Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Jernej Rovšek, Uroš Gramc, Davorin Koron in Mario Belovič (člani), je na seji 9. aprila 2014 v primeru Šime Ivanjko (pritožnik) proti Kseniji Horvat Petrovčič (urednica Informativnega programa TV Slovenija, v nadaljevanju urednica) ugotovilo, da urednica ni kršila Kodeksa novinarjev Slovenije (KNS).
Primer: Šime Ivanjko proti Kseniji Horvat Petrovčič (TV Slovenija)
Pritožnik se je NČR pritožil 9. decembra 2013, ker meni, da je bilo poročanje o njem v prispevku v okviru oddaje Tarča 14. novembra 2013 v nasprotju s standardi medijskega poročanja in pomeni kršitev KNS. Pritožbo je po pozivu dopolnil 20. decembra 2013. V pritožbi uveljavlja kršitev 2., 3., 14. in 18. člena KNS.
Pritožnik meni, da je celotna oddaja v javnosti izzvenela, kot da so vse osebe, ki so se pojavile v oddaji, v predkazenskem postopku. V oddaji je bilo govora o domnevno kriminalnih poslovnih dejanjih njegovega sina; ta naj bi izven oddaje novinarki omenil njegove spore z novinarji, ki naj bi bili razlog za poročanje o njem. Delovanje pritožnika ni bilo v ničemer povezano s poslovanjem njegovega sina, vendar o dejstvih, o katerih je bilo govora v oddaji, ni mogel povedati svojega mnenja. Njegovo delovanje, ustanavljanje društev, inštitutov in družb ni kaznivo in škodljivo za Maribor. Pritožnikovo 52-letno delo v Mariboru morda res ni koristno, vendar nikakor ni škodljivo in vzrok za stanje v Mariboru, kot je to možno sklepati iz poročanja v obravnavani oddaji.
Pritožnik uveljavlja kršitev 2. člena KNS ker naj bi bilo poročanje o njem nekorektno, predstavljanje podatkov in dejstev o njem pa osebno žaljivo (posebej način poročanja in podton sporočila javnosti). 3. člen naj bi bil kršen, ker novinarka od njega ni poskušala pridobiti odziva, čeprav ga informacije zadevajo in ga sin glede tega ne more nadomestiti. 14. člen naj bi bil kršen z objavo fotografije brez privolitve, 18. pa, ker novinarka ni bila pazljiva pri omembi imena in fotografije pritožnika, ker naj bi bilo poročanje o domnevnih kaznivih dejanjih njegovega sina poročanje o predkazenskem postopku.
Pritožnik je NČR seznanil tudi s svojo korespondenco z Varuhom pravic gledalcev in poslušalcev RTVS (Varuh PGP), ki pa za odločanje razsodišča ni pomembna, saj Varuh PGP in NČR delujeta na podlagi različnih pravnih podlag in načel.
Na pritožbo je odgovorilo uredništvo Tarče oz. Informativnega programa TV Slovenija 10. 2. 2014. Poudarjajo, da s prispevkom v ničemer niso kršili Kodeksa novinarjev Slovenije. Tema obravnavane oddaje je bil Maribor kot primer mesta, ki propada in prosi državo za pomoč in kjer so si ljudje z vstajo postavili novo oblast. V prispevku so se ukvarjali s trenutnim stanjem in vzroki zanj: brezposelnostjo, socialnimi težavami, propadlimi investicijami, interesno-koruptivnimi mrežami prejšnjega župana in drugim. Med pomembnejšimi zgodbami so omenili primer podjetja Vinag in njegovega lastnika Lea Ivanjka. Ujeli so ga na javni prireditvi, vendar pred kamerami ni bil ničesar pripravljen pojasniti, je pa kasneje poudaril, da je njegov oče, g. Šime Ivanjko, dobil že veliko tožb zoper novinarje, kar so razumeli kot grožnjo. To so v prispevku povedali in v oddajo dodali nekaj podatkov iz javnih evidenc, da bi javnost razumela, za katerega očeta gre. Nič niso dodali in komentirali. Sliko pritožnika so objavili, ker gre za relativno javno osebnost, kar dokazuje njegova razvejana dejavnost in pojavljanje v medijih.