A trdi, da se za izjave prič na sodišču, ki jih kot citate navede v svojih člankih, nima nikomur opravičevati. Iz pisma je sklepal, da gospa Prodan zahteva nekakšen popravek, čeprav tega ni jasno napisala, zato je njeno pismo posredoval odgovornemu uredniku in ga še ustno prosil, naj se z gospo pogovori. Zakaj se nista dogovorila za popravek, pojasnilo ali vsaj prikaz nasprotnih dejstev, ne ve.