Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Brane Piano (podpredsednik) in člani/ce Irena Brejc, Sonja Merljak Zdovc, Peter Merc, Nataša Štefe, Urban Červek, je na seji 13. oktobra 2022 v primeru Žiga Šorli proti reviji Reporter novinarki Biserki Karneža in odgovornemu uredniku Silvestru Šurli ugotovilo, da sta novinarka in urednik kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Žiga Šorli proti novinarki Biserki Karneža in Silvestru Šurli, odgovornemu uredniku revije Reporter
Žiga Šorli (v nadaljevanju pritožnik) na NČR naslavlja svoje globoko ogorčenje nad člankom v reviji Reporter št. 24 z dne 13. junija 2022, z naslovom Nasilni izpadi ženske, ki jo promovira Možina, v katerem novinarka Biserka Karneža po njegovem prepričanju s prekomernim poseganjem v zasebnost prizadetih krši devet členov Kodeksa novinarjev Slovenije (v nadaljevanju kodeksa); kršenje kodeksa očita tudi odgovornemu uredniku revije Silvestru Šurli, ki je tak izdelek dovolil in objavil. Zmotila ga je že senzacionalistična naslovnica revije, na kateri so nad naslovom Nasilna plat ženske, ki jo promovira Možina, in s podnaslovoma (1. Temne skrivnosti dr. Nine Krajnik, ki jo predstavljajo za pionirko lacanovske psihoanalize v Sloveniji, 2. Z noži naj bi napadla partnerja in župana Moravč dr. Milana Balažica, se fizično lotila njegovega ostarelega očeta in pretepla svetovalca na občini) objavljeni portreti dr. Jožeta Možine, dr. Krajnik in dr. Balažica. Trdi, da poleg besedila na treh straneh revije že oprema prispevka pomeni hud napad na osebnostno integriteto posameznice in da prekomerno posega v njen zasebni prostor. Po mnenju pritožnika je opisani primer nedopusten novinarski zdrs, ki kaže na nespoštovanje osnovnih etičnih principov. Avtorici članka in odgovornemu uredniku pripisuje medijsko in politično diskreditacijo vseh imenovanih na naslovnici.
Pritožnik očita kršitev 2. člena kodeksa, ker novinarka označuje dr. Nino Krajnik kot nasilno osebo, kar je žaljivo. Res je pred časom na domu Balažicevih prišlo do internega konflikta in je na poziv prišla policija. Vse drugo, kar v članku dodaja novinarka, kot denimo »nasilna plat ženske«, »nasilna dejanja« , niso dejstva, ampak žaljive posplošitve. Žaljiv naj bi bil novinarkin stavek: »V vrtcu v Moravčah ji je, neverjetno, zaupano druženje z otroci, čeprav obstajata vsaj dva policijska zapisnika ter z imenom in priimkom podpisano pismo z opisi njenih hudih nasilnih dejanj.« Take implikacije so po mnenju pritožnika žaljive, ker so zreducirane na splošne osebnostne oznake. To utemelji s tem, da navedbe ljudi iz okolice dr. Krajnik, ki sta jih tako ona kot njen partner zanikala, še niso dokazi o njenem nasilnem značaju. Zoper njo tudi ni bil uveden noben postopek, ne prekrškovni ne kazenski. Pogrevanje neke stare družinske zadeve pritožnik razume v kontekstu kandidature dr. Krajnik za namerno diskreditacijo kandidatke v javnosti. Ne le nje, tudi njenega partnerja, župana Moravč dr. Balažica in novinarja dr. Možine, ki je z njo opravil intervju za TV Slovenija. Vse tri je v članku predstavila v slabšalnem smislu.
Kršitev 4. člena kodeksa pritožnik utemeljuje s tem, da je novinarka zamolčala, da zoper dr. Krajnik ni bil uveden noben postopek pred organi, kar bi spričo hudih obtožb morala storiti.
Kršitev 5. člena kodeksa vidi pritožnik v tem, da novinarka navedbe iz nekega starega pisma bivšega sodelavca dr. Balažica jemlje kot čisto resnico, v trdilni obliki, in jih ustrezno ne preveri. Trdi, da je več svetnikov prepričanih, da v pismu zapisano ustreza resnici. Vendar teh svetnikov ne predstavi in ne vemo, kako je prišla do njih. V članku ni opozorila, da gre zgolj za ugibanja ali govorice.
Kršitev 12. člena kodeksa pritožnik utemelji z navedbo, da ga vznemirjajo vprašanja, ne samo njega, kdo je novinarki dal policijska zapisnika, ali je njihova objava sploh dovoljena oziroma zakonita, so bili zapisniki sploh verificirani in kakšen je njihov sedanji status oziroma ali policija sploh še razpolaga z njimi. Tega novinarka v članku ne pojasni, pa bi morala, meni pritožnik. Tudi zapise nekdanjega sodelavca župana in moravškega svetnika Saše Mikliča je objavila brez njegovega soglasja oziroma proti njegovi volji, saj gospod Miklič, kot je mogoče brati v članku, ni želel v Reporterju pogrevati starih zgodb.
Kršitev 14. člena pritožnik utemeljuje s tem, da novinarka ni dobila privolitve za fotografiranje na zasebni posesti, pa je to vseeno storila. Iz celotnega konteksta članka je razvidno, da tudi ni šlo za tako imenovano tiho privolitev Balažicevih, saj je jasno, da tam ni bila zaželena.
Glede kršitve 15. člena pritožnik navaja, da v članku ni mogoče razmejiti informacije od novinarkinih komentarjev. Izjave prizadetih, dr. Balažica ali dr. Krajnik, praviloma opremi z lastnimi ciničnimi pripombami, na primer »Psihoanaliza pa taka!« ali »Malo bolj vroče strasti.« Drugim sogovorcem pridaja atribute »potrjeno«, »resnično«.
Čeprav gre v Reporterjevem članku za javne osebe, je pogrevanje starih konfliktov potem, ko so jih prizadeti med seboj že zgladili, nesprejemljivo, meni pritožnik, ker gre za pretirano poseganje v njihovo zasebnost in zato za kršitev 17. člena kodeksa. Novinarka je nenajavljeno vstopila v njihovo zasebnost in brez dovoljenja tudi fotografirala g. Balažica starejšega, ki ga je nepripravljenega nadlegovala z vprašanji. Pritožnik poziva NČR k širši razpravi o mejah poseganja v družinsko zasebnost vsakogar, tudi javnih osebnosti.
Novinarka samo enkrat v tristranskem članku omeni, da proti dr. Krajnik ni bil uveden postopek. Sočasno pa doda nesramna namigovanja o delu policije, češ da je primer pometla pod preprogo. Pritožnik je zapisal: »Proti njej ni bil uveden noben postopek, bi pa bil, če bi on še naprej govoril o tem, kaj se je zgodilo«, zapiše novinarka po pogovoru z M. Balažicem starejšim. Med udeleženci konflikta je v preteklosti že prišlo do pomiritve, teža dejanj pa ni bila taka, da bi zahtevala restriktivno ukrepanje organov, kljub temu novinarka piše o »pometanju pod preprogo«. Glede vprašanja, zakaj je bil postopek ustavljen, bi morala pridobiti stališče uradnih oseb, česar ni storila. 18. člen je po njegovem kršil tudi odgovorni urednik Reporterja, ki je dal soglasje k takemu članku brez navedb ustreznih virov.
Novinarka Biserka Karneža in odgovorni urednik Reporterja Silvester Šurla se na poziv NČR na pritožbo nista odzvala.