Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Jasna Tepina, Mojca Pašek Šetinc, Nada Ravter, Brigita Mohorič (člani) je na seji 26. februarja 2009 v primeru Zvonko Hočevar proti odgovornemu uredniku Indirekta Mihi Štamcarju ugotovilo, da urednik ni kršil Kodeksa novinarjev Slovenije.
Primer: ZVONKO HOČEVAR proti MIHI ŠTAMCARJU, Indirekt
Zvonko Hočevar je zoper časopis Indirekt vložil pritožbo zaradi zapisa v nepodpisani rubriki »Nenazadnje«. Meni, da zapisano predstavlja dejanja zoper njegovo čast in dobro ime, da gre za razžalitev z namenom zaničevanja, obrekovanje, žaljive obdolžitve in opravljanja.
V rubriki »Nenazadnje« je nepodpisani avtor po mnenju pritožnika o njem zapisal vrsto netočnih namigov in ugibanj o tem, ali se bo prijavil za katero od direktorskih mest v KC. Še zlasti pa je žalil z zapisom:« Kdo se bo prijavil, lahko le ugibamo, med najbolj talentiranimi avtorji prijavnih spisov pa poznavalci omenjajo … in Zvonka Hočevarja, kirurga, izgubljenega v nekih pozabljenih pisarnah. Slednjega enkrat mesečno najde le plačilna kuverta, vsakih nekaj let pa se prikaže sam od sebe in prijavi za kakšnega direktorja.«
Iz zapisanega vsak povprečen bralec razbere kontekst, da na delovnem mestu ne opravljam del in nalog, ki bi jih moral v skladu s pogodbo o zaposlitvi, ter dobi vtis, da naj bi bil zgolj oseba, ki prejema plačo, je zapisal pritožnik, ki meni, da je to diskreditacija.
Pritožnik dodaja, da se novinarji časopisa Indirekt nanj niso obrnili. Do podatkov o njem bi lahko prišli tudi na njegovi spletni strani, a tudi tega niso storili.
Pritožnik meni, da tudi objavljena fotografija, ki je zrcalna in nenaslovljena, dodatno kaže na nespoštovanje.
Zaradi vsega tega je prepričan, da je Indirekt kršil 1., 2., 3., 4., 6., 8., 11.,13.,14.,15.,16., 18., 19., 20., 22., 24. in 25. člen Kodeksa novinarjev Slovenija.
Pritožnik se je z zahtevo po objavi opravičila obrnil tudi na urednika Indirekta Miho Štamcarja, vendar trdi, da opravičilo ni bilo objavljeno.
Urednik Indirekta Miha Štamcar je na pritožbo odgovoril in zavrnil vse očitane kršitve kodeksa. Med drugim je pojasnil tudi, da ima rubrika »Nenazadnje« v Indirektu posebno funkcijo, in sicer da ne gre za raziskovalno novinarski žanr, kot v pritožbi očita pritožnik, temveč za kratek satirični sestavek, ki hudomušno, nikakor pa ne žaljivo komentira aktualne zadeve in osebe. Kot je zatrdil odgovorni urednik Indirekta, imajo satirične osti, ki so uperjene zoper nastopajoče v rubriki, konkretno oziroma realno podlago. V primeru pisanja v zvezi s pritožnikom je bil to aktualni razpis za direktorja Onkološkega inštituta ter prihajajoči razpis za mesti direktorjev v Kliničnem centru.
Odgovorni urednik Indirekta pojasnjuje tudi, da so prejeli pisno prošnjo pritožnika za objavo ustreznega opravičila. Ker pa v prvem pisanju pritožnika pravega razloga za objavo opravičila niso našli, so pritožniku predlagali, da na morebitne netočnosti in nepravilnosti v spornem besedilu odgovori z ustreznim besedilom. To je pritožnik tudi storil in Indirekt je popravek, iz katerega je razbrati tudi opravičilo časopisa, v celoti objavil.