Hana Kovač proti odgovornemu uredniku Bojanu Budji, Slovenske novice

Stališče NČR DNS in SNS

Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Brane Piano (podpredsednik), Ranka Ivelja, Nataša Štefe, Igor Vobič, Vanja Tekavec, Damijana Žišt, Sonja Merljak Zdovc in Peter Merc (članice in člani), je na seji 6. 2. 2025 v primeru Hana Kovač proti Slovenskim novicam sprejelo stališče, da Bojan Budja ni kršil Kodeksa novinarjev Slovenije.

Primer: Hana Kovač proti odgovornemu uredniku Bojanu Budji, Slovenske novice

Hana Kovač v pritožbi navaja, da je bil 2. 4. 2024, ob 9.30. na portalu Slovenske novice objavljen članek z naslovom Stanovalci v centru Ljubljane si bodo žal zapomnili velikonočni ponedeljek, avtor članka je naveden kot S. U. Pritožnica je zapisala, da sam članek ni problematičen: govori o kriminalu med velikonočnimi prazniki, v njem pa je “simbolična fotografija”, na kateri je, tako pritožnica, videti roko temnopoltega prebivalca pri kriminalni aktivnosti. Zato je po njenem problematična fotografija. »Glede na to, da sam članek ne omenja priseljencev kot storilcev kriminalne dejavnosti, je fotografija brezpredmetna in popolnoma neprimerna ter posredno nakazuje na krivdo temnopoltih prebivalcev v Ljubljani, ki so v veliki meri migranti. S tem članek perpetuira škodljive stereotipe o nasilnosti in kriminalnosti priseljencev,« še navaja Kovač v pritoži. Z objavljeno fotografijo so Slovenske novice, meni Kovač, kršile 10. , 19. , 20. in 21. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.

Slovenske novice so odgovorile na navedbe Hane Kovač. V imenu odgovornega urednika Slovenskih novic in slovenskenovice.si Bojana Budje je odgovorila Budjina namestnica Olga Cvetek. Zapisala je, da obravnavani prispevek ne krši nobenih določb Kodeksa novinarjev Slovenije, zato da je pritožba v celoti neutemeljena. Slovenske novice so družbeno odgovoren medij, ki dosledno uresničuje novinarsko poslanstvo varovanja demokracije in temeljnih svoboščin, je zapisala, varovanju pravic ranljivih skupin pa namenja še posebno pozornost. Pri obravnavanem prispevku gre za poročanje o interventnih dogodkih na področju kriminalitete, ki so jih obravnavali policisti med velikonočnimi prazniki. Prispevek je bil opremljen s simbolično fotografijo roke pri kriminalni aktivnosti. Glede simbolične fotografije prijaviteljica išče (neobstoječo) povezavo med vsebino članka in fotografijo, na kateri naj bi bila roka temnopoltega človeka.

Urednica je pojasnila, da gre za simbolično, t. i. stock fotografijo agencije Getty Images, ki prikazuje roke fotomodela iz Poljske pri preverjanju, ali so vrata zapahnjena (opis fotografije: »Man pulling a lock checking if it is secure«). Ta oseba ni temnopolta, kar je iz fotografije tudi jasno razvidno. Iz navedenega je torej jasno, da Bojan Budja kot odgovorni urednik Slovenskih novic in slovenske novice.si ni kršil Kodeksa, je zapisala Cvetek.

SKLEP:

Bojan Budja ni kršil 10., 19., 20. in 21. člena Kodeksa novinarjev Slovenije.

Obrazložitev: NČR ugotavlja, da avtor prispevka oziroma odgovorni urednik Bojan Budja ni kršil 10., 19., 20. in 21. člena novinarskega kodeksa. 10. člen ni bil kršen, ker je iz objave podpisa pod fotografijo jasno razvidno, da gre za simbolično fotografijo. 19. člen ni bil kršen, ker je na objavljeni fotografiji le roka odrasle osebe, ki je ni mogoče povezati z otroki, mladoletniki ali osebami s telesnimi ali duševnimi motnjami, pri objavljanju fotografij katerih mora novinar pokazati posebno obzirnost.

Po mnenju NČR nista bila kršena niti 20. in 21. člen kodeksa. V članku je objavljena simbolična fotografija, t. i. stock fotografija agencije Getty Images, ki prikazuje roko foto modela iz Poljske pri preverjanju, ali so vrata zapahnjena, kot je navedla urednica. Tudi besedilo prispevka ne podpira interpretacije pritožnice, da gre za širjenje “škodljivih stereotipov o nasilnosti in kriminalnosti priseljencev”. Zato NČR meni, da Slovenske novice z objavo omenjene fotografije niso širile rasnih stereotipov in spodbujale k nestrpnosti oziroma nasilju.