Novinarsko častno razsodišče, skupni organ Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije (v nadaljevanju NČR), v sestavi Vili Einspieler (predsednik), Brigita Mohorič, Mojca Pašek Šetinc, Ranka Ivelja, Nada Ravter, Alma M. Sedlar, Špela Šipek (člani) je na seji 19. junija 2008 v primeru Varuhinja človekovih pravic proti novinarjema Sebastijanu Ozmecu in Boštjanu Celcu ter odgovornemu uredniku Slovenskih novic Marjanu Bauerju razsodilo, da so novinarja in urednik kršili Kodeks novinarjev Slovenije.
Primer: Varuhinja človekovih pravic proti novinarjema Slovenskih novic Sebastijanu Ozmecu in Boštjanu Celcu ter odgovornemu uredniku Marjanu Bauerju
Varuhinja človekovih pravic novinarju Sebastijanu Ozmecu in uredniku Marjanu Bauerju v člankih Javni protest za Tadeja in Davida (11.11.2007) in Tadej in David žrtvi trgovanja? (13.11.2007), objavljenih v Slovenskih novicah očita, da sta kršila 2., 20. in 22. člen Kodeksa novinarjev Slovenije. Kršitev istih členov kodeksa očita tudi novinarju Boštjanu Celcu in urednik Marjanu Bauerju v prispevku z naslovom Pri Zrnečeveih ju čakaju copati, ki je bil v Slovenskih novicah objavljen 14. novembra 2007.
Slovenske novice so v seriji člankov pisale o zgodbi dveh mladoletnih otrok, ki sta pred letom ostala brez staršev, potem ko je oče pred njunimi očmi ubil njuno mamo in potem še sebe. Socialna služba je otroka že mesece pred objavo člankov dodelila rejniški družini, in ker sorodniki, pri katerih sta otroka živela, otrok niso želeli predati rejnikom, je center za socialno delo poslal svoje predstavnike v šolo, kjer so otroka prevzeli med poukom; prišli so v spremstvu policije.
2. člen je novinar Sebastijan Ozmec po mnenju varuhinje kršil s tem, da je v članku z naslovom Javni protest za Tadeja in Davida zapisal hude obtožbe, in sicer da so »v razred vpadli oboroženi policisti in brez besed odpeljali dva izmed njih«, pri čemer novinar ni poskušal pridobiti mnenja strani, na katero se hude obtožbe nanašajo, to je centra za socialno delo in policije. Če bi mnenje poskušal pridobiti, bi ugotovil, da so dogodki potekali popolnoma drugače. Po navedbah pritožnika novinar tudi ni preveril ravnanja varuhinje, pa ji kljub temu očita, da »je do sedaj zgolj pasivno opazovala kalvarijo dveh mladoletnikov«. Za očitano kršitev 2. člena sta po mnenju varuhinje odgovorna oba, novinar in urednik.
20. in 22. člen sta bila po mnenju pritožnika kršena zato, ker novinarja v člankih razkrivata osebne podatke otrok, kot so ime, starost, fotografijo, imena staršev in okolje, v katerem sta živela. Imeni mladoletnikov sta navedeni že na naslovni strani.
Slika mladoletnikov je bila objavljena tudi v članku Pri Zrnečevih ju čakajo copati avtorja Boštjana Celca, prav tako njuni imeni ter kopija zasebne pošte enega od mladoletnikov, kar po mnenju varuhinje pomeni kršitev 22. člena kodeksa, saj sta otroka po njenem mnenju v navedenih člankih brezobzirno zlorabljena zgolj kot objekt senzacionalističnega poročanja.
Novinarja in urednik na pritožbo niso odgovorili.