Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter, Mario Belovič, Vasja Jager, Nina Jerman, Alma M. Sedlar (člani), je na seji 18. 12. 2013 v primeru Jani Soršak proti Karmen Špacapan (Svet24, svet24.si) ugotovilo, da je urednica kršila Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Jani Soršak proti Karmen Špacapan (Svet24, svet24.si)
Dne 19. 9. 2013 je časnik Svet24 na svoji spletni strani objavil prispevek z naslovom „Soršak naj bi pijančeval, osvajal in razgrajal“, ki je bil kasneje objavljen tudi v tiskani izdaji omenjenega medija. V njem neznani avtor, podpisan zgolj z začetnicami I. P., poroča o anonimnem dopisu, ki naj bi ga prejeli v uredništvu in v katerem nekdanjemu direktorju Urada za varstvo konkurence Janiju Soršaku njegovi takratni uslužbenci očitajo vrsto moralno spornih pa tudi kaznivih dejanj – med njimi mobing zaposlenih, uživanje alkohola med delovnim časom, „čudne posle z Mercatorjem“, vpletenost v kriminalistične postopke, zlorabo položaja, neupravičeno obračunavanje potnih stroškov za zasebne poti in klientelistično zaposlovanje.
Pritožnik dokazuje, da sta s tem anonimni avtor prispevka in njegova urednica prekršila 1. člen kodeksa (Novinar mora preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam…), saj navedb iz anonimke nista niti poskusila preveriti pri njem, kar jima – saj gre po njegovem mnenju za hude obtožbe – še posebej nalaga tudi 3. člen kodeksa (Novinar mora pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo…).
Z uporabo ekspresivnih označb o pritožnikovi osebnosti, videzu in delovanju (…deluje, kot da bi bil vsak večer pri maši…, nad njimi (zaposlenimi, opomba NČR) se izživlja…, je bil Soršak nekaj časa celo zaposlen pri Senici, od koder pa naj bi moral pobrati šila in kopita, ko je prišla na dan njegova nasilnost…) naj bi urednica in novinar prekršila tudi 2. člen kodeksa (Novinar se mora izogibati nekorektnemu, osebno žaljivemu predstavljanju podatkov in dejstev.). Pritožnik še navaja, da sta z neupoštevanjem njegove plati zgodbe ravnala tudi v neskladju s 4. členom (Novinar ne sme zamolčati informacij, ključnih za razumevanje obravnavane teme.), za nameček pa nista opozorila, da prispevek temelji na „ugibanjih brez vsakršne dejanske osnove“, kar je po pritožnikovem mnenju v nasprotju s 5. členom (Ko novinar objavlja nepotrjene informacije, govorice ali ugibanja, mora na to opozoriti.). Prav tako nikjer nista navedla vira obtožb oziroma (anonimnega) dopisa, s čimer naj bi kršila tudi 6. člen (Novinar mora, kadar je le mogoče, navesti vir informacije.). Z objavo fotografije pritožnika in podpisom „Kaj se skriva za nedolžno obrazno masko?“ pa naj bi urednica in avtor prispevka kršila tudi 10. člen (Montaža, napoved, naslovi in podnapisi ne smejo potvarjati vsebine…).
Na pritožbo je odgovorila odgovorna urednica Sveta24 Karmen Špacapan, ki ni želela razkriti identitete pisca spornega prispevka, zato v postopku pred NČR sama nosi odgovornost za njegovo objavo. Po njenem mnenju jo dejstvo, da je naslov članka napisan v pogojni obliki, zadostno zagotovilo, da bralci navedb v njem niso razumeli kot dejstva, temveč trditve, ki vsakemu posamezniku prepuščajo možnost presoje, ali jim bo verjel. Zato po njenem ne gre za hude obtožbe; svoje stališče urednica dodatno utemeljuje s sklicevanjem na ustavno zagotovljeno pravico do izražanja, zaradi katere po njenem mnenju „vsak poseg v osebnostne pravice še ne pomeni nedopustnega ravnanja.“