Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (predsednik), Jelena Aščič (podpredsednica). Davorin Koron, Neva Železnik, Sonja Merljak Zdovc, Ranka Ivelja, Jernej Rovšek, Anja Gorenc, Katarina Vučko (člani), je na seji 8. novembra 2016 v primeru Kristian Radan proti novinarju Dnevnika Petru Lovšinu ugotovilo, da novinar ni kršil Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: Kristian Radan proti novinarju Dnevnika Petru Lovšinu
Pritožnik Kristian Radan očita novinarju Lovšinu, da je v članku Brata Radan doma delala poskuse (in njegovi internetni verziji Sojenje Ivanu Radanu: z bratom sta doma le eksperimentirala s propofolom) kršil 1., 2., 3. in 4. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Prvi člen naj bi novinar kršil s trditvijo, da je Kristian Radan na bratovo prošnjo pisal nekdanji sošolki na bruseljski inštitut, naj opravijo zunanji nadzor na ljubljanski Nevrološki kliniki. Kristian Radan naj bi se po zapisanem predstavil kot predstavnik intenzivnega oddelka na tej kliniki in uradno zaprosil za nadzor. »Na vprašanje, zakaj se je lažno predstavil, je včeraj (na glavni obravnavi, op. NČR) mirno pojasnil, da bi se lahko predstavil tudi kot kralj Lazar, saj je bratu zaupal, ljudje pa so umirali. Pritožnik je predložil del korespondence s sošolko (njen odgovor, ne pa tudi svojega pisma njej, op. NČR), iz katere je po njegovem razvidno, da nikoli ni zaprosil, da naj njena organizacija opravi nadzor. Podpisal se je s svojim imenom (oziroma okrajšavo), še pravi, in ne kot predstavnik Nevrološke klinike. Dejstvo, da je korespondenca potekala v dialektu, naj bi dokazovalo, da ni šlo za uradni dopis. To, da je bil zavrnjen, je laž, pravi, ker da mu prijateljica ni znala pomagati oziroma svetovati, saj njena inštitucija opravlja nadzore zgolj nad bolnišnicami, vključenimi v njihove raziskave. Poleg tega pa da je bil dopis poslan 17 dni pred dogodkom s kalijem. Izjava o kralju Lazarju naj bi bila iztrgana iz konteksta odgovora na vprašanje tožilke o njegovih pooblastilih. Po njegovem si je novinar odstavek v celoti izmislil. Pritožnik trdi, da novinar zapisanega ni preverjal pri njem, čeprav bi to na obravnavi zlahka naredil, saj da je bil na voljo za pojasnila. S tem naj bi kršil 1. člen; ker gre za nekorekten zapis, tudi 2. člen; ker je obtožba o lažnem predstavljanju huda, novinar pa ob tem ni pridobil pritožnikovega odziva, pa tudi 3. člen kodeksa.
Drugi člen kodeksa naj bi novinar prekršil tudi z zapisom »Ti dve kaznivi dejanji se nanašata na enormne količine psihoaktivnih zdravil, predvsem pomirjevala xanax, ki jih je predpisal sam sebi pa tudi bratu in še nekaterim bližnjim«. Kristian Radan priznava, da mu je brat predpisal več različnih zdravil, izraz »enormne količine« pa šteje za senzacionalizem in izkrivljanje dejstev, na obravnavi pa da spoh ni bil uporabljen.
V zapisani trditvi:»V bran Radanu je včeraj pričal njegov brat Kristian, ki je povedal, da je potreboval psihoaktivna zdravila, tudi »malce večji odmerek«, naj bi avtor zapisa kršil 2. in 4. člen. Pritožnik trdi, da nikoli ni potreboval »malce večjega odmerka«, pač pa je brata prosil, naj mu predpiše nekaj več zdravil na zalogo, saj je nameraval na daljše podoktorsko usposabljanje v tujino, kar da je novinar zamolčal.
Nekorektno naj bi novinar povzel tožilkino vprašanje, zakaj se pritožnik ni obrnil na psihiatra ali svojo osebno zdravnico, ter njegov odgovor, da je brat izjemen strokovnjak in bi bilo to tako, kot če bi se med ferrarijem in fičkom odločil za fička. Po njegovem tožilka ni ekspilicitno omenila psihiatra ali osebne zdravnice. Primerjava med ferarijem in fičkom pa naj bi bila iztrgana iz konteksta. To naj bi bila kršitev 2. člena kodeksa.
Naslov prispevka Brata Radan doma delata poskuse naj bi namigoval na sporno in nezakonito početje in naj bi potvarjal vsebino članka, ki zadeva dva dogodka – lajšanje simptomov in test zdravila. Tudi s tem naslovom naj bi kršil 2. člen.
Isti (2.) člen naj bi kršil tudi s trditvijo, da so izgovori obtoženega zdravnika na očitke, tudi za zlorabo zdravil, vse bolj bizarni, saj lahko o tem, ali so res ali ne, odloča le sodišče.
Novinar Peter Lovšin je na pritožbo odgovoril samo delno. Zavrača pritožnikove trditve, da bi kršil 1., 2., 3. in 4. člen kodeksa. Članek je nastal na podlagi glavne obravnave zoper Kristianovega brata Ivana Radana, kjer je imel vsak pravico in dolžnost pojasniti, kaj o zadevi ve. Če se Kristian Radan sklicuje na zapisnik sojenja, zakaj ga ni priložil. Razsodišču predlaga, naj pregleda še poročanja drugih medijev o tej obravnavi. Zanimivo je, pravi novinar, da pritožnik ni zahteval popravka v Dnevniku.