Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (NČR), v sestavi Tatjana Pirc (predsednica), Brane Piano (podpredsednik), Ranka Ivelja, Vanja Tekavec, Jure Tepina, Igor Vobič, Damijana Žišt (članice in člani), je na seji 6. 3. 2025 v zadevi Splošna bolnišnica Celje proti Andreji Rednak, novinarki spletnega medija Finance.si, odločilo, da je novinarka kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Splošna bolnišnica Celje proti novinarki Andreji Rednak
Pritožnica Splošna bolnišnica Celje (SBC), zanjo Odvetniška družba Zidar Klemenčič, novinarki Financ Andreji Rednak očita, da je v prispevku Bolnišnica Celje plačuje »nore« cene za opremo za srčne operacije, ob-javljenem 17. 9. 2024 na spletnem portalu Finance.si, kršila 1. , 3. in 4. člen Kodeksa novinarjev Slovenije (kodeks). V članku je novinarka pisala o vzpostavitvi kardiokirurkega oddelka v Splošni bolnišnici Celje (SBC) in med drugim primerjala nabavo medicinske opreme treh bolnišnic, SBC, UKC Maribor (UKCMB) in UKC Ljubljana (UKCLJ).
Po mnenju pritožnice je novinarka 3. člen kodeksa kršila, ker je zapisala hude obtožbe o SBC v zvezi s porabo javnih sredstev pri nabavi medicinske opreme za potrebe vzpostavljanja novega kardiokirurškega oddelka, pred objavo pa ni pridobila odziva SBC. Pritožnica pravi, da več navedb v prispevku prikazuje, da naj bi SBC v zvezi z kardiokirurškim oddelkom očitno neutemeljeno in negospodarno porabljala sredstva. To nakazuje naslov in tudi podnaslov “Bolnišnica, ki se ji mudi z nabavo za vzpostavitev novega oddelka, ki so si ga zaželeli imeti, je privolila v zelo visoke ponudbene cene dobaviteljev. Nepotrebna in negospodarna poraba denarja?” Poleg tega pritožnica kot očitek o negospodarni in neutemeljeni rabi javnih sredstev prepoznava tudi v zapisih »V takih razmerah in kljub precejšnji izgubi pri poslovanju je direktor privolil v ponujene zelo zasoljene cene nekatere opreme«, »Poiskali smo nekaj primerjav, razlike v cenah med bolnišnicami – za bolj ali manj enako medicins-ko opremo – so naravnost ‘nore’«, »Ob tem se sprašujemo, ali bo kdo od pristojnih – denimo svet SB Celje, min-istrstvo za zdravje, računsko sodišče… – proučil in problematiziral po našem mnenju negospodarno porabo denarja. Dvomimo.« ter v izpostavljenih navedbah »1. Aparat ECMO; dva- do štirikratna razlika v ceni«, »2. Intraaortne črpalke: do trikratna razlika v ceni« in »Dvomimo, da bo zapravljanje koga od pristojnih zmo-tilo.«.
Pritožnica pravi, da ji je novinarka očitala najmanj nenamensko porabo javnih sredstev. Novinarka se v prispevku sklicuje na objave na portalu javnih naročil, zato pritožnica meni, da ji novinarka negospodarno po-rabo sredstev očita v zvezi z izvedbo postopka javnih naročil in posledično pri razpolaganju s sredstvi, to pa razume tudi tako, da ji novinarka, sicer posredno, z drugimi besedami, očita, da bi bilo lahko storjeno kaznivo dejanje.
Pritožnica trdi, da gre za hude obtožbe, a jo je novinarka za njen odziv vprašala šele 27. 9. 2024, torej po tistem, ko je pritožnica zahtevala in so Finance.si 26. 9. 2024 objavile popravek. Šele 27. 9. 2024 je novinarka od SBC zahtevala pogodbe, ponudbe in predračune izbranega ponudnika.
Po mnenju pritožnice je novinarka kršila tudi 1. in 4. člen kodeksa, ker je navedla, da je SBC kupila aparat ECMO (Etracorporeal membrane oxygenation, kar v prevodu pomeni aparat za zunajtelesno membransko oksi-genacijo), kar ne drži. SBC je kupila sistem za zunajtelesni krvni obtok (ZTO), kar je razvidno iz javno dostopne razpisne dokumentacije in predračuna. Pritožnica trdi, da aparata ECMO in aparat/sistem ZTO niso primerljivi. Obenem je iz javno objavljene razpisne dokumentacije razvidno, da je UKCLJ kupil prenosni aparat ECMO s potrošnim materialom in vzdrževanjem, UKCMB pa aparat ZTO s potrošnim materialom in vzdrževanjem. Toda novinarka je aparata/sistema ZTO, ki sta ju kupila SBC in UKCMB, preimenovala v aparat ECMO in ju primerjala s prenosnim aparatom ECMO UKCLJ, iz tega pa zaključila in zapisala, da je šlo za dva- do štirikratno razliko v ceni. Pritožnica meni, da gre za potvarjanje dejstev, kar je v nasprotju s 1. in 4. členom kodeksa. Novinarka ne samo, da se ni izognila napakam, ampak jih je zagrešila namerno, pri tem pa zamolčala informacije, ključne za razumevanje teme. 4. člen je kršila tudi, ker pri primerjavi nabav aparata ECMO med SBC in UKCMB ni nav-edla, da sta bolnišnici zahtevali različen potrošni material in je s tem zamolčala informacije, ključne za razumevanje obravnavane teme.
Pritožnica poudarja, da je za aparat UKCLJ očitno, da ni primerljiv s sistemoma SBC in UKCMB. Za SBC je novinarka navedla, da je kupila aparat ECMO s sedemletnim vzdrževanjem in sedemletnim potrošnim materi-alom, za UKCMB pa, da je od istega dobavitelja kupil aparat ECMO s sedemletnim vzdrževanjem in štiriletnim potrošnim materialom od istega dobavitelja za 421.927,00 EUR, kar je skoraj pol manj, kot je odštela SBC. Ni pa novinarka ob tem navedla, da sta bolnišnici zahtevali različni potrošni material. Pritožnica navaja, da je na letni ravni vključila skoraj trikrat več potrošnega materiala kot UKCMB. SBC je vključila še dodaten material, vse to pa je vplivalo na skupno vrednost naročila. Novinarka se tudi ni opredelila do tehničnih zahtev apara-ta/sistema in do parametrov vzdrževanja, ki so ključni za ugotavljanje primerljivosti posameznega predmeta, zato je po mnenju pritožnice tudi s tem kršila 4. člen kodeksa.
Kršitev 4. člena pritožnica očita novinarki tudi v delu prispevka, kjer novinarka primerja nakupe intraaortnih balonskih črpalk v SBC, UKCMB in UKCLJ, saj ne navede, da so bolnišnice zahtevale različno vrsto in količine potrošnega materiala ter da vzdrževanje ni primerljivo tudi po vsebini in ne le glede na leta, čeprav so podatki o teh javnih naročilih javno objavljeni. Naredila ni niti primerjave tehničnih zahtev posameznega aparata, posledično pa ni ugotavljala, ali gre za primerljive predmete, vključno s ceno.
Pritožnica je pritožbi priložila:
– elektronsko pošto novinarke s 27. 9. 2024 z zahtevo za dokumentacijo
– popravek pritožnice, objavljen na Finance.si 26. 9. 2024
– fotografiji aparata/sistema ZTO in prenosnega aparata ECMO
– povezave na tri dokumentacije na spletni strani enaročanje.si
– 2 predračuna v dveh postopkih
– primerjalno tabelo naročil SBC (2024) in UKCMB (2023)
– 2 primerjalni tabeli specifikacij javnih naročil SBC, UKCLJ in UKCMB
– več predračunov in pogodb
Novinarka je na pritožbo odgovorila
Novinarka je na pritožbo odgovorila in zavrnila očitke o kršitvah kodeksa. Poudarja, da SBC vse do vložitve pritožbe na NČR v prikazu nasprotnih dejstev ali sporočilih za javnost ni zanikala nobene številke o cenah medicinske opreme za srčne operacije, ki so bile objavljene v prispevku. Prav tako ji ni sporočila nobenih dru-gačnih cen, ki bi ovrgle objavljene podatke ali dokazovale, da SBC opremo kupuje po primerljivih cenah glede na drugi bolnišnici. Novinarka vztraja, da je SBC kupila podobno opremo z vzdrževanjem in potrošnim materi-alom bistveno dražje kot drugi bolnišnici.
Glede očitka o nepreverjanju informacij novinarka pravi, da prispevek temelji na javnih uradnih podatkih, pri katerih velja absolutno načelo zaupanja; ti so sami po sebi točni, pravilni, vredni zaupanja; novinarji niso dolžni preverjati javnih podatkov. Uporabljeni javno dostopni podatki in njihova objava ne morejo prizadeti pravic ali interesov osebe ali pravne osebe ne v ožjem ne v širšem kontekstu objave članka, je zapisala. Podatke o vrednosti javnih naročil ali sklopov naročil, ki jih je uporabila v prispevku, so objavile bolnišnice in dobavitel-ji/ponudniki na portalu javnih naročil in portalu elektronskih javnih naročil. Viri so v prispevku navedeni, dodane so spletne povezave. Zato zavrača očitek o nepreverjanju točnosti zbranih informacij.
V zvezi z očitki o hudih obtožbah novinarka poudarja, da v prispevku ne trdi, da SBC nenamensko uporablja sredstva. SBC ji tudi neutemeljeno pripisuje očitek, da bi lahko šlo za kaznivo dejanje. Dikcija v podnaslovu je v obliki vprašanja in ne trditve.
Novinarka priznava, da je enkrat zapisala svoje mnenje o negospodarni porabi javnega denarja, kar je sklepala na podlagi pregledanih in primerjanih podatkih o skupni vrednosti podobnih nabav bolnišnic ter na predhodnem dogajanju z vzpostavljanjem novega oddelka, ki so ga želeli v SBC in je vključeval nujno obsežno nabavo opreme in zaposlovanje številnega novega kadra. Poudarja, da v članku ni očitanih hudih obtožb, zato ni bilo potrebe, da bi o tem morala pridobiti odziv SB Celje.
Glede očitkov, da naj bi zamolčala bistvene informacije ali da primerja neprimerljivo, novinarka izpostavlja, da v članku ne trdi, da gre pri nabavah bolnišnic za popolnoma enako opremo. Navedla je, da je poiskala nekaj primerjav o razlikah v cenah med bolnišnicami »za bolj ali manj enako medicinsko opremo«, pa tudi, da »cena zbode v oči, če jo primerjamo s podobnimi nabavami drugih bolnišnic, pri čemer je sicer treba upoštevati razlike v obdobju vzdrževanja in pri potrošnem materialu«. Na več mestih je tudi opozorila na razlike med bolnišnicami pri obdobju vzdrževanja in pri potrošnem materialu.
Novinarka pravi da je primerjala, kar je bilo javno objavljeno. Poudarja, da je razpisna dokumentacija bolnišnic za javna naročila obsežna in da je ni mogoče podrobno pojasnjevati ter s tem obremenjevati bralcev. So pa v prispevku tudi spletne povezave na uradne objave za bralce, ki bi jih zanimale podrobnosti.
Očitki glede navedb o aparatu oziroma sistemu za zunajtelesni krvni obtok oziroma ECMO novinarka odgovarja, da gre za iskanje dlake v jajcu in ne za bistvene vsebinske razlike pri predmetu nabave. Nasprotno, UKCMB in SBC sta kupila isto opremo HLM55 proizvajalca LivaNova, dobavitelja Meditrine. To opremo v nazivu javnega naročila in v razpisni dokumentaciji UKCMB imenuje »aparat za zunajtelesni krvni obtok«, SBC pa »sistem za zunajtelesni krvni obtok (ZTO)«. Novinarka trdi, da je pogost izraz za to opremo kar ECMO – Extracorporeal Membrane Oxygenation (aparat za zunajtelesno membransko oksigenacijo).
Novinarka navaja, da je iz razpisne dokumentacije SBC razvidno, da kupuje, »aparat za ZTO«, sestavljen iz modularne konzole s prostorom za več vrst črpalk, kontrolne enote za nadzor in prikaz posameznih modulov, nameščen pa mora imeti tudi mehanski mešalec plinov in aparat za regulacijo temperature itd. Iz razpisne dokumentacije UKCMB pa je razvidno, da gre pri aparatu za zunajtelesni krvni obtok dejansko za »komplet« in da tudi ta vključuje elemente, kot so konzola, kontrolne enote, različne črpalke, vensko zapiralo, mehanski mešalec plinov, aparat za gretje in hlajenje itd. Pravi, da sta bolnišnici očitno kupili aparat/sistem z zelo podob-nimi ali enakimi elementi, zato je uporabila izraz aparat za zunajtelesni krvni obtok oziroma aparat ECMO. Novinarka priznava nenamerno površnost pri nazivu predmeta nakupa SBC, a vztraja, da gre vsebinsko za enako/zelo podobno opremo in celo isti model proizvajalca in ne za neprimerljivo opremo.
Smiselno enaka pojasnila novinarka podaja tudi glede primerjave bolnišnic pri nabavi intraaortne balonske črpalke z vzdrževanjem in potrošnim materialom. Tudi v zvezi s tem zavrača očitke pritožnice.