Stališče Novinarskega častnega razsodišča DNS in SNS
Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Ranka Ivelja (predsednica), Gojko Bervar (podpredsednik), Davorin Koron, Nada Ravter, Jernej Rovšek, Uroš Gramc, Mario Belovič, Neža Kogovšek Šalamon in Nina Jerman (člani), je na seji 24. februarja 2015 v primeru Upravni odbor Društva novinarjev Slovenije (UO DNS) proti novinarkama Maji Mastnak in Anji Ciglarič ter odgovornem uredniku portala Planet Siol.net Urošu Urbasu, ugotovilo, da so novinarki in urednik kršili Kodeks novinarjev Slovenije. Nada Ravter je glasovala proti in zapisala ločeno mnenje glede kršitve 12. člena.
Primer: UO DNS proti novinarkama Maji Mastnak in Anji Ciglarič ter odgovornem uredniku portala Planet Siol.net Urošu Urbasu
Pritožba Upravnega odbora Društva novinarjev Slovenije (UO DNS) se nanaša na poročanje o »spolnem škandalu« na srednji šoli v Mariboru, ko naj bi dijaki na nedovoljen način z mobilnim telefonom posneli intimni odnos med ravnateljem in učiteljico, posnetek pa so predvajali tudi mediji. Pritožba se konkretno nanaša na članek z video prispevkom z naslovom »Vroč posnetek je postal vroča zgodba: ravnatelj in učiteljica že vložila ovadbo (video)« z dne 18. novembra 2014, ki je bil objavljen na Planet Siol.net. Pritožnik meni, da so navedeni novinarki in odgovorni urednik Planet Siol.net kršili 17. člen kodeksa, saj so z objavo imena srednje šole, na kateri naj bi prišlo do »škandala«, ter video posnetka spolnega odnosa med ravnateljem in učiteljico razkrili njuno identiteto in grobo posegli v njuno zasebnost. Pritožnik nadalje navaja, da je prispevek povezan s prispevkom na isto temo, ki ga je na isti dan v oddaji Danes objavila (s spletnim portalom povezana) televizija Planet TV. V teh prispevkih sta isti novinarki razkrili tudi ime in priimek mariborskega ravnatelja. Pritožnik nadaljuje, da ravnatelj in učiteljica na srednji šoli sicer sta javna uslužbenca, ki opravljata odgovorna poklica, zato da je javnost do določene mere upravičena izvedeti informacije, ki bi lahko vplivale na opravljanje njunih poklicev. Vendar pa prizadeta posameznika po nobeni definiciji nista javni osebnosti. Pritožnik opozarja, da intimen odnos dveh posameznikov sodi v najožji krog zasebnosti in zelo težko bi našli razlog ali javni interes, ki bi v takšnem primeru dovoljeval poseg medijev ali javnosti v njuno intimo. Pritožnik tudi navaja, da je članek na portalu Planet Siol.net sestavljen z magnetograma oddaje Danes, ki jo je 18. novembra 2014 vodil Mirko Mayer in v kateri sta omenjeni novinarki tudi pripravili prispevka. Eden izmed prispevkov na Planet TV – pripravila ga je Anja Ciglarič – je tudi objavljen v članku. Povzema vse dosedanje »ekscese« na slovenskih šolah, ki so jih učenci oziroma dijaki tudi posneli s svojimi aparati, v njem pa je novinarka, tako pritožnik, tudi nekritično in brez razloga objavila posnetek spolnega odnosa na mariborski srednji šoli. S tem naj bi omenjeni kršili 17. člen kodeksa.
Ker prispevek vsebuje tudi posnetek spolnega odnosa, nadaljuje pritožnik, so novinarki in odgovorni urednik kršili tudi 12. člen kodeksa, ki pravi, da novinar ne sme uporabljati nedovoljenih načinov zbiranja podatkov. Posnetek so na nezakonit način sicer domnevno naredili dijaki, vendar pa da so ga omenjeni nekritično objavili v svojem mediju. Kodeks sicer res govori o nedovoljenem načinu zbiranja podatkov novinarja, a pritožnik meni, da je novinar prav tako odgovoren, če podatke, za katere ve, da so pridobljeni na nedovoljen način, objavi kljub temu, da za objavo ni javnega interesa. Pritožnik še navaja, da je v članku na spletni strani Planet Siol.net med drugim zapisano, da »naj bi snemal eden od dijakov«, kar kaže, da niti primarni niti sekundarni avtorji novinarskega prispevka niso bili prepričani v avtentičnost posnetka, a so ga kljub temu in brez utemeljitve javnega interesa objavili v svojem mediju.
Pritožnik poleg tega še opozarja, da je bil omenjeni članek objavljen 18. 11. 2014, posodobljen pa je bil 30. 11. 2014, torej dan po tem, ko je mariborski ravnatelj storil samomor.
Odgovorni urednik spletnega portala Uroš Urbas je na pritožbo odgovoril. V odgovoru navaja, da kodeks ravnanje odgovornega urednika ureja zgolj v 16. členu, na katero se prijava izrecno ne sklicuje, 16. člen pa ureja odgovornost odgovornega urednika elektronske publikacije glede vsebine komentarjev in drugega avdio-vizualnega materiala bralcev, poslušalcev in gledalcev. Kodeks odgovornemu uredniku nalaga oblikovanje pravil za izbiro in vključitev komentarjev, komentar, ki ni v skladu s pravili, pa mora biti v najkrajšem času umaknjen. Urednik opozarja, da se očitek iz prijave ne nanaša na material bralcev, poslušalcev ali gledalcev ter prav tako ne na pravila za izbiro in vključitev komentarjev. Poudarja, da ne more odgovarjati za novinarsko delo drugih novinarjev, objektivne odgovornosti pa kodeks ne ureja. Pojasnjuje tudi, da portal Planet Siol.net objavlja prispevke, pripravljene s strani novinarjev Planeta TV, in da je zgolj gostitelj njihovih vsebin.