Razsodba/Stališče NČR DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (NČR), v sestavi v sestavi Tatjana Pirc, predsednica, Brane Piano, podpredsednik, Sonja Merljak Zdovc, Damijana Žišt, Vanja Tekavec in Manica Janežič Ambrožič je na seji, ki je potekala 14. 11. 2024 v primeru Anica Šoštarič proti Adriani Gašpar, Andreju Bedeku in Juretu Kljajiću odločilo, da novinarja in urednica niso kršili Kodeksa novinarjev Slovenije (Kodeks).
Primer: Anica Šoštarič proti direktorici in odgovorni urednici Adriani Gašpar, novinarju Andreju Bedeku in novinarju Juretu Kljajiću (Vestnik.svet24.si)
Anica Šoštarič (pritožnica) se pritožuje zaradi prispevka Stanovski kolegi Anici Šoštarič po več disciplinskih postopkih slekli togo , ki je bil 16. 5. 2024 objavljen na spletnem portalu Vestnika.
Urednici in novinarjema očita kršitve 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 12. ,13. ,14. , 16. in 18. člena kodeksa.
Vsem trem očita kršitev 1. člena, ker da so objavili nepreverjene informacije. Trdi, da je še zaposlena na tožilstvu in da disciplinski postopek proti njej ni končan in pravnomočen. To naj bi novinarju Bedeku pojasnil predsednik disciplinskega sodišča. Navaja še, da se Bedek ni podpisal kot avtor, temveč je podpisan Kljajić, urednica pa je dopustila objavo takšne vsebine. Pritožnica zavrača navedbe, da bi kdaj zapustila kraj prometne nesreče in da se ni »slabo obnašala«, temveč so se drugi do nje, kljub temu pa je Bedek po njihovem naročilu neresnice objavil.
Kršitev 2. člena avtorju očita, ker je žaljivo predstavljal podatke, ko je zapisal, da naj bi ji stanovski kolegi kot prvi tožilki v Sloveniji »slekli togo«. S tem je namigoval, da bo dobila odpoved, to pa je zavajajoče, saj na delovnem in socialnem sodišču še teče njena tožba proti delodajalcu v zvezi z delovnim mestom, inšpektorat za delo pa obravnava kršitev njenih pravic.
Trditev, da je zapustila kraj nesreče zaradi alkoholiziranosti, je po njenem prepričanju huda obtožba in kršitev 3. člena, saj objavljena trditev ne drži. Tudi Bedeku je po telefonu pojasnila, kakšna je razlika med tem, da ni opravila preizkusa, in tem, da so ji bile kršene pravice in je zato zahtevala strokovni odvzem krvi in prisotnost odvetnika, a ji zahteve niso odobrili.
Novinarja Bedek in Kljajić sta po mnenju pritožnice kršila 4. člen, ker je Kljajić zamolčal, čeprav je vedel, da je bila dan pred objavo potrjena za odvetnico. To torej ne pomeni, da so ji »slekli togo stanovski kolegi«, temveč je sama že prej sprevidela, da ji bo predpostavljeni onemogočal, da bi kandidirala za vodjo in bi sama dala odpoved, piše pritožnica, ki dodaja, da potrditev nujno še ne pomeni, da bo slekla tožilsko togo, saj se o tem še ni odločila.
Pritožnica pravi, da je novinar kršil 5. člen, ker na začetku prispevka ni opozoril, da objavlja nepotrjene informacije, govorice ali ugibanja. To je zapisal šele v nadaljevanju, pojasnjuje pritožnica.
Gašpar, Bedek in Kljajić so po mnenju pritožnice kršili 12. člen, ki prepoveduje nedovoljen način zbiranja podatkov oz. morajo takšno ravnanje in razloge zanj, kadar gre za informacije, ki so za javnost izrednega pomena, predstaviti javnosti. Objavili so novico, ki ni izrednega pomena. Obenem ni jasno, kako so prišli do podatkov o disciplinskem postopku. Nanašajo se tudi na njeno zasebno življenje in niso informacije izrednega pomena. Da informacije o postopku do pravnomočnosti niso dostopne javnosti, je bil Bedek tudi opozorjen, je zapisala pritožnica.
Novinarjem pritožnica očita kršitev 14. člena, saj nikoli ni privolila v slikovno snemanje, nasprotno, pri svojem delu in »izven delovnega mesta« je novinarjem slikanje in objavo svojih fotografij vedno prepovedala.
Odgovorni urednici očita kršitev 16. člena, saj odgovarja za vsebino komentarjev na spletni strani. O tem mora oblikovati pravila, piše pritožnica. Komentar bralca v zvezi s postopkom, ki je v nasprotju s pravili, bi morala umakniti, saj disciplinski postopek še ni končan. Zaradi objave spornega prispevka v Vestnik.si, meni pritožnica, je bil tudi na spletnem portalu Slovenskih novic objavljen prispevek z njeno fotografijo.
Novinarju očita kršitev 18. člena, saj bi moral opozoriti, da odločitev o njej ni pravnomočna. Na to je opozoril le »v drobnem tisku« in sicer, da kar pišejo »ni potrjeno ne zanikano«.
Pritožnica ob očitkih o kršitvah kodeksa navaja še druge očitke novinarju Bedeku in nadrejenim. Meni, da je bilo njeno ravnanje kvečjemu moralno vprašljivo, za kar je (bila) obravnavana na komisiji za etiko in integriteto in v disciplinskem postopku, novinarji pa so s svojim pisanjem škodili njeni družini in tožilski organizaciji.
Urednica Adriana Gašpar in novinar Jure Kljajić nista odgovorila na pritožbo, Andrej Bedek pa je nanjo odgovoril:
Andrej Bedek (novinar) pojasnjuje, da prekrške pritožnice za portal Vestnik.si in časopis Vestnik spremlja od njenega prometnega prekrška februarja 2019, zadnji prispevek o njej pa je napisal 16. avgusta 2024 in sicer o tem, da je postalo pravnomočno, da pritožnici odvzamejo tožilsko funkcijo. Novinar poudarja, da je vse od objave prvega prispevka prejemal klice in grožnje pritožnice, da mu bo uničila kariero, tožila za odškodnino in da pozna vse na Novinarskem častnem razsodišču, ki mu bo odvzelo licenco.
Novinar pravi, da je vsakič, ko je od uradnih institucij (Okrožno državno tožilstvo Murska Sobota, Vrhovno državno tožilstvo, Policijska uprava Murska Sobota) pridobil podatke o tožnici in jih preveril pri več med seboj nepovezanih virih, pritožnici telefoniral in jo prosil za komentar. Svojih prekrškov ni komentirala, pogosto pa je govorila, da je žrtev v službi. Ko jo je vprašal, ali lahko o tem predstavi argumente, sta se večkrat dogovorila za srečanja, na katera pa ni nikoli prišla.
V zvezi s prispevkom, objavljenim 16. 5. 2024, novinar pojasnjuje, da je ABE okrajšava njegovega imena in priimka, Jure Kljajić pa je zgolj avtor fotografij. Novinar piše, da je prispevek pripravil na podlagi odgovorov disciplinskega sodišča pri Vrhovnem državnem tožilstvu, informacij več med seboj nepovezanih virov ter izjave predsednika disciplinskega sodišča, ki je potrdil, da gre za prvi takšen primer v Sloveniji. Za komentar je več dni poskušal priklicati pritožnico, vendar se na telefonske klice ni odzvala.
Očitke pritožnice, da si je njene prekrške izmislil, zavrača in pojasnjuje, da mu je v prejšnjih telefonskih pogovorih prekrške priznala, saj da je žrtev sodelavk in svojega nadrejenega.
Glede očitkov, da je zamolčal, da je bila potrjena za odvetnico, pojasnjuje, da je 24. 5. 2024 o tem objavil prispevek , v katerem je povzel uradne odgovore Odvetniške zbornice Slovenije.
Glede pritožničinega navajanja, da so Slovenske novice objavile njene fotografije, novinar meni, da v tem delu pritožbe ni pravi naslovnik. Že pred letom 2019 so začeli upoštevati njeno željo, za portal Vestnik.si. in časopis Vestnik je niso fotografirali in nikoli niso objavili njene fotografije.
Novinar pravi, da je vse prispevke v zvezi s pritožnico pripravil v skladu z novinarskim kodeksom. Novinar je priložil tudi odgovore Odvetniške zbornice Slovenije s 27. 7. 2024 in disciplinskega sodišča pri Vrhovnem državnem tožilstvu z 21. 8. 2024 na svoja poizvedovanja.