Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Gojko Bervar (predsednik), Jelena Aščić (podpredsednica), Davorin Koron, Neva Železnik, Katarina Vučko, Anja Gorenc in Nina Jerman (člani), je na seji 3. oktobra 2017 v primeru Luka Koper, ki jo zastopa odvetniška družba Pirc Musar in partnerji, proti uredniku digitalnega portala Regional Obala Drašku Golubarju ugotovilo, da je urednik kršil Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Luka Koper, ki jo zastopa odvetniška družba Pirc Musar in partnerji, proti uredniku digitalnega portala Regional Obala Drašku Golubarju
Luka Koper je kot kršitelja Kodeksa novinarjev Slovenije Novinarskemu častnemu razsodišču (NČR) navedla nekdanjega odgovornega urednika medija digitalni portal Regional Obala Jaka Vrana. Po navedbah Vrana pa sam tega dela ne opravlja več že od maja 2005. Čeprav z medijem nima sklenjene nobene oblike sodelovanja, je bil v kolofonu in v razvidu medijev v času oddaje pritožbe na NČR naveden kot odgovorni urednik. Odgovornost za prispevek je prevzel aktualni v. d. odgovornega urednika portala Regional Obala Draško Golubar.
Pritožnica Luka Koper mu očita, da je v prispevku z naslovom Lepa subvencija države: Ne boste uganili, koliko denarja so dali Luki Koper, objavljenim 26. aprila 2017 na spletni strani medija Digitalni portal Regional Obala, kršil 2., 10. in 13. člen kodeksa. Ker prispevek ni podpisan in njegov avtor ni znan, pritožnica v skladu s pravilnikom Novinarskega častnega razsodišča (NČR) kršitve pripisuje odgovornemu uredniku portala Drašku Golubarju.
Pritožba se nanaša na naslov, pravi pritožnica in dodaja, da je v nadaljevanju sama vsebina prispevka korektna – ustrezno povzema odločitev Vlade RS o prerazporeditvi pravice porabe denarja v okviru finančnega načrta Ministrstva za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano v višini 470.000 evrov. Sam naslov Lepa subvencija države: Ne boste verjeli, koliko denarja so dali Luki Koper, pa je po prepričanju pritožnice “neprimeren in v popolnem nasprotju s siceršnjo vsebino tozadevnega prispevka ter neutemeljeno in brez kakršnekoli dejanske ali pravne podlage (celo na žaljiv in nekorekten način) namiguje, da naj bi pritožnica prejela državno subvencijo oziroma visoka denarna sredstva dražave.” Namigovanja, na katera kaže naslov prispevka, so neresnična, v celoti zgrešena in izmišljena, dodaja pritožnica.
Gre za to, pojasnjuje pritožnica, da Luka ni prejela nikakršne subvencije države, kar v nasprotju z naslovom sicer razkriva tudi vsebina prispevka v nadaljevanju. Omenjenih 470.000 evrov je vlada namreč namenila Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: 320 tisoč evrov za zagotavljanje nadzora v Luki Koper nad pošiljkami s poreklom iz tretjih držav, ki so jih pristojne službe prepoznale kot rizične, 150.000 evrov pa za redno delovanje ministrstva. Naslov Lepa subvencija države: Ne boste uganili, koliko denarja so dali Luki Koper je zato povsem nekorekten in zavajajoč ter potvarja samo vsebino prispevka, s čimer je po prepričanju pritožnice urednik prekršil 10. člen kodeksa.
2. člen kodeksa je po prepričanju pritožnice urednik prekršil, ker je naslov napisan senzacionalistično, zgolj z namenom, da bi pritegnil pozornost bralcev, ter predstavlja nekorektno in žaljivo predstavljanje podatkov in dejstev.
13. člen kodeksa je urednik po prepričanju pritožnice prekršil, ker iz prispevka ni razvidno, kdo je bil pisec oziroma novinar.
Odgovorni urednik portala Regional Obala Draško Golubar vse navedbe o kršitvi kodeksa zavrača. Kot dodaja, je odvetniška pisarna Musarjeve v imenu Luke Koper zahtevala že več kot pet popravkov Regionalovih člankov in vse so objavili. Prijavo na NČR ocenuje kot dodatni pritisk na delo uredništva.