Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Gojko Bervar (podpredsednik), Jože Možina, Nada Ravter, Davorin Koron, Špela Šipek, Brigita Mohorič, Ranka Ivelja (člani) je na seji 20. januarja 2004, v primeru Drago Košutnik proti Urši Splichal, novinarki Slovenskih novic razsodilo, da je Urša Splichal kršila novinarski kodeks.
Primer: Drago Košutnik proti Urši Splichal – Slovenske novice
Drago Košutnik novinarki dnevnika Slovenske novice Urši Splichal v članku z naslovom » Romska krogla domačina v vrat«, objavljenem 18.5.2004 očita kršitev Kodeksa novinarjev Slovenije. Pritožnik meni, da je novinarka v članku, v katerem opisuje dogodek, ki se je zgodil 16. 5. 2004 v vasi Krka na Dolenjskem kršila 2., 8., 21. in 23. člen Kodeksa novinarjev Slovenije.
Novinarka poroča o dogodku, ki se je zgodil v vasi Krka na Dolenjskem, v katerem so udeleženi prebivalci te vasi in štirje pripadniki romske etnične skupnosti. Slednji naj bi se po poročanju novinarke naselili na zemljišču na robu vasi, ne da bi za dovoljenje prosili lastnika. Pritožnik pa zatrjuje, »da so lastnika zemljišča prosili za dovoljenje in so tako dovoljenje tudi dobili«. Novinarka govori o »taboru«, v katerem so se za več dni naselili pripadniki romske etnije in nato pojasnjuje, da so se vaščani, okoli 25 naj bi jih bilo, odločili, da gredo do kraja, kjer so prebivali »prišleki« oz. »nedobrodošli prišleki«, in jim povedo, da niso zaželjeni. Na poti do »tabora« so prebivalci vasi Krka poklicali policijo in ji sporočili svoj namen, policisti pa so jim naročili, naj počakajo nanje.
Ob srečanju prebivalcev in pripadnikov romske etnije je prišlo do streljanja, v katerem je bil ranjen prebivalec vasi Krka. Novinarka o dogodku poroča tako, da navaja pripovedovanje udeležencev dogodka, prebivalcev vasi Krka, v nekaterih delih pa povzema njihove informacije. Ob tem navaja tudi informacije iz policijskega poročila, po mnenju pritožnika pa je pisala z namenom širjenja rasne in etične nestrpnosti. Pritožnik še dodaja, da je povzemala le izjave udeležencev dogodka in nekaterih drugih prebivalcev vasi Krka, ki pa niso bili soudeleženi v dogodku, ti pa so opisovali druge dogodke v preteklosti in podajali svoja stališča o siceršnjih nesoglasjih z Romi. Predstavnikov romske etnije ni povprašala po njihovem videnju dogodka. Pritožnik trdi, da je novinarka s tem kršila 2. člen kodeksa.
Pritožnik še meni, da je novinarka kršila tudi 8. člena kodeksa, saj naslov članka (»Romska krogla domačina v vrat«), podnaslovi (»Pred dobrim tednom so se pri vasi Krka na zasebnem zemljišču utaborili Romi« – Domačinom naj bi na veliko kradli in jim grozili – V nedeljo je zavrelo: vaščani so šli povedati Romom, da so nezaželjeni – Dogodki so potekali kot blisk: krogla iz romskega kombija je zadela domačina Draga Straha v zatilje – Pridržali 18-letnika«) in mednaslovi navajajo bralca k drugačnim sklepanju in razumevanju dogodka, kot pa ga bralec dobi ob prebiranju celotnega članka.
Pritožnik še trdi, da je novinarka kršila tudi 21. člena kodeksa, saj je po njegovem mnenju že iz naslova / »Romska krogla domačina v vrat« lahko razbrati, da je na »domačina« streljal »Rom« in je torej kriv, poleg tega pa je po pritožnikovem mnenju celoten članek pisan tako, da bralca navaja k mnenju, da je krivda Roma nesporna.
Pritožnik tudi trdi, da je novinarka kršila 23. člena kodeksa, saj je po njegovem mnenju članek primer nestrpnosti do pripadnikov romske etnije. Trdi še, da je novinarka v članke nekritično vnesla vrsto stereotipov o Romih ter, da v članku zagovarja diskriminacijo na rasni osnovi.
Novinarka Slovenskih novic Urša Splichal se ni odzvala na poziv Novinarskega častnega razsodišča, da naj odgovori na domnevne kršitve kodeksa.