Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (predsednik), Sonja Merljak Zdovc, Davorin Koron, Ranka Ivelja, Tatjana Pirc, Neva Železnik, Jernej Rovšek, Nina Jerman, Anja Gorenc (člani), je na seji 14. februarja leta 2017 v primeru Katarina Jenko proti Jožetu Biščaku, revija Reporter, ugotovilo, da je kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
PRIMER: Katarina Jenko proti Jožetu Biščaku, Reporter
Katarina Jenko je vložila pritožbo na Novinarsko častno razsodišče proti Jožetu Biščaku v dveh prispevkih:
1. z naslovom V blok sredi Maribora naselili tri azilante iz Eritreje, ki je bil objavljen 3. 1. 2017 ob 13.57 popoldne na http://reporter.si/, in sicer na naslovu http://reporter.si/clanek/slovenija/v-blok-sredi-maribora-naselili-tri-azilante-iz-eritreje-490334 in
2. z naslovom Cerar naseljuje begunce v Brežice, Dravograd, Ilirsko Bistrico …, ki je bil objavljen 4. 1. 2017 ob 11.03 uri dopoldne na http://reporter.si/, in sicer na naslovu http://reporter.si/clanek/slovenija/cerar-naseljuje-begunce-v-brezice-dravograd-ilirsko-bistrico-490473.
Pritožnica je zapisala, da sta bila oba prispevka objavljena kot odziv na namestitev oseb z azilom v najemniška stanovanja. Sporno se ji zdi predvsem to, da novinar Jože Biščak v obeh prispevkih navaja natančne naslove oseb z azilom, kot je razvidno iz priloženega gradiva. S tem javno razkriva njihovo bivališče. V enem prispevku označi celo določeno stanovanje, s čimer grobo posega v zasebnost ljudi.
Pritožnica je poudarila, da so osebe z azilom zasebniki, ki so po svojem statusu (upravičenci do azila) tudi žrtve zlorab, tragedij ali drugih kaznivih dejanj in so zato še toliko bolj občutljivi. Osebe z azilom niso javne osebe ali politiki, niso vajeni medijske in druge javne pozornosti, ki je pri občutljivem vprašanju zasebnosti še kako pomembna in ima lahko za osebo katastrofalne posledice.
Pritožnica meni, da je v obeh prispevkih šlo za neupravičeno razkrivanje zasebnosti v javnosti, torej gre za kršitvi 17. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.
Iz obeh prispevkov tudi izhaja, trdi pritožnica, da Jože Biščak enači narodnost in kazniva dejanja, in s tem krši tudi 20. člen Kodeksa, ki pravi, da se mora novinar izogibati narodnostnim, rasnim, spolnim, starostnim, verskim, geografskim in drugim stereotipom.
Jože Biščak na pritožbo ni odgovoril.